Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun “Elmi Əsərləri” jurnalının I cildi ingilis dilində işıq üzü görüb
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun “Elmi Əsərləri” jurnalının I cildi ingilis dilində (Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Tədqiqatları) nəşr edilib.
Jurnalda institutun yaranma tarixi və əməkdaşlarının elmi nəticələri öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova, b.e.d. Süleyman Allahverdiyev və fotosintez sahəsində dünya şöhrətli alim, prof. Govindjee tərəfindən mərhum akademik Cəlal Əliyevin xatirəsinə həsr edilən "Böyük alim, böyük müəllim və böyük insan" məqaləsi də oxuculara təqdim olunur. Jurnalda, həmçinin C.Əliyevin sağlığında çap olunmayan “Məhsuldarlığı yüksək olan buğda növlərinin yetişdirilməsi üçün fotosintez əlamətlərinin əhəmiyyəti” adlı məqaləsi də yer alıb.
Nəşrdə eyni zamanda institutun müxtəlif laboratoriyalarında çalışan, həmçinin AMEA-nın Botanika və Genetik Ehtiyatlar institutlarının, Əkinçilik ET İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən yerinə yetirilən tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirən 30-a yaxın məqalə dərc edilib. Bunlarla yanaşı, jurnala fərdi və müştərək qrant layihələri üzrə yerinə yetirilən, Rusiya, Cənubi Koreya və Böyük Britaniyanın nüfuzlu institut və universitetləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədqiqatların nəticələrini əks etdirən məqalələr də daxildir.

На английском языке вышел в свет первый выпуск журнала «Научные труды» Института молекулярной биологии и биотехнологий
На английском языке увидел свет первый выпуск журнала «Научные труды» (Исследования Института молекулярной биологии и биотехнологии) Института молекулярной биологии и биотехнологийНАНА.
В журнале нашли свое отражение история создания института и научные результаты сотрудников.
Кроме того, директором института, академиком Ирадой Гусейновой, д.б.н. Сулейманом Аллахвердиевым и всемирно известным ученым в области фотосинтеза, профессором Говиндже читателям представлена статья «Великий ученый, великий учитель, великий человек», посвященная памяти покойного академика Джалала Алиева. В журнал также вошла статья «Значение признаков фотосинтеза для выращивания сортов пшеницы с высокой урожайностью», не опубликованная при жизни Дж.Алиева.
В журнале также опубликовано около 30 статей, отражающих результаты исследований сотрудников различных лабораторий института, институтов Ботаники и Генетических ресурсов НАНА, НИ института земледелия. Наряду с этим, в данный выпуск вошли статьи, отражающие результаты исследований, реализованных по индивидуальным и совместным грантовым проектам, а также исследований, проведенных в рамках международного сотрудничества с авторитетными институтами и университетами Великобритании, России и Южной Кореи.