29.06.2015-ci il tarixində b.ü.e.d. Z.M.Məmmədovun rəhbərliyi ilə elmi seminar keçirilmişdir.
29.06.2015-ci il tarixində b.ü.e.d. Z.M.Məmmədovun rəhbərliyi ilə elmi seminar keçirilmişdir. Seminarda “Teriologiya” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi S.Quliyevin biologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycanda vəhşi cütdırnaqlı heyvanların ekologiyası, təbii ehtiyatı, qorunması və səmərəli istifadəsi” mövzusunda dissertasiya işi dinlənilmişdir.
İşin elmi məsləhətçisi b.ü.e.d., prof. C.Ə.Nəcəfov, rəyçilər: b.ü.e.d. G.Seyidova; b.ü.e.d. R.Sultanova, b.ü.e.d. Ş.Topçuyevadır.
Elmi işdə ilk dəfə olaraq Azərbaycan ərazisinin müxtəlif landşaftları üzrə yayılmış vəhşi cütdırnaqlı heyvanların 6 növün 11 amil üzrə bioekoloji xüsusiyyətləri öyrənilmiş, 3 qanunauyğunluq əldə edilmiş, 2 yeni metodlar tətbiq üçün təqdim edilmişdir.
Elmi işdə nəsli kəsilməkdə olan cütdırnaqlı heyvanların (ceyran, Qafqaz köpgəri, çöl donuzu, Asiya muflonu, Avropa cüyürü, Qafqaz nəcib maralı) sayının artırılması və səmərəli istifadəsi istiqamətində müvafiq əməli təkliflər verilmiş və tətbiq üçün uyğun yerlərə təqdim edilmişdir.

29.06.2015 года под председательством д.б.н. З.М.Мамедова в Институте зоологии НАНА проведен научный семинар.
29.06.2015 года под председательством д.б.н. З.М.Мамедова в Институте зоологии НАНА проведен научный семинар. На семинаре обсуждался доклад диссертационной работы по теме: «Дикие парнокопытные животные Азербайджана, их экология, природные запасы, охрана и рациональное использование» для получения ученой степени доктора биологических наук, заведующего отделом «Наземные позвоночные», кандидата биологических наук Кулиева Суджеддина. Научный консультант работы доктор биологических наук Д.А.Наджафов., отзывы дали доктора биологических наук Г.Сеидов, Р.Султанов, Ш.Топчиева.
Впервые изучены биоэкологические особенности по 11 факторам 6 видов диких парнокопытных, распространенных на различных ландшафтах территории Азербайджана, , выявлены 3 закономерности и предложены для применения  2 новых метода.  В научной работе изложены практические предложения по увеличению численности и рациональному использованию парнокопытных (кабана, европейской косули, кавказского благородного оленя, газели, кавказской серны и азиатского муфлона), представленные автором в соответствующие организации.