AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin hesabatı dinlənilib
Yanvarın 31-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq gündəlikdəki məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) hesabatı dinlənilib.
Bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti barədə məruzə ilə çıxış edən BTEB-nin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, bölmənin fəaliyyəti Prezident İlham Əliyevin fərman və sərəncamları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, dövlət proqramları, milli strategiyalar, AMEA-nın Ümumi Yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları, AMEA prezidentinin sərəncamları əsasında qurulub.
Məruzədə həyata keçirilən tədqiqat işlərinin biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi və məlumat bazalarının yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom və proteom tədqiqatları, yeni biotexnologiyaların fundamental əsaslarının işlənib hazırlanması, insan xəstəliklərinin fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanması və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində aparıldığı qeyd olunub.
Akademik Əhliman Əmiraslanov bölmə institutlarında müxtəlif istiqamətlər üzrə 18 problem, 92 mövzu, 245 iş və 468 mərhələni əhatə edən tədqiqatların aparıldığını söyləyib: “Bunlardan 6 iş və 468 mərhələ tamamlanıb. Bölmədənkənar tibb müəssisələri tərəfindən 32 problem, 137 mövzu, 291 iş və 615 mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib, onlardan 48 iş və 211 mərhələ tamamlanıb. 2017-ci ildə aqrar elm və təhsil müəssisələrində 27 problem, 101 mövzu, 210 iş və 293 mərhələ üzrə tədqiqat işləri davam etdirilib".
Akademik bildirib ki, ötən il BTEB institutlarında 1089, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin elmi-tədqiqat institutları və Azərbaycan Tibb Universitetində 2753, aqrar sahə institutları və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində isə ümumilikdə 1496 elmi əsər dərc olunub. BTEB-in alimlərinin iştirakı ilə 11 dərslik hazırlanıb.
Hesabat dövründə ilk dəfə olaraq Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda "Azərbaycan gülöyşəsi" nar sortunun genomunun tam oxunması və altı orqanı üzrə transkriptom analizin həyata keçirildiyini deyən akademik-katib nar genomunda 5485 gen ailəsinə daxil olan 51160 genin müəyyənləşdirildiyini bildirib.
Botanika İnstitutunun alimləri tərəfindən Qafqaz və Azərbaycan florasına aid yeni aşkar edilən bitki növlərindən bəhs edən akademik Əhliman Əmiraslanov digər mühüm nəticələrdən də danışıb: "Myosotis schistosa A.P.Khokhr. və Adonis persica Boiss. adlı iki bitki və Azərbaycanda şabalıd ağacından elm üçün yeni patogen göbələk növü, o cümlədən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycanda üzüm bitkisi üzərində aparılan tədqiqatlar nəticəsində elm üçün dörd yeni genotip aşkar edilib. Bitkilərdən TiO2 əsaslı günəş batareyaları hazırlanaraq elektrik cərəyanı əldə olunub".
Alim qeyd edib ki, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu ilə Milli Aviasiya Akademiyasının birgə tədqiqatının nəticəsi olan "Kənd təsərrüfatı bitkilərinin toxumlarının səpinqabağı ozonlaşdırılması üsulu" adlı ixtira bir neçə inzibati rayonun təsərrüfatlarında və "Azərsun Holdinq" şirkətində tətbiq olunub.
Ötən il elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən danışan akademik qeyd edib ki, BTEB-in alimləri respublikanın bir sıra ali təhsil müəssisələrində elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olaraq yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında yaxından iştirak ediblər.
Bölmə institutlarının müxtəlif respublika və beynəlxalq qrant layihələrində iştirak etdiyini nəzərə çatdıran akademik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və bəzi xarici fondlar tərəfindən maliyyələşdirilən 37 layihə əsasında tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Tədbirdə bölmənin kadr hazırlığı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq və qrant proqramlarından da danışılıb. Alimlərin tanınmış xarici universitetlərdə tədqiqat aparmaqla yeni metodikalara yiyələndiklərini vurğulayan akademik Əhliman Əmiraslanov dörd əməkdaşın xaricdə doktorantura təhsili aldığını, ümumilikdə bölmənin 34 əməkdaşının xarici elm mərkəzlərində təcrübə keçdiyini söyləyib. Bununla yanaşı, akademik 120-dən çox xarici alimin bölmə institutlarında aparılan tədqiqatlarla tanış olduğunu bildirib.
