“Təbabətdə yeni texnologiyalar: Kök hüceyrələr, robot cərrahiyyəsi” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Təbabətdə yeni texnologiyalar: Kök hüceyrələr, robot cərrahiyyəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, AMEA, Türkiyənin LİV Hospitalı və İstinye Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək tədbirin keçirilməsində əsas məqsədin türkiyəli alimlərin bu sahədə əldə etdikləri bilik və təcrübələri azərbaycanlı həmkarları ilə bölüşmələri olduğunu bildirib. Ə.Əmiraslanov son illərdə texnologiyanın inkişafının təbabətdə böyük uğurların qazanılmasına yol açdığını və kök hüceyrələrinin tibbdə tətbiqinin bunun bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Alim kök hüceyrələrinin müasir dövrdə müalicə üsulu kimi istifadə edildiyini və tibbin bütün sahələrində - onkologiya, qan xəstəlikləri, qara və ağ ciyər patologiyasında tətbiq olunduğunu vurğulayıb. Ə.Əmiraslanov Azərbaycanlı alimlərin türkiyəli həmkarları ilə birgə bu sahədə tədqiqatlar apardığını və məsələ ilə əlaqədar Səhiyyə Nazirliyinə müvafiq təkliflər verdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Ə.Əmiraslanov robot cərrahiyyəsinin tibbdə istifadəsinə də toxunub. İlk dəfə 2000-ci illərin əvvəllərində bu metoddan istifadə olunduğunu deyən alim ötən il ərzində 3 milyondan çox insanın robot cərrahiyyəsi ilə əməliyyat edildiyini vurğulayıb. O, bu sahədə əldə ediləcək uğurların gələcəkdə bütün cərrahi əməliyyatlarda tətbiq olunacağını və Liv Hospitalının bu istiqamətdə gənc kadrların hazırlanmasında lazımi dəstəyin göstərəcəyini bildirib.
Sonra Liv Hospitalının əməkdaşı, professor Erdal Karaöz çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun tarixi barədə məlumat verib. Bildirib ki, hospital 2015-ci ildə təsis olunub və ötən 2 il ərzində bir çox sahələrdə uğurlara imza atıb.
Daha sonra o, "Kök hüceyrələri və onun tibbdə tətbiqi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim kök hüceyrələrinin tətbiqinin tibbin son illərdə əldə etdiyi mühüm nailiyyət olduğunu və Türkiyədə 17 ildir bu sahədə tədqiqatların aparıldığını bildirib. E.Karaöz funksiyasını normal yerinə yetirməyən və ya ölən hüceyrələrin kənardan orqanizmə yeridilən yeni hüceyrələr vasitəsilə xəstəliyi müalicə etdiyini söyləyib.
Məruzəçi kök hüceyrələrinin ana bətnindəki embrional və yetkin kök hüceyrəsindən əldə edildiyini bildirib. O, heyvanlar üzərində də təcrübələrin aparıldığını və klonlaşdırma metodu ilə kök hüceyrələrinin əldə olunduğunu söyləyib. Professor bu gün xərçəng, orqan çatışmazlığı, Parkinson, onurğa zədələri, sinir zədələnmələri, iflic, böyrək və digər xəstəliklərin müalicəsində kök hüceyrələrdən istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
O, Azərbaycanda bu sahədə mərkəzin qurulması üçün lazımi dəstək göstərəcəklərini bildirib.
Konfrans öz işini plenar iclaslarla davam etdirib. Plenar iclaslarda AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Əhməd Hacıyevin "Neyrodegenerativ xəstəliklərdə kök hüceyrələrin rolu", Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) professorları - Nuru Bayramov və Aynur Səfiyevanın "Kolorektal poliplərdə kök hüceyrələrin diaqnostik və proqnostik rolu", ATU-nun əməkdaşı, professor Kamran Musayevin "Ürəyin işemik xəstəliklərində kök hüceyrələnin tətbiqi", Liv Hospitalının əməkdaşı, professor Fatih Ağaların "Da Vinci. Minimal invaziv cərrahiyyə. Döş qəfəsi cərrahiyyəsi", professor Gürsəl Turqutun "Estetik cərrahiyyədə ağıllı yaşlanma və genomik tibb ilə gənc qalmanın yolları" və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

Состоялась конференция на тему «Новые технологии в медицине: стволовые клетки, роботизированная хирургия»
В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась международная конференция на тему «Новые технологии в медицине: стволовые клетки, роботизированная хирургия».
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке НАНА, Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Госпиталя LİV Турции и Университета Истинье.
В своем выступлении на конференции академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов отметил, что основной целью проведения мероприятия является деление турецких ученых опытом и знаниями в этой сфере со своими азербайджанскими коллегами. А.Амирасланов отметил, что в последние годы развитие технологий открыло дорогу для достижения больших успехов в медицине, и применения стволовых клеток в медицине является наглядным примером этого.
Ученый довел до внимания использование стволовых клеток в качестве метода лечения в современный период, а также их применение во всех сферах, включая - онкологических заболеваний, заболеваний крови, патологий печени и легких. А.Амирасланов сообщил о проведении отечественных ученых с турецкими коллегами исследований в этой сфере.
Академик А.Амирасланов также коснулся использования роботизированной хирургии в медицине. Сообщив, что впервые этот метод использовался в начале 2000 годов, ученый довел до внимания, что за последний года более 3 миллиона человек были оперированы методом роботизированной хирургии. Он отметил, что успехи, достигнуты в этой области, в будущем будут применены во всех хирургических операциях.
Далее, выступив, сотрудник Госпиталя LIV, профессор Эрдал Караоз рассказал об истории руководимой им структуры. Сказал, что госпиталь был основан в 2015 году и в течение последних 2 лет добился успехов во многих сферах.
Затем он представил доклад на тему «Стволовые клетки и их применение в медицине». Ученый отметил, что применение стволовых клеток в медицине является важным достижением последних лет и в течение 17 лет в Турции ведутся исследования в этой области. Э.Караоз отметил, что лечение проводится путем замены мертвых клеток организма или клеток, не полностью выполняющих свою функцию, новыми клетками.
Докладчик отметил, что стволовые клетки берутся из эмбриональных и зрелых клеток в утробе матери. Он довел до сведения, что в ходе экспериментов, проводимых над животными, клетки получают также методом клонирования.
Профессор сообщил, что сегодня лечение таких заболеваний, как рак, болезнь Паркинсона, органная недостаточность, травмы позвоночника и нервных клеток, паралич и др. осуществляется путем применеия стволовых клеток.
Он отметил, что будет оказана необходимая поддержка для создания центра в Азербайджане в этой сфере.
Конференция продолжила свою работу в пленарных заседаниях. В пленарных заседаниях были заслушаны доклады сотрудника Института физиологии НАНА, профессора Ахмеда Гаджиева «Роль стволовых клеток в нейродегенеративных заболеваниях», профессоров Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Нуру Байрамова и Айнур Сафиевой «Диагностическая и прогностическая роль стволовых клеток в колоректальных полипах», сотрудника АТУ, профессора Кямрана Мусаева «Применение стволовых клеток в ишемичных заболеваниях сердца», сотрудника Госпиталя LIV, профессора Фатиха Агалара «Da Vinci. Минимальная инвазивная хирургия. Хирургия грудной клетки», профессора Гюрселя Тургута «Умное старение в эстетической хирургии и пути сохранения молодости с помощью геномической медицины» и др.