Görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin 100 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
Fevralın 8-də Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında dünya şöhrətli bəstəkar Qara Qarayevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə respublikanın bir sıra tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Konfransda Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinə töhfələrindən danışıb. Qeyd edib ki, yaradıcılığı zəngin milli köklərə əsaslanan bəstəkar Azərbaycan musiqisinin yeni mərhələdə inkişafını təmin edən şəxsiyyətlərdəndir. “Qara Qarayev haqqında nə qədər danışsaq da azdır. Böyük bəstəkar zəngin və çoxşaxəli yaradıcılığa malikdir. Onun bəstəkarlıq məktəbi, məqalələri, ictimai fəaliyyəti - bütün bunlar kitabların, araşdırmaların mövzusu ola bilər. Dahi insanların gördüyü işlər qısamüddətli olmur. O, əsrlər üçün yaradır. Bu baxımdan bəstəkarın həyat və fəaliyyəti bizim üçün örnəkdir. Onun yüksək insani keyfiyyətləri, yaradıcılıq istedadı musiqimizin gələcəyinə işıq tutub. Bütün həyatı boyu Azərbaycan musiqisinin inkişafına çalışıb. O, muğamlarımızı, aşıq sənətimizi də dərindən öyrənib, bu haqda məqalələr yazıb. Biz Qara Qarayevin tələbələri olaraq onun qoyduğu şərəfli missiyanı davam etdirməyə çalışırıq”, - deyə F.Əlizadə bildirib.
Daha sonra konfrans Qara Qarayevin Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində xidmətlərindən bəhs edən elmi məruzələrin dinlənilməsi ilə davam edib.

A scientific session dedicated to the 100th anniversary of the outstanding composer Gara Garayev held
Azerbaijan Union of Composers held a scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the world-famous composer Gara Garayev on February 8.
The event was attended by famous figures of culture and art of the republic.
Speaking at the conference, chairman of the Union of Composers, Corresponding Member of ANAS Firangiz Alizadeh spoke about the contributions of the outstanding composer Gara Garayev to the Azerbaijani musical culture. She noted that, the composer, whose work was based on rich national roots, was one of the persons who laid the foundation for a new stage in the development of Azerbaijani music.
F.Alizadeh noted: "No matter how much we talk about Gara Garaev, it's not enough. The work of the great composer was rich and varied. His composer school, articles and social activities can be the subject of research. The work done by people is not short-lived. He creates for ages. From this point of view, the life and work of the composer are an example for us. His high human qualities, creative talent shed light on the future of our music. Throughout his life he worked on the development of Azerbaijani music. He also deeply studied our mugams, ashug art and dedicated articles to them. We, as students of Gara Garayev, strive to continue his honorable mission".
Further at the conference were heard scientific reports on the merits of Gara Garayev in the history of Azerbaijani musical culture.