Müdriklik zirvəsi - 70 yaş
Azərbaycan tibb elminin görkəmli nümayəndəsi, tanınmış cərrah-onkoloq, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü, tibb elmləri doktoru, professor Əhliman Əmiraslanovun anadan olmasının 70-ci ildönümü tamam olur. Böyük alimin  uzunmüddətli müşahidələri və tədqiqatları nəticəsində ölkədə onkologiya sahəsində mühüm elmi nailiyyətlər əldə edilmiş, Azərbaycan tibbi daha da yüksəklərə qalxmışdır. Onun müvafiq sahədə qələmə aldığı elmi əsərləri ölkənin tanınmış jurnalları ilə yanaşı, dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli nəşrlərində də işıq üzü görmüşdür.
Ə.Əmiraslanov 17 noyabr 1947-ci ildə Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalının Basarkeçər rayonunun Zod kəndində ziyalı ailəsində dünyaya göz açmışdır. 1965-ci ildə  orta məktəbi qızıl medalla bitirərək, elə həmin ildə də N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olmuşdur. 1971-ci ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirdikdən sonra  Bakı şəhər Kliniki Onkologiya Xəstəxanasının Cərrahiyyə şöbəsində həkim-ordinator və şöbənin müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
Alim 1974-cü ildə Moskva şəhərində SSRİ Tibb Elmləri Akademiyası Ümumittifaq Onkoloji Elmi Mərkəzinin nəzdində aspiranturaya daxil olmuşdur. 1977-ci ildə “Bədxassəli şişlərlə əlaqədar aşağı ətrafların amputasiyasından sonra xəstələrin reabilitasiyası” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, tibb elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür. 1984-cü ildə isə “Osteogen sarkomalı xəstələrin kompleks müalicə üsulları” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
Əhliman Əmiraslanovun elmi nailiyyətlərinin əsasını sümük, yumşaq toxuma, süd vəzisi və bir sıra orqanların şişlərinin öyrənilməsi, eləcə də onların effektiv diaqnostika və müalicə metodlarının işlənib hazırlanması, kliniki praktikaya tətbiq edilməsi təşkil edir.
Ölkənin məşhur cərrahlarından olan akademik Ə.Əmiraslanov onkologiya sahəsində çoxsaylı tibbi-bioloji texnologiyaların müəllifidir. Alim bu gün də mürəkkəb cərrahi əməliyyatları yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirir.
O, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi ölkədə tibb və biologiya elmlərinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, tədqiqatların ən müasir metodlarla aparılmasında, elmi işlərin yüksək səviyyədə təşkili və modernləşdirilməsində böyük rol oynayır.
Tibb elminin inkişafında böyük xidmətləri olan Əhliman Əmiraslanov onkologiyanın aktual mövzularına həsr edilmiş çoxprofilli tədqiqatlar aparmışdır. Alim ölkəmizin beynəlxalq miqyasda yüksək səviyyədə təmsil olunması üçün əlindən gələni əsirgəməmiş, mühüm nailiyyətləri ilə dünya elminə töhfələr vermişdir.
Akademik Əhliman Əmiraslanov 1992-2015-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) rektoru vəzifəsində çalışmışdır. Rektor təyin olunduğu gündən bu qocaman elm və təhsil ocağı öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. O, universitetin müsbət imicini formalaşdırmaq və onu daha da inkişaf etdirmək istiqamətində kompleks innovativ tədbirlər həyata keçirmiş, onun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, tədris keyfiyyətinin yüksəldilməsi və tibb sahəsində təhsilin məzmununun təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Ə.Əmiraslanov hazırda ATU-nun Onkologiya kafedrasının müdiri, Onkoloji klinikasının direktorudur. Akademik Ə.Əmiraslanovun müəllim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində ayrıca bir mərhələ təşkil edir. Onun çox zəngin və əhatəli pedaqoji fəaliyyəti nəticəsində dəyərli elmi-tədqiqat işləri, kitab və dərsliklər işıq üzü görmüşdür.
Görkəmli alim gənc nəslin təlim-tərbiyəsində, yüksək səviyyəli cərrah-onkoloqların, peşəkar elmi  kadrların yetişdirilməsində əvəzsiz xidmətlər göstərmiş, böyük bir elmi məktəb yaratmışdır. Təkcə Azərbaycanda deyil, ölkəmizdən xaricdə də görkəmli alim kimi tanınan Ə.Əmiraslanov tibb elminin inkişafında göstərdiyi saysız-hesabsız xidmətlərinə görə Azərbaycanın “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür. 2000-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyev alimə “Şöhrət” ordenini təqdim etmişdir. 1986-cı ildə isə Ə.Əmiraslanov elm və texnika sahəsi üzrə SSRİ Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür.
