Görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin 100 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
Fevralın 8-də Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında dünya şöhrətli bəstəkar Qara Qarayevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə respublikanın bir sıra tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Konfransda Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinə töhfələrindən danışıb. Qeyd edib ki, yaradıcılığı zəngin milli köklərə əsaslanan bəstəkar Azərbaycan musiqisinin yeni mərhələdə inkişafını təmin edən şəxsiyyətlərdəndir. “Qara Qarayev haqqında nə qədər danışsaq da azdır. Böyük bəstəkar zəngin və çoxşaxəli yaradıcılığa malikdir. Onun bəstəkarlıq məktəbi, məqalələri, ictimai fəaliyyəti - bütün bunlar kitabların, araşdırmaların mövzusu ola bilər. Dahi insanların gördüyü işlər qısamüddətli olmur. O, əsrlər üçün yaradır. Bu baxımdan bəstəkarın həyat və fəaliyyəti bizim üçün örnəkdir. Onun yüksək insani keyfiyyətləri, yaradıcılıq istedadı musiqimizin gələcəyinə işıq tutub. Bütün həyatı boyu Azərbaycan musiqisinin inkişafına çalışıb. O, muğamlarımızı, aşıq sənətimizi də dərindən öyrənib, bu haqda məqalələr yazıb. Biz Qara Qarayevin tələbələri olaraq onun qoyduğu şərəfli missiyanı davam etdirməyə çalışırıq”, - deyə F.Əlizadə bildirib.
Daha sonra konfrans Qara Qarayevin Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində xidmətlərindən bəhs edən elmi məruzələrin dinlənilməsi ilə davam edib.

Состоялась научная сессия, посвященная 100-летнему юбилею выдающегося композитора Гары Гараева
8 февраля в Союзе композиторов Азербайджана состоялась научная конференция, посвященная 100-летию всемирно известного композитора Гары Гараева.
В мероприятии приняли участие известные деятели культуры и искусства республики.
Выступая на конференции, председатель Союза композиторов, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде рассказала о вкладах выдающегося композитора Гары Гараева в азербайджанскую музыкальную культуру. Она отметила, что композитор, творчество которого основывалось на богатых национальных корнях, являлся одной из личностей, заложивших основу нового этапа развития азербайджанской музыки.
«Сколько бы мы ни говорили о Гаре Гараеве - мало. Творчество великого композитора являлось богатым и разнообразным. Его композиторская школа, статьи и общественная деятельность могут стать предметом исследования. Работы, проделанные гениальными людьми, не бывают кратковременными. Они создают навеки. С этой точки зрения жизнь и деятельность композитора являются примером для нас. Его высокие человеческие качества, творческий талант проливали свет на будущее нашей музыки. На протяжении всей своей жизни он работал над развитием азербайджанской музыки. Он также глубоко изучал наши мугамы, ашугское искусство и посвящал им статьи. Мы, как ученики Гары Гараева, стремимся продолжать его почетную миссию», - отметила Ф.Ализаде.
Далее на конференции были заслушаны научные доклады о заслугах Гары Гараева в истории азербайджанской музыкальной культуры.