Bölmənin institutlarında beynəlxalq əlaqələr daha çox birgə elmi-tədqiqat işləri və layihələrin həyata keçirilməsi, tədbirlərin və beynəlxalq ekspedisiyaların təşkili, eləcə də nüfuzlu jurnallarda həmmüəllifli elmi məqalələrin çapına yönəldilib. Qeyd olunub ki, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Avstraliya, Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Gürcüstan və Misirin tanınmış universitetləri, elmi-tədqiqat müəssisələri, eləcə də müxtəlif ölkələrin nəbatat bağları ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələri qurulub.
Akademik-katib Botanika İnstitutunda Biomüxtəliflik və iqlim dəyişmələri, Meşə mikologiyası və patologiyası adlı laboratoriyaların, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda dünyanın aparıcı alimlərinin rəhbərliyi ilə Kompyuter struktur, Molekulyar biotexnologiya, Molekulyar biomühəndislik, Proteomiks, Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyalarının fəaliyyətləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Qeyd edək ki, hesabat ilində bölmə üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən akademik Əhliman Əmiraslanov "Şərəf" və akademik Qərib Məmmədov "Şöhrət" ordenləri, AMEA-nın müxbir üzvləri – Novruz Quliyev və Əlişir Musayev "Tərəqqi" medalı ilə mükafatlandırılıblar. AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyif İmamverdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülüb.
Məruzə dinlənildikdən hesabat ətrafında akademiklər - İbrahim Quliyev, Nazim Məmmədov, İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvləri - Zeynal Əkpərov, İlham Şahmuradov, Nuru Bayramov, Əlövsət Quliyev və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Hesabat təsdiq olunaraq mühüm nəticələri Rəyasət Heyətinin hesabatına daxil edilib.
Daha sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun 60 illik yubileyinin qeyd olunması, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə seçkilərin keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.

На заседании Президиума НАНА был заслушан отчет Отделения биологических и медицинских наук
Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, довел до внимания участников мероприятия вопросы повестки дня.
Затем был заслушан отчет Отделения биологических и медицинских наукНАНА (ОБМН).
Выступивший с докладом, отражающим научную и научно-организационную деятельность отделения в 2017 году, академик-секретарь ОБМН, академик Ахлиман Амирасланов отметил, что за основу деятельности научных учреждений отделения были взяты указы и распоряжения Президента Ильхама Алиева, постановления и распоряжения Кабинета министров Азербайджанской Республики, государственные программы, национальные стратегии, постановления Общего собрания и Президиума НАНА, распоряжения президента Академии.
В докладе сообщалось, что исследования велись в таких сферах, как изучение, восстановление, охрана, рациональное использование биоразнообразия, почвенных и водных ресурсов, создание на основе этих исследований баз данных, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные и протеомные исследования, разработка фундаментальных основ новых биотехнологий, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ болезней человека, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, лекарственных препаратов и в репродуктивной медицине.
Академик Ахлиман Амирасланов отметил, что в институтах отделения велись исследования в различных сферах, охватывающие 18 проблем, 92 темы, 245 работ и 468 этапов: «Завершены 6 работ и 468 этапов. Медицинскими учреждениями, которые функционируют вне отделения, велись исследования, охватывающие 32 проблемы, 137 тем, 291 работу и 615 этапов, 48 работ и 211 этапов завершены. В 2017 году в научных и образовательных учреждениях были продолжены исследования в аграрной сфере, охватывающие 27 проблем, 101 тему, 210 работ и 293 этапа».
