AMEA-nın magistratura pilləsinə qəbul imtahanının vaxtı açıqlanıb
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaxın aylar ərzində keçirilməsi nəzərdə tutulan, ali təhsil müəssisələrinə I-IV ixtisas qrupları üzrə birinci (yaz) qəbul imtahanlarının, magistratura və rezidenturaya qəbul imtahanlarının birinci mərhələsinin, ümumi orta (9 illik) təhsil bazasında təhsil alanların buraxılış imtahanlarının birinci mərhələsinin, sınaq imtahanlarının tarixləri müəyyənləşdirilib.
Ali təhsil müəssisələrinin və AMEA-nın magistraturalarına qəbul imtahanının I mərhələsi fevralın 25-də, rezidenturaya qəbulun birinci mərhələsi isə aprelin 1-də keçiriləcək.
Yanvarın 19-da və 27-də rezidenturaya qəbul olunmaq istəyənlər üçün elektron sınaq imtahanı (baza fənləri üzrə), fevralın 4-də isə magistraturaya qəbul olunmaq istəyənlər üçün kağızdaşıyıcılar vasitəsilə sınaq imtahanı (I mərhələ üzrə) keçiriləcək.
Qeyd edək ki, DİM tərəfindən keçirilən imtahanlar kütləvi xarakter daşıdığı üçün tədbirlərin qrafiki bir neçə dövlət orqanı ilə birgə müzakirə olunur, razılaşdırılır və yekun qərar qəbul edildikdən sonra ictimaiyyətə elan olunur. Digər imtahanların da qrafiki müəyyənləşdirildikdən sonra KİV-lərdə məlumat veriləcək və Mərkəzin saytının “Təqvim” bölməsinə əlavə ediləcək. Vətəndaşlara saytın bu bölməsini mütəmadi izləmək tövsiyə olunur.

Обнародована дата вступительных экзаменов в магистратуру НАНА
Обнародованы даты проведения Государственным экзаменационным центром первых (весенних) вступительных экзаменов в вузы Азербайджана по I-IV группам специальностей, первого этапа вступительных экзаменов в магистратуру и резидентуру, первого этапа выпускных экзаменов на базе общего среднего образования (9 лет) и испытательных экзаменов.
Первый этап вступительных экзаменов в магистратуры высших учебных заведений и НАНА пройдет 25 февраля, первый этап приема в резидентуру - 1 апреля.
Электронный испытательный экзамен (по базовым предметам) для желающих поступить в резидентуру состоится 19 и 27 января, первый этап испытательных экзаменов для желающих поступить в магистратуру – 4 февраля.
Отметим, что ввиду того, что экзамены, проводимые Государственной экзаменационной комиссией, носят массовый характер, график мероприятий обсуждается совместно с рядом государственных органов, согласуется и после принятия окончательного решения объявляется общественности. После уточнения графика прочих экзаменов СМИ будет предоставлена информация и на официальный сайт Центра включен раздел «Календарь» . Гражданам рекомендуется регулярно следить за данным разделом этого сайта.