Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib
Noyabrın 20-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büro üzvləri, BTEB-in elmi müəssisələrinin rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İlk olaraq bölmənin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovu 70 illik yubileyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə "Şərəf" ordeni ilə təltif olunması münasibətilə bölmə üzvləri və institutların kollektivləri adından təbrik edib.
Sonra akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamları ilə ölkənin ictimai-siyasi həyatında xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyevin və AMEA-nın müxbir üzvü Əlişir Musayev"Tərəqqi" medalı ilə təltif olunmaları, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyif İmamverdiyevə isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi ilə bağlı yığıncaq iştirakçılarını məlumatlandırıb və hər üç alimi bölmə üzvləri adından təbrik edib.
Daha sonra akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Bölmə rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Fəxri fərmanına və Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru Zəkəriyyə Məmmədovun BTEB-in Fəxri fərmanına layiq görüldüklərini bildirib və mükafatları alimlərə təqdim edib.
İclasda Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında" qərarının icrası barədə müzakirə aparılıb. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Əhliman Əmiraslanov bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə hesabatların tezliklə başlayacağını bildirib. Müvafiq institut və təşkilatlara, həmçinin Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrə hesabatların hazırlanması zamanı mühüm elmi nəticələrə xüsusilə ciddi diqqət yetirilməsini və müəyyən olunmuş vaxtadək bölməyə təqdim olunmasını tövsiyə edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı"nın AMEA üzrə icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı haqqında" Rəyasət Heyətinin qərarının icrası ilə bağlı olub. Proqram haqqında Tədbirlər planının elmi müəssisələrə təqdim olunduğu bildirilib, görülən işlər haqqında mütəmadi olaraq bölməyə məlumat verilməsi tapşırılıb.
Tədbirdə Botanika və Dendrologiya institutlarında direktor seçkilərinə namizədlər haqqında məsələ də müzakirə olunub. Akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"nə əsasən AMEA-nın elmi müəssisəsinin direktoru tabeliyində olduğu bölmənin ümumi yığıncağında gizli səsvermə yolu ilə 5 il müddətinə seçilir və Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiqlənir. Bölmənin akademik-katibi qeyd edib ki, elmi müəssisələrin direktoru vəzifəsinə namizədlər böyük elmi nailiyyətləri, elmi-təşkilati bacarığı və təcrübəsi olan alimlər sırasından Rəyasət Heyəti, müvafiq bölmənin bürosu, həmin bölmənin üzvləri və ya elmi müəssisənin elmi şurası tərəfindən irəli sürülə bilər. Ə.Əmiraslanov bildirib ki, BTEB Botanika İnstitutunun direktoru vəzifəsinə akademik Validə Əlizadənin, Dendrologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə isə AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun namizədliklərini irəli sürür.
İclasda Zoologiya İnstitutu Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi qərara alınıb, həmçinin bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.

Состоялось очередное собрание Отделения биологических и медицинских наук
20 ноября в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось общее собрание Отделения биологических и медицинских наук(ОБМН).
В мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, члены отделения и бюро, руководители научных учреждений ОБМН и другие гости.
Первый заместитель академика-секретаря отделения, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов поздравил академика-секретаря ОБМН Ахлимана Амирасланова с 70-летним юбилеем и награждением орденом «Шараф» соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Затем академик Ахлиман Амирасланов проинформировал участников собрания о награждении Распоряжениями Президента Азербайджанской Республики членов-корреспондентов НАНА Новруза Гулиева и Алишира Мусаева медалью «Терегги» за заслуги в общественно-политической жизни страны, и предоставлении персональной стипендии Президента Азербайджанской Республики члену-корреспонденту НАНА Судеифу Имамвердиеву.
Затем академик Ахлиман Амирасланов ознакомил участников с повесткой дня. Руководитель отделения отметил, что по решению Президиума НАНА член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов удостоился Почетной грамоты НАНА, а главный научный сотрудник Института зоологии, доктор биологических наук Закярия Мамедов – Почетной грамоты ОБМН. Затем ученый вручил награды.
На заседании были проведены обсуждения касательно исполнения постановления Президиума «Об отчетах по итогам научно-исследовательских работ, проведенных в научных учреждениях НАНА в 2017 году». Выступивший по данному вопросу академик Ахлиман Амирасланов отметил, что в скором времени в учреждениях, входящих в отделение, будут приняты научные отчеты.
Соответствующим институтам и организациям, а также научным учреждениям, функционирующим при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики и Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики, было рекомендовано уделять серьезное внимание важным научным результатам при подготовке отчетов, в частности, представить данные отчеты в установленный срок.
Следующий вопрос, входящий в повестку дня, был связан с исполнением постановления Президиума «О Плане мероприятий в связи с исполнением в НАНА Государственной Программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годах». Было сообщено, что План мероприятий о госпрограмме был представлен в научные учреждения, поручено регулярно информировать отделение о проделанной работе.
На мероприятии также обсуждался вопрос о выборах кандидатов в директора институтов Ботаники и Дендрологии. Академик Ахлиман Амирасланов отметил, что согласно «Уставу Национальной академии наук Азербайджана», утвержденному соответствующим Указом Президента Азербайджанской Республики, директор научного учреждения НАНА избирается на общем собрании отделения путем тайного голосования сроком на 5 лет и утверждается Президиумом. Академик-секретарь отделения отметил, что кандидаты на должность директор научных учреждений могут быть выдвинуты Президиумом, бюро соответствующего отделения, членами этого отделения или научным советом научного учреждения из числа ученых, имеющих большие научные достижения, обладающих научно-организационным умением и опытом. А.Амирасланов сказал, что ОБМН на должность директора Института ботаники выдвигает кандидатуру академика Валиды Ализаде, а на должность директора Института дендрологии, члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова.
На заседании было принято решение о внесении частичных изменений в составе Ученого совета Института зоологии, а также рассмотрен ряд кадровых вопросов.