AMEA-da görkəmli alim Kərim Kərimovun anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilib
Bu il görkəmli alim və hərbi xadim, kosmik proqramların gerçəkləşdirilməsinin fəal iştirakçısı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət və Lenin mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, general-leytenant Kərim Kərimovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Noyabrın 16-da AMEA-da alimin yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə giriş sözü ilə çıxış edərək bildirib ki, Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin 30 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gəlir. Akademik A.Əlizadə Kərim Kərimovun kosmik aparatların və süni peyklərin yaradılmasında, həmçinin kosmik raket texnikasının inkişaf etdirilməsi sahəsində müstəsna xidmətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, kosmik fəzanın tədqiq edilməsi məqsədi ilə güclü "Soyuz" raket daşıyıcılarının yaradılması, "Salyut" orbital stansiyasının qurulması bilavasitə K.Kərimovun rəhbərliyi altında həyata keçirilib. A.Əlizadə K.Kərimovun ötən əsrin 50-60-cı illərində kosmosa uçuşların intensivləşməsində bir alim kimi həmişə ön sırada dayandığını və 1961-ci ildə insanın kosmosa ilk uçuşu münasibətilə general-mayor hərbi rütbəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri unikal biliyə malik olan K.Kərimovun 25 il ərzində Kosmik Gəmilərin Uçuş Sınaqları üzrə Dövlət Komissiyasının sədri vəzifəsində işlədiyini, eyni zamanda elmi fəaliyyətlə də məşğul olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən “Azərkosmos”ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Rəşad Nəbiyev əfsanəvi şəxsiyyət Kərim Kərimovun araşdırmaları sayəsində əldə olunan elmi-texniki nəticələrin kosmik sənayedə tətbiqindən danışıb. R.Nəbiyev ASC-nin hazırkı fəaliyyəti, təqdim etdiyi peyk xidmətləri və perspektiv planları barədə də məlumat verib.
Tədbirdə iştirak edən rusiyalı kosmonavt Oleq Kotov “Rusiyanın pilotlaşdırılmış kosmonavtikasının inkişafı üçün perspektiv proqram” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O.Kotov pilotlaşdırılmış kosmik aparatların köməyi ilə kosmik məkanın tədqiqi və öyrənilməsi sahəsində Rusiya təcrübəsindən danışıb.
Yubiley mərasimində görkəmli fizik, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev Kərim Kərimovun rəhbəri olduğu kosmik layihələrdən, sovet kosmanavtikasının, raket qurğularının yaradılması və inkişaf etdirilməsində xidmətlərindən söz açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyinin baş direktorunun I müavini, texnika üzrə elmlər doktoru Tofiq Süleymanov Kərim Kərimovun həyat və fəaliyyətindən, alimin raket texnologiyaları yaradan konstruktor büroları və zavodlarında çalışarkən göstərdiyi yüksək təşkilatçılıqdan və elmi ixtiralarından danışıb.
Sonda görkəmli alimin xatirəsinə həsr olunan “Görkəmli alim, general-leytenant Kərim Kərimov” adlı sənədli film nümayiş olunub.

В НАНА отмечен 100-летний юбилей видного ученого Керима Керимова
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося ученого и военного деятеля, активного участника осуществления космических программ, Героя Социалистического труда, лауреата Государственной и Ленинской премий, почетного члена Национальной академии наук Азербайджана, генерала-лейтенанта Керима Керимова.
16 ноября в НАНА состоялось мероприятие, посвященное юбилею ученого. Выступив на мероприятии со вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что 100-летний юбилей Керима Керимова проводится в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 30 января 2017 года. Руководитель НАНА рассказал об исключительных заслугах Керима Керимова в создании космических аппаратов и развитии космонавтики. Академик сообщил, что наряду с тем, что Керим Керимов был военным деятелем, он занимался и научным творчеством, внес большой вклад в изучение космического простраства.
Затем председатель правления ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев сообщил о применении в космической промышленности тех научно-технических результатов, которые были получены благодаря исследованиям Керима Керимова. Р.Набиев рассказал о нынешней деятельности ОАО, оказываемых им услугах спутниковой связи и перспективных планах.
На мероприятии с презентацией «Перспективная программа для развития пилотируемой космонавтики России» выступил российский космонавт Олег Котов. О.Котов говорил о практике исследования и изучения космического пространства при помощи пилотируемых космических аппаратов.
На юбилейном мероприятии также выступил выдающийся физик, действительный член Академии наук СССР (б) Роальд Сагдеев, который рассказал о космических проектах, руководителем которых был Керим Керимов, заслугах ученого в создании и развитии советской космонавтики и ракетных установок, поделился своими воспоминаниями о легендарной личности.
Далее в своем выступлении первый заместитель генерального директора Национального аэрокосмического агентства Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, доктор технических наук Тофик Сулейманов говорил о жизни и деятельности Керима Керимова, об организаторских способностях, продемонстрированных ученым во время работы в конструкторских бюро и заводах, где создавались ракетные технологии, его научных открытиях.
В заключение был продемонстрирован документальный фильм «Выдающийся ученый, генерал-лейтенант Керим Керимов», посвященный памяти видного ученого.