Alimimiz mötəbər beynəlxalq konfransda iştirak etmişdir
19-21 oktyabr 2015-ci il tarixində Sindao şəhərində (Çin Xalq Respublikası) infuzorların biomüxtəlifliyi üzrə IV Beynəlxalq simpozium keçirilmişdir. Bu tədbirin sponsoru Beynəlxalq elmi-tədqiqat əlaqələndirmə (koordinasiya) komissiyası (IRCN-BC) idi ki, bu komissiyanın əsas aparıcı qüvvələri ABŞ və ÇXR-dır. Qeyd etmək lazımdır ki, işləribeynəlxalq səviyyədə tanınan 20 mütəxəssisin, o cümlədən AMEA Zoologiya institutunun direktoru, müxbir üzv, protozooloq İlham Ələkbərovun da bu tədbirdə iştrakı bütünlükdə IRCN tərəfindən maliyyələşdirilmişdir.
Çin Elmlər Akademiyasının Okeanologiya institutunda keçirilən Simpoziummüasir tendensiyalar və gələcək tədqiqatlar zamanı beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığa həsr edilmişdir. Tədbir zamanı ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Azərbaycan da daxil olmaqla müxtəlif ölkələrdən olan 50-dən çox məruzəçinin çıxışı dinlənilmişdir.
Ölkəmizi təmsil edən professor İlham Ələkbərov məruzəsində Azərbaycanda siliatologiya sahəsində əldə olunan uğurlardan və gələçək əməkdaşlıq zamanı yerinə yetiriləcək tədqiqat istiqamətləri haqqında məlumat vermişdir. İ.Ələkbərovun məruzəsinin müzakirəsindən sonraÇXR-nın ixtisasçıları ilə birlikdə biomüxtəlifliyin öyrənilməsi üzrə birgə əməkdaşlıq mövzuları qeyd edilmişdir. Bundan başqa, dünyanın aparıcı siliatoloqu olan, amerikalı professor Denis Linn elm üçün ilk dəfə olaraq Azərbaycanda tapılmış və təsvir edilmiş bəzi növlərin molekulyar səviyyədə öyrənilməsi üzrə birgə əməkdaşlıq etmək təklif etmişdir.
Sonra İ.Ələkbərov Protozoologiya laboratoriyasına dəvət edilmişdir.Burada Azərbaycanda və Çində tədbiq edilən tədqiqat metodları nümayiş etdirilərək müzakirə edilmişdir. Çinli protozooloqlar Azərbaycanda işlənmiş və tədbiq edilən sitoloji tədqiqat metodlarını böyük maraqla qarşılamış və qeyd etmişlər ki, bu tədqiqat metodları bəzi hallarda onların istifadə etdiyi metodlardan daha asan və effektivdir.

Our scientists have participated in the international conference
IV International symposium on Biodiversity of infusorians has been held in the city of Sindao (People's Republic of China) on October 19-21, 2015. The Commission (IRCN-BC) of the International Scientific Research Coordinating (coordination) was sponsor of this event. US and PRC are the leading forces of this Commission. It should be noted that, 20 experts’, whose works internationally recognized, Director of the Institute of Zoology (ANAS), corresponding member, protozoologist Ilham Alakbarov’s participation in this event was sponsored by IRCN.
The symposium, held at the Institute of Oceanology of the Chinese Academy of Sciences has been devoted to the cooperation at the internatinal level during the modern tendencies and further researches. The rappoteurs’ speech from more than 50 different countries, including US, UK, Russia, Ukraine and Azerbaijan were listened in the event. Representing our country professor Ilham Alakbarov has made a speech on achievements in Ciliatology in Azerbaijan and research areas, which will be implemented in future cooperation. After discussion of I.Alakbarov’s report, joint cooperation issues on the study of biodiversity, along with PRC’s experts have been noted. In addition, the leading ciliatologist of the world, American professor Dennis Lynn has offered joint cooperation on the study of some species found and described for the first time in Azerbaijan at the molecular level.
Then I.Alakbarov was invited to the laboratory of Protozoology. The research methods used in Azerbaijan and China were discussed. Chinese protozoologists interested in research methods, developed and used in Azerbaijan and noted that these research methods are easier and more effective than their methods in some cases.