29 may 2015-ci il tarixində Zoologiya İnstitutunda respublikada zoologiya və entomologiya sahəsinin görkəmli alim və elm təşkilatçısı, Azərbaycan MEA-nın həqiqi üzvü, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA Zoologiya İnstitutunun Entomologiya şöbəsinin müdiri Seyfəddin Vəli oğlu Əliyevin anadan olmasının 85, əmək və elmi-təşkilati fəaliyyətinin 60 illik yubileyi qeyd edilmişdir.
Tədbiri çıxış sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktoru müxbir üzv İlham Ələkbərov əməkdaşlar adından Seyfəddin müəllimi təbrik edərək, ona can sağlığı, işlərində yeni uğurlar arzu etdi.
Görkəmli alim Seyfəddin Vəli oğlu Əliyev 30.05.1930-cu il tarixində Şərur rayonunun Alışar kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini Alışar yeddiillik məktəbində almış və buranı bitirdikdən sonra Naxçıvan Tibb Texnikumuna daxil olmuşdur.
S.Əliyev Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu bitirdikdən sonra 1952-ci ildən AMEA Zoologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsində elmi fəaliyyətə başlamış, 1961-ci ildə namizədlik, 1977-ci ildə isə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
Akademik S.V.Əliyev zoologiya sahəsində xüsusi xidmətləri ilə respublikada və xaricdə tanınmış alimlərdəndir. Onun elmi fəaliyyəti geniş, əhatəli və rəngarəng olmaqla, Azərbaycanda 716 kəpənək (sovka) növünün yayıldığını aşkar etmiş, onlardan 390 növü respublika faunası üçün, 145 növü Zaqafqaziya, 67 növü isə keçmiş SSRİ ərazisi üçün yeni olmuşdur. Alim ilk dəfə olaraq bu növlərin Azərbaycanda ekoloji icmalını, onların şaquli, zonalar, ekoloji qruplar üzrə yayılmasını öyrənmiş, zərərli növlərin bioekoloji xüsusiyyətlərini tədqiq etmiş, onlara qarşı mübarizənin elmi əsaslarını işləyib hazırlamış, ilk dəfə olaraq 61 növ sovkanın kənd təsərrüfatı bitkilərinə zərər vurduğunu müəyyənləşdirmişdir.
O, 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 4 kitab, 3 elmi-kütləvi kitabça, orta məktəb şagirdləri üçün “Zoologiya” dərsliyinin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 3 elmlər doktoru və 8 elmlər namizədi dissertasiya müdafıə etmişdir.
Akademik S.V.Əliyev müxtəlif qurultay, konfrans və beynəlxalq konqreslərdə, Respublikamızı ləyaqətlə təmsil etmiş, entomologiya elminin inkişafında çoxillik fədakar əməyinə görə 3 dəfə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, respublika kənd təsərrüfatı idarələri və beynəlxalq elmi təşkilatları tərəfindən dəfələrlə təşəkkür tərifnaməsi ilə təltif edilmişdir. S.V.Əliyev 1986-cı ildə əmək veteranı medalına, 1993-cü ildə Beynəlxalq Corc Soros təqaüdünə və diplomuna layiq görülmüşdür. Onun kütləvi informasiya vasitələrində elmi-tədqiqat işləri haqda 20-ə yaxın məqaləsi çap olunmuş, radioda “Azərbaycanın təbiəti” bölməsində müxtəlif mövzularda çıxışlar etmişdir.
S.Əliyev respublikada zoologiya və entomologiya elminin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə 2001-ci ildə «Zoologiya» ixtisası üzrə Azərbaycan MEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həmin ixtisas üzrə həqiqi üzv seçilmişdir.

Outstanding scientist and scientific organizer, active member of ANAS, Sc.D. in Biology, professor, chief of the department of Entomology of the Institute of Zoology (ANAS) Seyfaddin Vali Aliyev’s 85th anniversary of birth date and 60th anniversary of scientific-organizational activity has been celebrated at the Institute of Zoology on May 29 2015. The event was opened by the director of the Institute of Zoology, corresponding member of ANAS Ilham Alakbarov. He congratulated Ilham Alakbarov on behalf of the staff, wished him health, new successes in his work.
The outstanding scientist Seyfaddin Vali Aliyev was born in the village of Alishar in Sharur region on 30.05.1930. He was educated at secondary school (seven years) of the village of Alishar, then he was entered to Nakhchivan Medical College. After graduating from the Azerbaijan State Pedagogical University, S.Aliyev started his scientific activity as a junior researcher in 1952. He defended his Candidate’s Dissertation in 1961 and Doctoral Dissertation in 1977.
Academician S.V.Aliyev is the one of well-known scientists for his special services in the field of Zoology in the Republic and abroad. His scientific activity is extensive, comprehensive and colorful. He has found 716 species of butterflies (noctuid) in Azerbaijan. 390 species, 145 species and 67 species of them have accordingly been new to the republic, Transcaucasia, former USSR territory.
The scientist has studied ecological review of these species in Azerbaijan, their spreading on vertical zones, ecological groups, researched bioecological characteristics of the harmful species, developed scientific foundations of the fight against them, defined damaging of 61 species of noctuids to agricultural crops. He is the author of 168 scientific works, 3 monographs, 4 books, 3 scientific popular books, “Zoology” textbook for secondary school students. 3 doctors of sciences and 8 candidates of sciences have defended their dissertation works under his supervision.
Academician S.V.Aliyev has decently represented our republic in different congresses, conferences, international congresses. He was awarded Honorary Decree of the Presidium (ANAS) for his long-term selfless labor in development of Entomology at 3 times and the Appreciation of agricultural institutions and international scientific organizations. In 1986, he was awarded the medal of “Labor veteran” and the diploma, grant of the International George Soros in 1993. Twenty articles on his research works were published. He has performed on the radio in the section of the “Nature of Azerbaijan” on various issues. S.Aliyev was elected a corresponding member of ANAS on specialty of Zoology for his special services in development of Zoology and Entomology in 2001, then an active member of ANAS on the same specialty in 2007.