Ə.Əmiraslanov zəngin elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə yanaşı, həm də yüksək insani keyfiyyətləri, təvazökarlığı və xeyirxahlığı ilə fərqlənən alimlərimizdəndir. Bu keyfiyyətləri nəticəsində o, həmkarları, alim yoldaşları arasında, ümumiyyətlə, cəmiyyətdə böyük hörmət qazanıb. Azərbaycan ziyalısının ən gözəl xüsusiyyətlərini özündə cəmləşdirən Ə.Əmiraslanov çox mehriban, qayğıkeş, ünsiyyətcil və yüksək mənəviyyata malik bir şəxsiyyətdir.
Görkəmli elm xadimi, bacarıqlı təhsil təşkilatçısı olan Əhliman Əmiraslanovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni nailiyyətlər, tükənməz yaradıcılıq enerjisi arzulayırıq.

Вершина мудрости - 70 лет
Исполняется 70 лет со дня рождения видного представителя азербайджанской медицинской науки, известного хирурга-онколога, Заслуженного деятеля науки, действительного члена НАНА, доктора медицинских наук, профессора Ахлимана Амирасланова. В результате долгосрочных наблюдений и исследований великого ученого были достигнуты важные научные результаты в области онкологии в стране. Его научные труды в соответствующей области помимо отечественных журналов опубликованы также в авторитетных мировых журналах с высоким индексом цитирования.
А.Амирасланов родился в семье интеллигенции 17 ноября 1947 года в селе Зод Басаркечарского района, Гейчинского уезда Западного Азербайджана. В 1965 году окончил среднюю школу с золотой медалью и в том же году поступил на лечебно-профилактический факультет Азербайджанского государственного медицинского института имени Н.Нариманова. В 1971 году окончив институт с отличием, работал врачом-ординатором и начальником отдела в Операционном отделении Клинической онкологической больницы города Баку.
Ученый в 1974 году поступил в аспирантуру Всесоюзного онкологического научного центра при Академии медицинских наук СССР в городе Москве. В 1977 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Восстановительное лечение (реабилитация) больных оперированных по поводу злокачественных опухолей опорно-двигательного аппарата», а в 1984 году - докторскую диссертацию на тему «Комплексные методы лечения больных остеогенной саркомой».
Основу научных достижений Ахлимана Амирасланова составляют изучение опухолей костей, мягких тканей, молочной железы и ряда органов, а также разработка, применение в клинической практике методов их эффективной диагностики и лечения.
Академик А.Амирасланов является автором многочисленных медико-биологических технологий в области онкологии. Ученый и сегодня с высоким профессионализмом выполняет сложные хирургические операции.
Он как член Президиума НАНА, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук играет большую роль в определении основных направлений медицинских и биологических наук в стране, проведении исследований самыми современными методами, организации на высоком уровне и модернизации научных работ.
Ахлиман Амирасланов, имеющий большие заслуги в развитии медицинской науки, проводил многопрофильные исследования, посвященные актуальным темам онкологии. Ученый своими значительными достижениями внес большой вклад в мировую науку.
Академик Ахлиман Амирасланов в 1992-2015 годах занимал должность ректора Азербайджанского медицинского университета (АМУ). Со дня назначения его ректором этот старейший храм науки и образования вступил в новый этап своего развития.
А.Амирасланов в настоящее время является заведующим кафедрой онкологии АМУ, директором Онкологической клиники. В результате его насыщенной, содержательной педагогической деятельности увидели свет ценные научно-исследовательские работы, книги и учебники.
За бесчисленные заслуги в развитии медицинской науки А.Амирасланов был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки». А.Амирасланов в 1986 году был удостоен Государственной премии СССР в области науки и техники. В 2000 году великий лидер Гейдар Алиев вручил ученому орден «Шохрат».
Ахлиман Амирасланов за многолетнюю плодотворную деятельность в общественно-политической жизни нашей страны Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 16 ноября 2017 года был награжден орденом «Шараф».
Поздравляем видного деятеля науки Ахлимана Амирасланова в связи с 70-летним юбилеем желаем ему крепкого здоровья, неиссякаемой творческой энергии, новых успехов в научной и педагогической деятельности.