Akademik Rasim Əliquliyev: “Baza kafedralarının fəaliyyətinə dair hüquqi baza formalaşdırılmalıdır”
9 fevral 2018-ci il tarixində keçirilmiş Direktorlar Şurasının iclasında AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edib. Alim qabaqcıl biliklərin ötürülməsində mühüm vasitələrindən biri olan baza kafedralarının elm və təhsilin inteqrasiyasında böyük rol oynadığını qeyd edib.
“Baza kafedralarının fəaliyyətinə dair hüquqi baza formalaşdırılmalıdır”, – deyə bildirən R.Əliquliyev bu addımın kafedralarda dərs deyən müəllim və professor heyətinin əməyinin hüquq çərçivəsində qiymətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib.
Alim rəhbərlik etdiyi qurumun həm də böyük bir təhsil kompleksi missiyasını yerinə yetirdiyini, burada ölkənin minlərlə gənc tədqiqatçısının müasir İKT biliklərini əldə etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda da bu sahədə hüquqi bazanın yaradılması vacib məsələlərdəndir.
R.Əliquliyev bu istiqamətdə AMEA Rəyasət Heyəti, AR Nazirlər Kabineti və Təhsil Nazirliyinin birgə fəaliyyət göstərməsinin məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.

Академик Расим Алгулиев: «Должна быть сформирована правовая база для деятельности базовых кафедр»
9 февраля 2018 года на заседании Совета директоров выступил академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев. Ученый отметил, что базовые кафедры, являющиеся важнейшими средствами передачи передовых знаний, играют большую роль в интеграции науки и образования.
«Необходимо сформировать правовую базу для деятельности базовых кафедр», - отметил Р.Алгулиев, подчеркнув, что этот шаг представляет важное значение для оценки в рамках закона труда преподавателей и профессоров, преподающих на кафедрах.
Ученый довел до внимания, что руководимая им структура также осуществляет миссию образовательного комплекса, прививая молодым исследователям страны современные знания в области ИКТ. Он отметил, что создание в Институте информационных технологий правовой базы в данной сфере является одним из важнейших вопросов.
Р.Алгулиев подчеркнул целесообразность совместной деятельности Президиума НАНА, Кабинета министров Азербайджанской Республики и Министерства образования в данном направлении.