Botanika İnstitutunun əməkdaşları Volksvagen Fondunun toplantısında iştirak edib
AMEA-nın Botanika İnstitutu ilə Almaniyanın Berlin-Dahlem Botanika Bağı və Botanika Muzeyi (BBBM) arasında imzalanmış razılaşma memorandumu çərçivəsində Volksvagen Fondunun dəstəyilə həyata keçirilən “Cənubi Qafqazda bitki müxtəlifliyinin mühafizəsi üsullarının hazırlanması” layihəsi üzrə növbəti işçi toplantı Gürcüstanın Tiflis şəhərində təşkil olunub.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, layihənin kordinatoru, Bitkilərin fizioloji ekologiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva və Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimov iştirak ediblər.
Toplantı zamanı Azərbaycan tərəfindən layihə çərçivəsində həyata keçirilən işlər və əldə olunan nailiyyətlər məruzə şəklində təqdim olunub. Seçilmiş bitki cinsləri üzərində müasir tədqiqat işlərinin aparılması, institutun gənc mütəxəssislərinin BBBM-də təcrübə keçməsi, müştərək nəşrlər, həmçinin institutun Herbari Fondunda saxlanılan herbari nümunələrinin virtual məlumat bazasına daxil edilməsi üzrə işlərin davam etdirilməsi müzakirə olunub.

Employees of the Botanical Institute attended the Volkswagen Fund meeting
Within the framework of the memorandum signed between Institute of Botany of ANAS, Berlin-Dahlem Botanical Garden and Botanical Museum and Germany (BDBGBM) held next working meeting organized by Volksvagen Foundation on the "Preparation of Plant Variety Protection in the South Caucasus" project in Tbilisi, Georgia.
Director of the Institute of Botany, Academician Valida Alizadeh, coordinator of the project, Head of Laboratory of Physiological Ecology of Plants, Ph.D. in Biology Esmira Alirzayeva and Head of Education Department, Ph.D. in Biology Rashad Salimov attended the meeting.
During the meeting, Azerbaijan delivered papers on achievements and project.
Modern research on the selected plant species, internships of young specialists at the BDBGBM, joint publications, as well as the institute's herbarium specimens protected at Herbarium Fund to continue work on a virtual database was discussed.