Nobel Sülh Mükafatının təqdimetmə mərasimi keçirilib
Norveçin Kralı V Haraldın iştirakı ilə keçirilən təntənəli mərasimdə Kral ailəsi, ölkənin Baş naziri, hökumətin və Ali Məhkəmənin üzvləri də iştirak ediblər.
İlk öncə Oslo şəhərində 2017-cı il Nobel Sülh Mükafatı “Nüvə silahlarını ləğv etmək üçün beynəlxalq kampaniya” (İCAN) təşkilatının İcraçı direktoru Beatrice Fihnə təqdim edilib.
Daha sonra Fizika sahəsində builki Nobel Mükafatı LIGO detektorunun inkişafına verdiyi həlledici töhfələrinə və qravitasiya dalğalarının müşahidəsinə görə üç amerikalı alimə - Rayner Vaysa, Barri Barişa və Kip Torna verilib.
Kimya üzrə Nobel Mükafatına müvafiq olaraq, məhlulda biomolekulların yüksək həlletmə qabiliyyətli strukturunun müəyyənləşdirilməsi üçün kryo-elektron mikroskopiya texnologiyalarını inkişaf etdirmələrinə görə - alman əsilli amerikan Yoaxim Frank, isveçrəli Jak Duboçet və britaniyalı Riçard Henderson layiq görülüblər.
Fiziologiya və təbabət sahəsi üzrə Nobel Mükafatları amerikalı Ceffri C Holl, Maykl Rosbaş və Maykl Yanqa təqdim edilib. Onlar bu mükafatı “hüceyrə saatı” adı verilən və orqanizmin sirkad ritmlərini nizamlayan molekulyar mexanizmlərin tədqiq olunmasına görə alıblar.
Ədəbiyyat sahəsində Nobel Mükafatına isə yapon əsilli britaniyalı yazıçısı Kadzuo İsiquro layiq görülüb.
İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı “davranış iqtisadiyyatı” sahəsində tədqiqatlarına görə Amerikanın Çikaqo Universitetinin alimi Riçard H. Talerə verilib.
Üzərində Nobelin təsvir edildiyi qızıl medal, diplom və məbləği 9 milyon İsveç kronu (təqribən 1,06 milyon dollar) təşkil edən pul mükafatı laureatlara Kralı ХVI Karl Qustav tərəfindən təqdim olunub. Mükafatlandırma mərasimində bütün laureatlara çıxış etmək imkanı da verilib.

In Oslo, the Nobel Peace Prize Laureates receive their Nobel Peace Prize from the Chairman of the Norwegian Nobel Committee in the presence of King Harald V of Norway.
Kip Thorne, Rainer Weiss and Barry Barish have won the 2017 Nobel prize in physics for the Ligo instrument and its detection of gravitational waves, the ripples in spacetime first predicted by Einstein 100 years ago.
In the field of medicine, the laureates of the prize were Americans Michael Young, Jeffrey Hall and Michael Rosbash. They discovered the cellular mechanism of the so-called "biological clock", which operates in all living organisms. In the field of chemistry, the award was presented to the Swiss Jacques Dubois, American Joachim Frank and British Richard Henderson for developing a special method of microscopy - cry electronic: it allows to obtain a more detailed image of molecules.
In the field of economics, Nobel prize was given to the American Richard Thaler for "research in the field of behavioral economics". Nobel's Nobel laureate in literature became the British writer of Japanese origin Kazuo Ishiguro.
Earlier on Sunday, the Nobel Peace Prize was awarded. According to the will of the founder of the Alfred Nobel Prize, this award is always awarded to Oslo. This year the laureates of the award were the International Campaign for the Prohibition of Nuclear Weapons (ICAN). The award was received by the executive director of the organization Beatrice Fin and activist Setsuko Thurlow, who survived the atomic bombing of Hiroshima in 1945.
In the Nobel lecture, Fin called on all countries of the world to sign a treaty banning nuclear weapons.
Beatrice Finn, Executive Director of ICAN: "The risk of using nuclear weapons today is even higher than at the end of the Cold War. But unlike the Cold War, today we are faced with many other nuclear-weapon states, we face terrorists and cyber warfare".
It is specified that the ambassadors of several countries, including Russia, were not present at the ceremony. The Russian embassy explained this decision "taking into account the positions of other nuclear powers."
On the eve of the ceremony, Fin announced that the entire prize would be spent on the work of the organization. The amount of the Nobel Prize in all nominations was 9 million Swedish kroner this year, which roughly equals 1 million dollars.