29 may 2015-ci il tarixində Zoologiya İnstitutunda respublikada zoologiya və entomologiya sahəsinin görkəmli alim və elm təşkilatçısı, Azərbaycan MEA-nın həqiqi üzvü, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA Zoologiya İnstitutunun Entomologiya şöbəsinin müdiri Seyfəddin Vəli oğlu Əliyevin anadan olmasının 85, əmək və elmi-təşkilati fəaliyyətinin 60 illik yubileyi qeyd edilmişdir.
Tədbiri çıxış sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktoru müxbir üzv İlham Ələkbərov əməkdaşlar adından Seyfəddin müəllimi təbrik edərək, ona can sağlığı, işlərində yeni uğurlar arzu etdi.
Görkəmli alim Seyfəddin Vəli oğlu Əliyev 30.05.1930-cu il tarixində Şərur rayonunun Alışar kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini Alışar yeddiillik məktəbində almış və buranı bitirdikdən sonra Naxçıvan Tibb Texnikumuna daxil olmuşdur.
S.Əliyev Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu bitirdikdən sonra 1952-ci ildən AMEA Zoologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsində elmi fəaliyyətə başlamış, 1961-ci ildə namizədlik, 1977-ci ildə isə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
Akademik S.V.Əliyev zoologiya sahəsində xüsusi xidmətləri ilə respublikada və xaricdə tanınmış alimlərdəndir. Onun elmi fəaliyyəti geniş, əhatəli və rəngarəng olmaqla, Azərbaycanda 716 kəpənək (sovka) növünün yayıldığını aşkar etmiş, onlardan 390 növü respublika faunası üçün, 145 növü Zaqafqaziya, 67 növü isə keçmiş SSRİ ərazisi üçün yeni olmuşdur. Alim ilk dəfə olaraq bu növlərin Azərbaycanda ekoloji icmalını, onların şaquli, zonalar, ekoloji qruplar üzrə yayılmasını öyrənmiş, zərərli növlərin bioekoloji xüsusiyyətlərini tədqiq etmiş, onlara qarşı mübarizənin elmi əsaslarını işləyib hazırlamış, ilk dəfə olaraq 61 növ sovkanın kənd təsərrüfatı bitkilərinə zərər vurduğunu müəyyənləşdirmişdir.
O, 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 4 kitab, 3 elmi-kütləvi kitabça, orta məktəb şagirdləri üçün “Zoologiya” dərsliyinin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 3 elmlər doktoru və 8 elmlər namizədi dissertasiya müdafıə etmişdir.
Akademik S.V.Əliyev müxtəlif qurultay, konfrans və beynəlxalq konqreslərdə, Respublikamızı ləyaqətlə təmsil etmiş, entomologiya elminin inkişafında çoxillik fədakar əməyinə görə 3 dəfə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, respublika kənd təsərrüfatı idarələri və beynəlxalq elmi təşkilatları tərəfindən dəfələrlə təşəkkür tərifnaməsi ilə təltif edilmişdir. S.V.Əliyev 1986-cı ildə əmək veteranı medalına, 1993-cü ildə Beynəlxalq Corc Soros təqaüdünə və diplomuna layiq görülmüşdür. Onun kütləvi informasiya vasitələrində elmi-tədqiqat işləri haqda 20-ə yaxın məqaləsi çap olunmuş, radioda “Azərbaycanın təbiəti” bölməsində müxtəlif mövzularda çıxışlar etmişdir.
S.Əliyev respublikada zoologiya və entomologiya elminin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə 2001-ci ildə «Zoologiya» ixtisası üzrə Azərbaycan MEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həmin ixtisas üzrə həqiqi üzv seçilmişdir.

Сейфаддин Алиев - 85
29 мая 2015 года в Институте зоологии НАНА отмечали 85-летний юбилей со дня рождения и 60-летний юбилей трудовой и научно-общественной деятельности  выдающегося ученого, и научного организатора, действительного члена НАНА. заведующего отделом энтомологии Института зоологии,  доктора биологических наук, профессора Сейфаддина Вели оглы Алиева.
Со вступительным словом выступил директор Института зоологии НАНА. Член корреспондент Ильхам Алекперов, в котором он поздравил Сейфаддин муаллима от имени всех сотрудников Института и пожелал ему крепкого здоровья, и дальнейших успехов в работе.
Выдающийся ученый Сейфаддин Вели оглы Алиев родился 30 мая 1930 года в селе Алышар Шарурского района. Начальное образование он получил в школе-семилетке села Алышар, после окончания, которой поступил Нахчиванскийй Медицинский Техникум.
После окончания Азербайджанского Педагогического Института С.Алиев в 1952 году начал свою трудовую деятельность в Институте зоологии  НАНА в должности младшего научного сотрудника, в 1961 году защитил кандидатскую, а в 1977 году – докторскую диссертации.
Академик С.Алиев за особые заслуги в области биологии хорошо известен в республике и за ее пределами. Его всеобъемлющая и разнообразная научная деятельность имеет широкий спектр, так им выявлены 716 видов бабочек (совок)  распространенных в Азербайджане, из которых 390 видов новые для фауны республики, 145 – для фауны Закавказья и 67 – для фауны  территории бывшего СССР. Им впервые представлен экологический обзор этих видов, изучено вертикальное и зональное распространение, а также распространение по экологическим группам,  исследованы биоэкологические особенности видов-вредителей, разработаны научные основы мер борьбы с ними, впервые установлена вредоносность 61 вида совок для сельскохозяйственных растений.
Он автор 168 научных работ, в том числе – 3 монографий, 4 книг, 3 научно-популярных брошюр и школьного учебника «Зоология» для учеников 8 классов. Под его руководством защищены 3 докторские  и 8 кандидатских диссертаций.
Академик С.Алиев неоднократно представлял Республику на различных съездах, конференциях и международных конгрессах, за развитие энтомологии  и самоотверженный многолетний труд  трижды награжден Почетной Грамотой Президиума НАНА, неоднократно был награжден благодарностью управлением сельского хозяйства Республики и международными научными организациями. С.В.Алиев в 1986 году был удостоен медали «Ветеран труда»,  в 1993 году получил диплом и стипендию Международного фонда Джорджа Сороса. Им,  в средствах массовой информации опубликованы около 20 научных работ, записаны ряд выступлений на радио,  в рубрике  «Природа Азербайджана».
За особые заслуги в развитие зоологической и энтомологической науки в республике С.Алиев в 2001 году по специальности «Зоология» был избран членом корреспондентом, а в 2007, по той же специальности – действительным членом НАН Азербайджана.