AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı Bolqarıstan şirkətləri ilə əlaqələri genişləndirir
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Yüksək Texnologiyalar Parkının ("YT Park") direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Bolqarıstan-Azərbaycan Ticarət-Sənaye Palatasının sədri Dimitar Bratanov, Bolqarıstandan olan şirkətin baş meneceri Plamen Taşkov, “EPC Group” MMC-nin baş direktoru Mohammad Miabi və digərləri iştirak ediblər.
Tədbirdə akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək bolqarıstanlı qonaqlara Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən danışıb. Elmi, innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması kimi funksiyaları həyata keçirən "YT Park"ın bir sıra beynəlxalq sertifikatlara layiq görüldüyünü, azərbaycanlı alimlərin çex, rus və bolqar həmkarları ilə əməkdaşlıq etdiklərini bildirib.
Sonra Dimitar Bratanov Bolqarıstanda fəaliyyət göstərən şirkətlər barədə məlumat verərək istehsal etdikləri innovativ məhsulları görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Akademiya ilə əməkdaşlığa maraqlı olduqlarını bildirən sədr Azərbaycanda bir neçə layihənin uğurla reallaşdırılmasında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb. Hər iki ölkənin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən elm sahəsində birgə əməkdaşlığının müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən "YT Park"ın direktoru Vüqar Babayev qonaqları salamlayaraq tarixən Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələrinin müxtəlif istiqamətlərdə mövcud olduğunu vurğulayıb. Parkda çalışan alimlərin Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti ilə diskussiya şəraitində təşkil olunacaq müzakirələrə maraqlı olduqlarını bildirən Vüqar Babayev qonaqların mövcud layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Çıxış edən Mohammad Miabi bu layihəyə öz töhfələrini verəcəyinə əminliyini ifadə edərək rəhbərlik etdiyi müəssisənin kommersial tipli məhsullar istehsal edəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən Əminağa Sadıqov AMEA-nın Bolqarıstanın elm və təhsil mərkəzlərilə mövcud olan əməkdaşlığından danışıb.

Парк высоких технологий НАНА расширяет связи с компаниями Болгарии
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, начальник Управления делами, доктор политических наук Фатали Абдуллаев, директор Парка высоких технологий (ПВТ), доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев, начальник Управления науки и образования, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, председатель Торгово-промышленной палаты Болгария-Азербайджан Димитар Братанов, генеральный менеджер болгарской компании Пламен Ташков, генеральный директор ООО "EPC Group" Мохаммад Мияби и другие.
Выступив на мероприятии, академик Дильгам Тагиев  рассказал гостям из Болгарии о деятельности Парка высоких технологий, созданного в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Он отметил, что ПВТ, оказывающий поддержку научно-инновационным проектам, осуществляющий коммерциализацию науки, был удостоен ряда международных сертификатов. он довел до внимания, что азербайджанские ученые сотрудничают с чешскими, русскими и болгарскими коллегами.
Затем, информируя о компаниях Болгарии, Димитар Братанов рассказал о производимых ими инновационных продуктах. Отметив заинтересованность в сотрудничестве с академией, председатель подчеркнул, что он принимал непосредственное участие в успешной реализации проектов в Азербайджане. Он выразил уверенность в том, что совместное сотрудничество между двумя странами в различных сферах, включая науку, даст положительные результаты.
Выступив затем, директор ПВТ Вугар Бабаев, приветствовав гостей, подчеркнул, что связи между Азербайджаном и Болгарией исторически существуют в различных направлениях. Вугар Бабаев высоко оценил участие гостей в реализации проектов.
Выступив Мохаммад Мияби выразил уверенность в том, что внесет свой вклад в этот проект и сообщил, что возглавляемое им учреждение будет производить коммерческие продукты.
Выступив затем, Аминага Садыгов рассказал о сотрудничестве НАНА центрами науки и образования Болгарии.