Entoni Qrin: “Oksford Universiteti professor Nərgiz Paşayeva ilə şəffaf, ikitərəfli inam və etimad əsasında qurulan əməkdaşlığı daimi davam etdirmək qərarına gəlib”
Böyük Britaniyada işgüzar səfərdə olan M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialının rektoru, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, akademik Nərgiz Paşayeva dekabrın 5-də Oksford Universitetinin Akademik Proqramlar üzrə İnkişaf Departamentinin direktoru Entoni Qrin və Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin İngiltərə tərəfdən rəhbəri professor Edmund Hertsiq ilə görüşüb.
Görüşdə Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin 2017-ci ildəki elmi-tədris fəaliyyəti müzakirə edilib. Başlıca olaraq 2018-ci ildən etibarən Mərkəzin Universitetdə daimi fəaliyyətinə dair həyata keçiriləcək rəsmi, protokol mərhələləri və elmi-tədris planları haqda geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İlk növbədə, Universitetin rəsmi nümayəndəsi Entoni Qrin bu illər ərzində Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri akademik Nərgiz Paşayeva ilə şəffaf, ikitərəfli inam və etimad əsasında qurulmuş əməkdaşlıqdan məmnunluq hissini ifadə edib və Universitetin rəhbərliyi adından akademik Nərgiz Paşayevaya minnətdarlığını çatdırıb. O qeyd edib ki, dünyanın ən qədim və ən nüfuzlu elm ocaqlarından sayılan Oksford Universiteti dəyişməz qayda olaraq əməkdaşlıq etdiyi tərəf müqabilini həmişə böyük diqqətlə seçir və əsl akademik tutumu, davamlı elmi-pedaqoji təcrübəsi olmayan və alimlərin təmsil edilmədiyi təklif və layihələrdə iştirak etmir. Entoni Qrin Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi beş il ərzində artıq özünün akademik simasını doğrultduğunu və bu Universitetin bundan sonra daimi bir hissəsinə çevrilməsini əhəmiyyətli tarixi bir an kimi qiymətləndirib. Universitetin rəsmi nümayəndəsi qeyd edib ki, bu tarixdən başlayaraq Oksford Universiteti akademik Nərgiz Paşayevanın rəhbərliyi altında Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Oksford Universitetində daimi fəaliyyətinin təmin edilməsi üçün bütün səyləri göstərməyə hazırdır.
Bu daimiliyin gerçəkləşdirilməsi üçün Mərkəzin yaradılmasının ilk günlərindən böyük əmək sərf edən Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun keçmiş direktoru, həmin universitetin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin İngiltərə tərəfdən hazırkı rəhbəri və Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı professoru Edmund Hertsiq akademik Nərgiz Paşayevanın təklifi nəticəsində Azərbaycan elmi və ümumiyyətlə, Azərbaycan tarixi üçün böyük və qürurverici bir yenilik haqqında da məlumat verib. O deyib ki, Nizami Gəncəvinin adının, Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına verilməsi ilə bağlı təklifin rəsmi razılığı alınıb. Qeyd edək ki, bu təklif akademik Nərgiz Paşayeva tərəfindən Universitet rəhbərliyinə verilmişdir.
Öz növbəsində, akademik Nərgiz Paşayeva ona və onun timsalında bütün Azərbaycan elmi cəmiyyətinə və tarixinə göstərilən bu böyük etibara və hörmətə görə professor Edmund Hertsiqə və Entoni Qrinə böyük təşəkkürünü bildirib. Professor Nərgiz Paşayeva qeyd edib ki, Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi Mərkəzinin daimiliyi, ümumiyyətlə, ölkəmiz üçün inkaredilməz uğurdur. Mərkəzin sadəcə beş, on, iyirmi, əlli il deyil, əsrlər boyu Oksford Universitetinin tərkibində qalıb fəaliyyət göstərməsi gələcəkdə bütün Azərbaycan alimləri və tələbə nəsilləri üçün dünyanın bir nömrəli universitetini əlçatan edir. Nizaminin adının Azərbaycanın adı ilə dünya elmi çevrəsinin ən yüksək pilləsində - Oksford Universitetində bərabər, daimi qalması isə ölkəmiz və xalqımız üçün böyük tarixi əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzi 2013-cü ildə yaradılıb və bu günədək Qərbdə Azərbaycan elmini dünyada təmsil edən ali elm ocağında yeganə rəsmən qəbul edilmiş funksional akademik Mərkəzdir.

