Dekabrın 13-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büro üzvləri, BTEB-in elmi müəssisələrinin rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Akademik Əhliman Əmiraslanov yığıncağı giriş sözü ilə açaraq tədbir iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda Kembric Universitetinin professoru, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının rəhbəri Qərib Mürşüdov "Struktur biologiyası: uğurlar və gələcək perspektivlər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Mərkəzinin Molekulyar Biologiya laboratoriyasında görülən işlər haqqında qısa məlumat verən alim müasir struktur biologiyası metodları və elektron mikroskopiyasının inkişaf yollarından danışıb. Məruzəçi bildirib ki, hazırda dünyada bu sahədə inqilabi dəyişikliklər baş verir, bioloji əhəmiyyətli böyük makromolekulların dəqiq öyrənilməsinə imkan yaranır.
Q.Mürşüdov müasir struktur biologiyası metodları və bu üsulların tətbiqi ilə öyrənilən bir neçə molekulyar kompleks haqqında da danışıb. Qeyd edib ki, bu molekulların sırasına bioloji və tibbi baxımdan fundamental əhəmiyyətli ribosomlar və tau filamentləri daxildir. Natiq Azərbaycanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verib, perspektivləri diqqətə çatdırıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Yığıncaqda Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncamından irəli gələn məsələlər haqqında geniş məlumat verib. Bölmə məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edib.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun 60 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb, həmçinin bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.
Sonra iclasda gizli səsvermə yolu ilə Botanika və Dendrologiya institutlarının direktorları vəzifələrinə seçkilər keçirilib, akademik Validə Əlizadə Botanika İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov Dendrologiya İnstitutunun direktoru vəzifələrinə seçilib. Seçki nəticələrinin Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.

Department of Biology and Medical Sciences held general meeting
ANAS Presidium held General Meeting of the Division of Biology and Medical Sciences (DBMS) was at the on December 13.
The event was attended by Academician-Secretary of the department, Academician Ahliman Amiraslanov, members of the department and Bureau, heads of scientific institutions of the DBMS and other guests.
Academician Ahliman Amiraslanov, opening the meeting, acquainted the participants of the event with the issues on the agenda.
At the meeting Professor of Cambridge University, Head of the Laboratory of Computational Structural Biology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Garib Murshudov delivered a paper on "Structural biology: successes and future perspectives".
The scientist informed about the works performed in the laboratory of molecular biology of the Center for Medical Research, located in Cambridge, and spoke about modern methods of structural biology and ways of developing electron microscopy.
The speaker said that, at the present time in the world there are revolutionary changes in this sphere, and there are great opportunities for accurate study of large macromolecules of biological significance.
Gurban Murshudov also spoke about the methods of modern structural biology and about several molecular complexes learned through the application of these methods. He pointed out that, these molecules include ribosomes and tau filaments, which are of fundamental importance in biological and medical terms.
Director of the Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS Zeynal Akparov spoke at the meeting with extensive information on the issues arising from the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, signed by the President of the Republic of Azerbaijan on Approving the State Program for the Development of Silkworm and Sericulture in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025 has given.
At the event, it was decided to apply to the Presidium of the Institute for Molecular Biology and Biotechnology, Head of the Bioinformatics Laboratory, correspondent member of ANAS Ilham Shahmuradov on the occasion of the 60th jubilee, as well as a number of personnel issues.