“Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin təqdimatı olub
AMEA-nın Yüksək Texnologiylar Parkının (YTP) Texnologiyaların transferi şöbəsinin eksperti Emin Hacıyevin “Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisələrinin, Azərbaycan Neft və Sənaye Universitetinin əməkdaşları, Turbo Baku və R.İ.S.K. şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə YTP-nın Texnologiyaların transferi şöbəsinin müdiri Zaur Əhmədzadəlayihə barədə məlumat verib. O, ölkəmizdə elmi, innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması kimi funksiyaları həyata keçirən AMEA YT Parkının təqdim olunan layihəyə də dəstək verməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonra AMEA YT Parkının eksperti Emin Hacıyev müəllifi olduğu “Pərsiz hərəkətedici” layihəsinin məqsədinin əsaslı olaraq yüksək çevirici əmsala, effektivliyə və etibarlığa malik hərəkətedici yaratmaq olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, “Pərsiz hərəkətedici” işlədiyi zaman kavitasiya yaratmadan, su və hava gəmilərində, kulerlərdə, fanlarda, pompalarda və digər sahələrdə geniş istifadə oluna bilər.
Daha sonra çıxış edən AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı, professor Fuad Hacızadə AMEA YT Parkda çalışan alimlərin bu cür layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirib. O, layihənin böyük uğur qazanacağına inamını ifadə edib.
Tədbirdə R.İ.S.K. şirkətinin texniki direktoru Ziya Məmmədov “Pərsiz hərəkətedici” layihəsini dünyada olan hərəkətedicilərlə müqayisə edərək, yeni ixtiranın effektliyindən və innovativliyindən bəhs edib.
Sonda AMEA YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumda fəaliyyət göstərən rezidentlərindən danışıb. O, YT Parkın gənclərin inkişafına, onların ideya, təşəbbüs və layihələrinin həyata keçirilməsinə daim dəstək verdiyini bildirib.

Состоялась презентация проекта «Безпропеллерный двигатель»
Состоялась презентация проекта эксперта Отдела трансфера технологий Парка высоких технологий (ПВТ) НАНА Эмина Гаджиева под названием «Безпропеллерный двигатель».
В мероприятии приняли участие сотрудники научных учреждений НАНА, Университета нефти и промышленности Азербайджана, представители компаний Turbo Baku и R.İ.S.K.
Сначала заведующий Отделом трансфера технологий ПВТ Заур Ахмедзаде проинформировал о проекте. Подчеркнул важность оказания Парком ВТ НАНА поддержки данному проекту.
Далее эксперт ПВТ НАНА Эмин Гаджиев отметил, что целью его проекта «Безпропеллерный двигатель» является разработка двигателя с высоким коэффициентом, эффективностью и надежностью конвертации.
Затем выступил сотрудник Института геологии и геофизики НАНА, профессор Фуад Гаджизаде, который высоко оценил участие в таких проектах ученых, работающих в ПВТ. Он выразил уверенность в том, что проект завоюет большой успех.
На мероприятии технический директор компании R.İ.S.K. Зия Мамедов, сравнивая проект «Безпропеллерный двигатель» с двигателями в мире, рассказал об эффективности и инновационности нового изобретения.
В заключение директор ПВТ НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев в своем выступлении рассказал о резидентах, осуществляющих деятельность в руководимой им структуре. Он отметил, что ПВТ постоянно оказывает поддержку развитию молодежи, реализации их идей, инициатив и проектов.