Энтони Грин: «Оксфордский университет принял решение о продолжении на постоянной основе сотрудничества с профессором Наргиз Пашаевой, построенном на прозрачности и взаимном доверии»
Ректор Бакинского филиала МГУ имени М.В. Ломоносова, руководитель Научного центра Азербайджана и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете с азербайджанской стороны академик Наргиз Пашаева, находящаяся с рабочим визитом в Великобритании, пятого декабря встретилась с директором Департамента развития по академическим программам Оксфордского университета Энтони Грином и руководителем Научного центра Азербайджана и кавказоведения имени Низами Гянджеви с британской стороны профессором Эдмундом Херцигом.
На встрече была обсуждена научно-педагогическая деятельность Центра имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете в 2017 году. Состоялся широкий обмен мнениями о предстоящих, начиная с 2018 года, научно-педагогических планах, официальных, протокольных этапах постоянной деятельности Центра в Оксфордском университете. В первую очередь, официальный представитель университета Энтони Грин выразил чувство удовлетворения уровнем сотрудничества на основе прозрачности и взаимного доверия с руководителем Центра имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете с азербайджанской стороны академиком Наргиз Пашаевой. От имени руководства Оксфордского университета он выразил признательность академику Наргиз Пашаевой и отметил, что Оксфордский университет, считающийся старейшим и самым престижным научным центром мира, в качестве неизменного правила всегда с большим вниманием выбирает партнеров для сотрудничества, и не участвует в предложениях и проектах, не имеющих истинного академического содержания, где не представлены ученые с научно-педагогическим опытом.
Энтони Грин подчеркнул, что за пять лет функционирования Центра имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете он оправдал свое академическое назначение, и расценил в качестве важного исторического момента его превращение в неотъемлемую часть Оксфордского университета. Официальный представитель университета отметил, что отныне Оксфордский университет готов приложить все усилия для обеспечения постоянной деятельности Центра имени Низами Гянджеви под руководством академика Наргиз Пашаевой в Оксфордском университете.
Бывший директор Института востоковедения Оксфордского университета, действующий руководитель Центра имени Низами Гянджеви с британской стороны и ведущий профессор Института востоковедения Эдмунд Херциг, приложивший с первого дня создания Центра большие усилия для обеспечения его постоянного функционирования, рассказал также о большом и вызывающем чувство гордости новшестве для азербайджанской науки и азербайджанской истории, которое стало возможным благодаря предложению академика Наргиз Пашаевой. Он отметил, что получено официальное согласие в связи с предложением о том, чтобы библиотеке Института востоковедения Оксфордского университета было присвоено имя Низами Гянджеви. Отметим, что с этим предложением к руководству университета обратилась академик Наргиз Пашаева.
В свою очередь, академик Наргиз Пашаева выразила большую признательность профессору Херцигу и господину Энтони Грину за большое доверие и уважение, оказываемые ей и в ее лице всему научному обществу Азербайджана и истории страны.
Профессор Наргиз Пашаева отметила, что постоянная деятельность Центра имени Низами Гянджеви в Оксфордском университете – неопровержимый успех для всей нашей страны. Функционирование Центра не пять, десять, двадцать или пятьдесят лет, а столетиями в составе Оксфордского университета делает университет номер один в мире доступным для всех азербайджанских ученых и студенческих поколений в будущем. И то, что имя Низами навечно останется вместе с именем Азербайджана на самой высокой ступени мировой науки – в Оксфордском университете - имеет большое историческое значение для нашей страны и нашего народа.
Отметим, что Научный центр Азербайджана и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете был создан в 2013 году, и является на сегодняшний день единственным в мире официально признанным функциональным академическим центром в вузе с мировым именем, представляющем на Западе азербайджанскую науку.