Академик сообщил, что в прошлом году в институтах ОБМН были изданы 1089 трудов, в научно-исследовательских институтах Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и Азербайджанском медицинском университете – 2753 труда, институтах аграрной сферы и Азербайджанском государственном аграрном университете – 1496 научных трудов в целом. При участии ученых ОБМН были подготовлены 11 учебников. За рубежом изданы 950 статей, 317 из них опубликованы в журналах с импакт-фактором.
Сказав, что в отчетный период в Институте генетических ресурсов впервые был полностью прочитан геном местного сорта граната, имеющего кисло-сладкий вкус, и произведен транскриптомный анализ по его шести органам, академик-секретарь отметил, что в геноме граната были выявлены 51160 генов, которые входят в 5485 семейств генов.
Говоря о видах растений, обнаруженных учеными Института ботаники и относящихся в флоре Кавказа и Азербайджана, академик Ахлиман Амирасланов рассказал и о прочих важных результатах: «Обнаружены два вида растений под названием Myosotis schistosa A.P.Khokhr. и Adonis persica Boiss., а также новый для науки патогенный вид гриба на каштановом дереве; в результате исследований, которые велись над виноградом в Азербайджане, учеными Института молекулярной биологии и биотехнологий были обнаружены четыре новых для науки генотипа. Из растений были изготовлены солнечные батареи на основе TiO2, получен электрический ток».
Ученый отметил, что открытие под названием «Метод озонирования семян сельскохозяйственных растений перед посевом», сделанное в результате совместных исследований Института генетических ресурсов и Национальной академии авиации, нашло свое применение в хозяйствах нескольких административных районов и в компании «Azersun Holding».
Говоря о мероприятиях, осуществленных в прошлом году в сфере интеграции науки и образования, академик сообщил, что ученые ОБМН занимались научно-педагогической деятельностью в ряде высших учебных заведений республики и принимали участие в подготовке высокоспециализированных кадров.
Отметив, что институты отделения участвовали в различных республиканских и международных грантовых проектах, академик добавил, что исследования велись на основе 37 проектов, которые финансировались Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и некоторыми зарубежными фондами.
На мероприятии говорилось также о международном сотрудничестве в сфере подготовки кадров и грантовых программах. Подчеркнув, что ученые вели исследования в известных зарубежных университетах и освоили новые методики, академик Ахлиман Амирасланов отметил, что четыре сотрудника обучались в докторантуре за рубежом, 34 сотрудника отделения прошли практику в зарубежных научных центрах. Наряду с этим, академик сообщил, что с исследованиями, которые ведутся в институтах отделения, ознакомились больше 120-ти зарубежных ученых.
Академик-секретарь отметил, что международные связи институтов отделения нацелены, в основном, на осуществление совместных научно-исследовательских работ и проектов, организацию мероприятий и международных экспедиций, а также публикацию научных статей при соавторстве в авторитетных журналах. Он сообщил, что налажено научное сотрудничество с известными университетами и научно-исследовательскими учреждениями США, Великобритании, Франции, Германии, Австралии, Турции, России, Украины, Казахстана, Грузии и Египта, а также с ботаническими садами различных стран.
Академик Ахлиман Амирасланов рассказал о деятельности лабораторий «Биоразнообразие и климатические изменения» и «Микология и патология леса» Института ботаники, международных лабораторий «Компьютерная структурная биология», «Молекулярные биотехнологии», «Молекулярная биоинженерия», «Протеомикс», «Бионанотехнологии», созданных в Институте молекулярной биологии и биотехнологий под руководством ведущих ученых мира.
Отметим, что в отчетном году распоряжениями Президента Ильхама Алиева академик Ахлиман Амирасланов был удостоен ордена «Шараф» («Честь»), академик Гариб Мамедов – ордена «Шохрат» («Слава»), члены-корреспонденты НАНА Новруз Гулиев и Алишир Мусаев – медали «Тарагги» («Прогресс»), член-корреспондент НАНА Судейиф Имамвердиев – персональной пенсии Президента Азербайджанской Республики.
После прослушивания доклад был утвержден, важные результаты одобрены и включены в годовой отчет НАНА.