İkinci Azərbaycan-Belarus beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) 2017-ci il martın 16-da elan edilmiş ikinci Azərbaycan-Belarus dördtərəfli birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqlayıb.
Müsabiqə 2015-ci il noyabrın 28-də Minsk şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyası, Belarus Respublika Fundamental Tədqiqatlar Fondu arasında əməkdaşlıq haqqında” dördtərəfli beynəlxalq Sazişin müddəaları nəzərə alınmaqla keçirilib. Müsabiqə çərçivəsində fundamental və tətbiqi xarakterli layihələr və yüz min manatadək maliyyə həcmli layihələrin maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Müsabiqədə iştirak üçün layihələr ötən il martın 17-dən mayın 15-dək qəbul olunub. Müsabiqəyə layihələr EİF-in yaratdığı “e-QRANT”=“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” vasitəsilə təqdim edilib.
Müsabiqədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından alim və mütəxəssislər fərdi qaydada iştirak ediblər. İkinci Azərbaycan-Belarus dördtərəfli birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi bir milyon manat olmaqla 15 qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) xeyli yüksək (55.5 faiz) olub.
Multidissiplinar və tətbiqi xarakterli tədqiqatlara, müxtəlif akademik və təhsil qurumlarından, sahə elmi-tədqiqat institutlarından olan alim və mütəxəssislər tərəfindən yerinə yetirilməsi planlaşdırılan elmi-tədqiqat mövzuları üzrə təqdim olunmuş layihələrə elmi ekspertizanın seçimi zamanı üstünlük verilib. Müsabiqə üzrə qalib layihələr AMEA-nın Fizika, Polimer Materialları, Aşqarlar Kimyası, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Botanika, Fiziologiya, Mikrobiologiya, İqtisadiyyat və Tarix institutlarında, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası, Azərbaycan Tibb Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində yerinə yetiriləcək. Qalib layihələrin hamısı fundamental-tətbiqi xarakterlidir. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə yeddi layihə, kimya elmləri üzrə iki layihə, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə üç layihə, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə üç layihə qalib olub. Qalib layihə rəhbərlərindən altısı qadındır.

Обнародованы результаты Второго азербайджано-белорусского международного грантового конкурса
Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (ФРН) обнародовал результаты Второго азербайджано-белорусского четырехстороннего совместного международного грантового конкурса, объявленного 16 марта 2017 года.
Конкурс проводился с учетом положений четырехстороннего международного соглашения «О сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана, Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Национальной академией наук Беларуси и Белорусским фондом фундаментальных исследований», подписанного 28 ноября 2015 года в городе Минске. В рамках конкурса предусмотрено финансирование фундаментальных и прикладных проектов и проектов, объем финансирования которых составляет до ста тысяч манат. Проекты для участия в конкурсе были приняты с 17 марта по 15 мая минувшего года. Проекты были предоставлены в конкурс посредством созданной ФРН «e-GRANT» - «Системы электронного управления грантовыми проектами».
В конкурсе индивидуально участвовали ученые и специалисты организаций Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, функционирующих при министерствах. Вторым азербайджано-белорусским четырехсторонним международным грантовым конкурсом были определены 15 победивших проектов с общим объемом финансирования в один миллион манат. Степень успеха (по количеству поступивших и победивших проектов) была значительно выше (55,5%).
В ходе научной экспертизы предпочтение отдавалось исследованиям мультидисциплинарного и прикладного характера, а также проектам, представленным на научно-исследовательские темы, реализация которых предусмотрено учеными и специалистами различных академических и образовательных учреждений и участковых научно-исследовательских институтов. Победившие проекты будут осуществлены в институтах Физики, Полимерных материалов, Химии присадок, Катализа и неорганической химии, БотаникиФизиологииМикробиологии,Экономики и Истории НАНА, бакинском филиале Московского государственного университета им. М.В.Ломоносова, Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, Бакинском государственном университете, Азербайджанском техническом университете, Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта, Азербайджанском медицинском университете и Азербайджанском государственном экономическом университете и Государственной нефтяной компании Азербайджана. Все победившие проекты являются фундаментально-прикладного характера. Семь проектов по физико-математическим и техническим наукам, два проекта по химическим наукам, три проекта по биологическим наукам, три проекта по медицинским и аграрным наукам, три проекта по гуманитарным и социальным наукам были объявлены победителями. Шесть из руководителей победивших проектов являются женщинами.