Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib
Noyabrın 20-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büro üzvləri, BTEB-in elmi müəssisələrinin rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İlk olaraq bölmənin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovu 70 illik yubileyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə "Şərəf" ordeni ilə təltif olunması münasibətilə bölmə üzvləri və institutların kollektivləri adından təbrik edib.
Sonra akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamları ilə ölkənin ictimai-siyasi həyatında xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyevin və AMEA-nın müxbir üzvü Əlişir Musayev"Tərəqqi" medalı ilə təltif olunmaları, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyif İmamverdiyevə isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi ilə bağlı yığıncaq iştirakçılarını məlumatlandırıb və hər üç alimi bölmə üzvləri adından təbrik edib.
Daha sonra akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Bölmə rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Fəxri fərmanına və Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru Zəkəriyyə Məmmədovun BTEB-in Fəxri fərmanına layiq görüldüklərini bildirib və mükafatları alimlərə təqdim edib.
İclasda Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında" qərarının icrası barədə müzakirə aparılıb. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Əhliman Əmiraslanov bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə hesabatların tezliklə başlayacağını bildirib. Müvafiq institut və təşkilatlara, həmçinin Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrə hesabatların hazırlanması zamanı mühüm elmi nəticələrə xüsusilə ciddi diqqət yetirilməsini və müəyyən olunmuş vaxtadək bölməyə təqdim olunmasını tövsiyə edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı"nın AMEA üzrə icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı haqqında" Rəyasət Heyətinin qərarının icrası ilə bağlı olub. Proqram haqqında Tədbirlər planının elmi müəssisələrə təqdim olunduğu bildirilib, görülən işlər haqqında mütəmadi olaraq bölməyə məlumat verilməsi tapşırılıb.
Tədbirdə Botanika və Dendrologiya institutlarında direktor seçkilərinə namizədlər haqqında məsələ də müzakirə olunub. Akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"nə əsasən AMEA-nın elmi müəssisəsinin direktoru tabeliyində olduğu bölmənin ümumi yığıncağında gizli səsvermə yolu ilə 5 il müddətinə seçilir və Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiqlənir. Bölmənin akademik-katibi qeyd edib ki, elmi müəssisələrin direktoru vəzifəsinə namizədlər böyük elmi nailiyyətləri, elmi-təşkilati bacarığı və təcrübəsi olan alimlər sırasından Rəyasət Heyəti, müvafiq bölmənin bürosu, həmin bölmənin üzvləri və ya elmi müəssisənin elmi şurası tərəfindən irəli sürülə bilər. Ə.Əmiraslanov bildirib ki, BTEB Botanika İnstitutunun direktoru vəzifəsinə akademik Validə Əlizadənin, Dendrologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə isə AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun namizədliklərini irəli sürür.
İclasda Zoologiya İnstitutu Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi qərara alınıb, həmçinin bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.

The General Meeting of the Department of Biology and Medical Sciences
The General Meeting of the Department of Biology and Medical Sciences(DBMS) was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences on November 20.
Academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, department and bureau members, heads of scientific institutions of DBMS and other guests attended the event.
First of all, correspondent member of ANAS Zeynal Akperov congratulated academician Ahliman Amiraslanov with the honorary title “Honor” by the order of the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev and on the occasion of his 70th anniversary on behalf of their collectives.
Academician Ahliman Amiraslanov informed about awarding with "Progress" medal of Corresponding Member of ANAS Novruz Guliyev and correspondent member of ANAS Alishir Musayev and noted that, correspondent member of ANAS Sudeyif Imamverdiyev gained presidential scholarships.
Then, academician Ahliman Amiraslanov familiarized participants with the issues on the agenda. The head of the department stated that according to the decision of the Presidium of ANAS, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov deserved the honorary decree of ANAS and the senior scientific worker of the Institute of Zoology, doctor of biological sciences Zakariya Mammadov awarded the honorary decree of DBMS and presented the awards to scientists.
The meeting discussed the execution of the Presidium's decision on the results of the scientific research works carried out in the scientific institutions of ANAS in 2017.
The next issue on the agenda was the implementation of the Decree of the Presidium on the Action Plan for the implementation of the "State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021." It was stated that the Plan of Activities was submitted to the scientific institutions and regularly the department was instructed to provide information.
At the event, the issue of candidates for directors at Botanical and Dendrology institutes was also discussed. Academician Ahliman Amiraslanov said that according to the Charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences, approved by the relevant decree of the President of the Republic of Azerbaijan, the Director of the Scientific Institution of ANAS is elected by the secret ballot at the General Meeting of the Division for 5 years and endorsed by the Presidium. The academic secretary of the division noted that candidates to the position of director of scientific institutions may be nominated by the Presidium. According to A. Amiraslanov, the director of the Institute of Botany is the candidate of the acad. Valide Alizadeh and the corresponding member of ANAS Tofig Mammadov is the candidate of director of the Dendrology Institute.
It was decided to make partial changes in the structure of the Scientific Council of the Institute of Zoology, as well as some personnel issues.