“Təbabətdə yeni texnologiyalar: Kök hüceyrələr, robot cərrahiyyəsi” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Təbabətdə yeni texnologiyalar: Kök hüceyrələr, robot cərrahiyyəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, AMEA, Türkiyənin LİV Hospitalı və İstinye Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək tədbirin keçirilməsində əsas məqsədin türkiyəli alimlərin bu sahədə əldə etdikləri bilik və təcrübələri azərbaycanlı həmkarları ilə bölüşmələri olduğunu bildirib. Ə.Əmiraslanov son illərdə texnologiyanın inkişafının təbabətdə böyük uğurların qazanılmasına yol açdığını və kök hüceyrələrinin tibbdə tətbiqinin bunun bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Alim kök hüceyrələrinin müasir dövrdə müalicə üsulu kimi istifadə edildiyini və tibbin bütün sahələrində - onkologiya, qan xəstəlikləri, qara və ağ ciyər patologiyasında tətbiq olunduğunu vurğulayıb. Ə.Əmiraslanov Azərbaycanlı alimlərin türkiyəli həmkarları ilə birgə bu sahədə tədqiqatlar apardığını və məsələ ilə əlaqədar Səhiyyə Nazirliyinə müvafiq təkliflər verdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Ə.Əmiraslanov robot cərrahiyyəsinin tibbdə istifadəsinə də toxunub. İlk dəfə 2000-ci illərin əvvəllərində bu metoddan istifadə olunduğunu deyən alim ötən il ərzində 3 milyondan çox insanın robot cərrahiyyəsi ilə əməliyyat edildiyini vurğulayıb. O, bu sahədə əldə ediləcək uğurların gələcəkdə bütün cərrahi əməliyyatlarda tətbiq olunacağını və Liv Hospitalının bu istiqamətdə gənc kadrların hazırlanmasında lazımi dəstəyin göstərəcəyini bildirib.
Sonra Liv Hospitalının əməkdaşı, professor Erdal Karaöz çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun tarixi barədə məlumat verib. Bildirib ki, hospital 2015-ci ildə təsis olunub və ötən 2 il ərzində bir çox sahələrdə uğurlara imza atıb.
Daha sonra o, "Kök hüceyrələri və onun tibbdə tətbiqi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim kök hüceyrələrinin tətbiqinin tibbin son illərdə əldə etdiyi mühüm nailiyyət olduğunu və Türkiyədə 17 ildir bu sahədə tədqiqatların aparıldığını bildirib. E.Karaöz funksiyasını normal yerinə yetirməyən və ya ölən hüceyrələrin kənardan orqanizmə yeridilən yeni hüceyrələr vasitəsilə xəstəliyi müalicə etdiyini söyləyib.
Məruzəçi kök hüceyrələrinin ana bətnindəki embrional və yetkin kök hüceyrəsindən əldə edildiyini bildirib. O, heyvanlar üzərində də təcrübələrin aparıldığını və klonlaşdırma metodu ilə kök hüceyrələrinin əldə olunduğunu söyləyib. Professor bu gün xərçəng, orqan çatışmazlığı, Parkinson, onurğa zədələri, sinir zədələnmələri, iflic, böyrək və digər xəstəliklərin müalicəsində kök hüceyrələrdən istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
O, Azərbaycanda bu sahədə mərkəzin qurulması üçün lazımi dəstək göstərəcəklərini bildirib.
Konfrans öz işini plenar iclaslarla davam etdirib. Plenar iclaslarda AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Əhməd Hacıyevin "Neyrodegenerativ xəstəliklərdə kök hüceyrələrin rolu", Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) professorları - Nuru Bayramov və Aynur Səfiyevanın "Kolorektal poliplərdə kök hüceyrələrin diaqnostik və proqnostik rolu", ATU-nun əməkdaşı, professor Kamran Musayevin "Ürəyin işemik xəstəliklərində kök hüceyrələnin tətbiqi", Liv Hospitalının əməkdaşı, professor Fatih Ağaların "Da Vinci. Minimal invaziv cərrahiyyə. Döş qəfəsi cərrahiyyəsi", professor Gürsəl Turqutun "Estetik cərrahiyyədə ağıllı yaşlanma və genomik tibb ilə gənc qalmanın yolları" və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

Conference on "New technologies in medicine: Stem cells, robotic surgery"
An international conference on "New technologies in medicine: stem cells, robotic surgery" was held in the Central Scientific Library of ANAS.
The event has been co-organized by Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan, ANAS, Turkish Liberty Hospital and İstinye University.
Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, academician Ahliman Amiraslanov said that the main purpose of the event was to share knowledge and experience of Turkish scientists in this field.
Scholar emphasized that stem cells were used as a treatment method in recent years, and in all areas of medicine - oncology, blood diseases, and black and white lung pathology. Azerbaijani scientists have been carrying out researches in this field together with their Turkish counterparts and given relevant proposals to the Ministry of Health, A. Amiraslanov lined out.
Later, Professor Erdal Karaöz, spoke about the history of his organization. He said that the hospital was established in 2015 and has succeeded in many areas over the past two years.
He then presented his report on "Stem Cells and Its Application in Medicine." Scientist said that the application of stem cells is the biggest achievement of medicine in recent years and that research has been carried out in Turkey for 17 years. Cells that did not fulfill their function normally or died were treating the disease through new cells injected outside the body, emphasized E. Karaoz.
The reporter said that stem cells were obtained from the embryonic and mature stem cells in the mother's womb. He said that experiments were carried out on animals and stem cells were obtained by cloning. Professor said today that stem cells have been used to treat cancer, organ failure, Parkinson's, backbone injuries, nerve injuries, stroke, kidney and other diseases.
He said they would provide necessary support for the establishment of the center in Azerbaijan.
The conference continued with its plenary sessions under the leadership of correspondent member of ANAS Nuru Bayramov and Erdal Karaöz. Professor of the Institute of Physiology of ANAS, professor Ahmed Hajiyev made a speech on "The Role of Stem Cells in Neurodegenerative Diseases", Professor of Azerbaijan Medical University Nuru Bayramov and Aynur Safiyeva on "Diagnostic and Prognostic Role of Stem Cells in Colorectal Polyps" and etc.