Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Dekabrın 11-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 14-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə Ulu öndərin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında xidmətlərindən, ölkənin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışılıb.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. AMEA rəhbəri ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin 1969-cu ilin avqust plenumundakı çıxışını xatırlayıb: "Heydər Əliyevin plenumda qaldırdığı məsələlər, çıxışı zamanı söylədiyi fikirlər onun strategiyasını, uzaqgörənliyini o vaxtdan müəyyənləşdirdi, həmin plenumda Azərbaycanın bugünkü inkişafının təməli qoyuldu".
Neftlə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyevin iştirak etdiyi iclaslara Geologiya İnstitutunun direktoru kimi qatıldığını xatırladan Akif Əlizadə hələ o zamanlar Ulu öndər tərəfindən Azərbaycan neftinin idarəedilməsinə dair səsləndirilən fikirlərin düşünülmüş addım olduğunu bildirib. Alimlərimizin zəhmətini yüksək qiymətləndirən Heydər Əliyevin elmə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışan akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və elmin inkişafında Ulu öndərin xidmətlərindən söz açıb.
Anım tədbirində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin qəhrəmanına çevrilmiş Ümummilli liderin ölkəmizin inkişafında və xalqımızın mənəvi təkamülündə həyata keçirdiyi hər bir tədbirin böyük bir tarix olduğunu söyləyib. Ulu öndərin elmi-ideoloji mühitlə bağlı gördüyü işlərdən danışan akademik İsa Həbibbəyli azərbaycançılıq ideologiyasının, bu konseptual vəzifənin məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin adıyla bağlı olduğunu qeyd edib, azərbaycançılığın milli ideyadan dövlət ideologiyası səviyyəsinə qaldırılmasının onun əvəzsiz xidmətlərindən olduğunu bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti mərhum liderin xidmətləri və qayğısı sayəsində xalq tarixinə, milli adət-ənənələrimizə sadiq nümunələrin meydana gəldiyini, yeni məktəblərin formalaşdığını, dünya azərbaycanlıları anlayışının yarandığını və eyniadlı qurultayın keçirildiyini, Azərbaycan dilinin qorunması və təkmilləşdirilməsinə başlanıldığını, milli dövlətçiliyimizə göstərilən qayğının bariz nümunəsi olaraq Azərbaycan ədiblərinə verilən qiymətin dəyişdiyini vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri, Yeni Azərbaycan Partiyası icra katibinin müavini Siyavuş Novruzov "Heydər Əliyev və Yeni Azərbaycan Partiyası" mövzusunda məruzəylə çıxış edib. Azərbaycan dövlətinin həyatında həlledici rolu olan dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin xalqa xidmətlərindən bəhs edən komitə sədri Ümummilli liderin Azərbaycanın çətin dönəmlərində bütün maneələrə baxmayaraq xalqı bu vəziyyətdən çıxara bildiyini deyib.
Məruzəsində Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması və inkişafı tarixindən danışan natiq partiyanın bu gün Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirdiyini dilə gətirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı "Heydər Əliyev və İslam həmrəyliyi" mövzusunda məruzəylə çıxış edib. Görkəmli dövlət xadimimizin dünyanın hər yerində anılan bir şəxsiyyət olduğunu deyən Mübariz Qurbanlı Ulu öndərin anım gününün bir çox ölkədə qeyd edildiyini bildirib. Dövlətimizin söykənəcəyi ideoloji prinsipləri əvvəlcədən müəyyənləşdirən Ümummilli liderin yaratdığı bu prinsiplərin əbədi olduğunu vurğulayan Mübariz Qurbanlı mərhum liderin Azərbaycan xalqı üçün böyük bir irs qoyduğunu diqqətə çatdırıb.

An event devoted to the memory of national leader Heydar Aliyev
An event on the occasion of the 14th anniversary of the death of national leader Heydar Aliyev was held at the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences on December 11.
The event was opened by academician Akif Alizadeh, President of ANAS. The head of ANAS recalled the speech of the National Leader Heydar Aliyev at the plenum of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan in 1969 and emphasized the issues raised by Heydar Aliyev at the plenum.
Academician A.Alizade said that outstanding personality Heydar Aliyev laid the foundations of policy line of our independent country and determined the development strategy. He emphasized that the political ideas of the Great Leader is continuously being continued by President Ilham Aliyev.
Speaking about the national ideology of Heydar Aliyev and rich state administration experience, academician Isa Habibbayli emphasized the exceptional role of the great leader in the preservation, strengthening and promotion of our independent state. He said that as a result of the wise policy of the great leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has made progress, its economy, science, education and culture have been developed. I.Habibbayli emphasized the services of national leader Heydar Aliyev in the proclamation of the Azerbaijani language as the state language of the country.
Thanks to the services and care of Heydar Aliyev, faithful examples of national history, national traditions have been created, new schools have been formed, vice-president of ANAS lined out.
Then, Siyavush Novruzov, the chairman of the Committee on Public Associations and Religious Organizations of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Deputy Executive Secretary of the New Azerbaijan Party, presented his report on "Heydar Aliyev and the New Azerbaijan Party".
Speaking about the unprecedented services of great leader Heydar Aliyev in the formation of the political system in Azerbaijan, Novruzov stressed that the ideas of the great leader are eternal.
Speaking about the formation and development of the New Azerbaijan Party, the speaker said that the party successfully continues the political course of national leader Heydar Aliyev today.
Later, the Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Mubariz Gurbanli made a report on "Heydar Aliyev and Islamic Solidarity".
Mubariz Gurbanli underlined that, the achievements gained in our country are the result of the genius leader's policy.