Akademik Vasim Məmmədəliyevin elmi-dini fəaliyyətinə həsr olunan kitab çapdan çıxıb
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədr müavini, Bakı İslam Universitetinin dekanı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Hacı Fuad Nurullahın müəllifi olduğu “Akademik Vasim Məmmədəliyev irsi” kitabı çapdan çıxıb.
Nəşr görkəmli alim, QMİ-nin Elmi-Dini Şurasının sədri, Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, AMEA-nın həqiqi üzvü Vasim Məmmədəliyevin elmi-dini fəaliyyətinə həsr edilib.
Kitaba ön sözü QMİ-nin sədri, Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə yazıb. Nəşrin elmi redaktoru Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, rəyçiləri QMİ-nin sədr müavini Hacı Sabir Həsənli, professorlar - Kamandar Şərifov, Nəsib Göyüşov və dosent Zəkiyə Əbilova, redaktorları QMİ-nin şöbə müdiri Əlirza Qafarov, f.ü.f.d. Kərimulla Məmmədzadə və QMİ-nin aparıcı mütəxəssisi, f.ü.f.d. İbrahim Quliyevdir.
Əsər “Akademik Vasim Məmmədəliyevin həyatı, yaradıcılığı və elmi-dini fəaliyyətinin əsas istiqamətləri” və “Akademik Vasim Məmmədəliyev Quranşünas alim kimi” adlı fəsillərdən ibarətdir.

Вышла в свет книга, посвященная научно-религиозной деятельности академика Васима Мамедалиева
Вышла в свет книга заместителя председателя Управления мусульман Кавказа (УМК), декана Бакинского исламского университета, доктора философии по философии Гаджи Фуада Нуруллаха «Наследие академика Васима Мамедалиева».
Издание посвящено научно-религиозной деятельности видного ученого, председателя Научно-религиозного совета УМК, декана богословского факультета Бакинского государственного университета, члена-корреспондента НАНА Васима Мамедалиева.
Предисловие к книге написал председатель УМК, Шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде. Научный редактор издания - директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагисойлу, рецензенты - заместитель председателя УМК Гаджи Сабир Гасанли, профессора - Камандар Шарифов, Насиб Геюшев и доцент Закия Абилова, редакторы - завотделом УМК Алирза Гафаров, доктор философии по философии Керимулла Мамедзаде, ведущий специалист УМК Ибрагим Гулиев.
Труд состоит из разделов «Жизнь, творчество и основные направления научно-религиозной деятельности академика Васима Мамедалиева» и «Академик Васим Мамедалиев, как ученый-корановед».