“Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin təqdimatı olub
AMEA-nın Yüksək Texnologiylar Parkının (YTP) Texnologiyaların transferi şöbəsinin eksperti Emin Hacıyevin “Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisələrinin, Azərbaycan Neft və Sənaye Universitetinin əməkdaşları, Turbo Baku və R.İ.S.K. şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə YTP-nın Texnologiyaların transferi şöbəsinin müdiri Zaur Əhmədzadəlayihə barədə məlumat verib. O, ölkəmizdə elmi, innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması kimi funksiyaları həyata keçirən AMEA YT Parkının təqdim olunan layihəyə də dəstək verməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonra AMEA YT Parkının eksperti Emin Hacıyev müəllifi olduğu “Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin məqsədinin əsaslı olaraq yüksək çevirici əmsala, effektivliyə və etibarlığa malik hərəkətedici yaratmaq olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, “Pərsiz hərəkətedici” işlədiyi zaman kavitasiya yaratmadan, su və hava gəmilərində, kulerlərdə, fanlarda, pompalarda və digər sahələrdə geniş istifadə oluna bilər.
Daha sonra çıxış edən AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı, professor Fuad Hacızadə AMEA YT Parkda çalışan alimlərin bu cür layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirib. O, layihənin böyük uğur qazanacağına inamını ifadə edib.
Tədbirdə R.İ.S.K. şirkətinin texniki direktoru Ziya Məmmədov “Pərsiz hərəkətedici” layihəsini dünyada olan hərəkətedicilərlə müqayisə edərək, yeni ixtiranın effektliyindən və innovativliyindən bəhs edib.
Sonda AMEA YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumda fəaliyyət göstərən rezidentlərindən danışıb. O, YT Parkın gənclərin inkişafına, onların ideya, təşəbbüs və layihələrinin həyata keçirilməsinə daim dəstək verdiyini bildirib.

Presentation of the project "Bladeless propulsor"
Emin Hajiyev, an expert of the Technology Transfer Department of the High Technologies Park (HTP) of ANAS, presented a presentation on the project "Bladeless propulsor."
Representatives of scientific institutions of ANAS, employees of Azerbaijan Oil and Industrial University, Turbo Baku and R.I.S.K. took part in the event.
At the beginning, Zaur Ahmadzadeh, the head of the technology transfers department of HTP, reported on this project. He stressed the importance of supporting the HTP of ANAS of the proposed project, which performs such functions as supporting scientific, innovative projects and commercializing science in our country.
Then the expert of the HTP of ANAS Emin Hajiyev, who is the author of the invention, said that the project's goal is to create a highly efficient, reliable and cavitation less propulsor. It was stated that "Bladeless propulsors" can be widely used in water and aircraft, computer coolers, fans, pumps and other areas.
Later, Professor Fuad Hajizade, a member of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS, praised the participation of academicians of the HTP in such projects. He expressed confidence that the project will be a great success.
R.I.S.K. Ltd. took part in the event. technical director of the company Ziya Mammadov spoke about the effectiveness and new invention, comparing the "Bladeless propulsor" with existing world analogues.
At the end of the meeting, the director of the HTP of ANAS, Ph.D. in Philosophy on Agrarian Issues Vugar Babayev, spoke about the companies working in the status of residents in his organization. He said that the HTP has always supported the development of young people, their ideas, initiatives and projects.