Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində “Elm" guşəsi yaradılıb
Noyabrın 6-da Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) birgə təşkilatçılığı ilə yaradılmış “Elm” guşəsinin açılışı olub.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları rəmzi açılışı bildirən qırmızı lenti kəsib, bölməyə daxil olan institutlar haqqında əyani vəsaitlərin yer aldığı guşə ilə yaxından tanış olublar.
Akt zalında davam edən tədbirdə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək AMEA-da elmlə təhsilin vəhdəti istiqamətində müəyyən işlərin görüldüyünü və sözügedən guşənin yaradılmasının aparılan islahatların məntiqi davamı olduğunu bildirib. Ə.Əmiraslanov "Elm" guşəsində bölməyə daxil olan institutların yaranma tarixi, elmi istiqamətləri, əldə etdikləri nailiyyətlər və maddi-texniki bazaları haqqında geniş məlumatların əks olunduğunu bildirib.
Alim qeyd edib ki, orta məktəblərdə “Elm” guşəsinin təşkilinin əsas məqsədi təhsil müəssisələri ilə bölmələrin institutları arasında əlaqələrin yaradılması, hələ məktəb yaşlarında şagirdlərdə elmə, müxtəlif sahələrə maraq və həvəsin artırılması, istedadlı və perspektivli gənclərin buraya cəlb edilmələri və elmin populyarlaşdırılmasıdır. Vurğulanıb ki, bu cür layihələr gənc nəslin müxtəlif sahələr üzrə bilik və bacarıqlarının zənginləşməsinə, onların biologiya elminə həvəslərinin artırılmasına kömək edəcək.
Akademik Ə.Əmiraslanov çıxışında ətraf mühitin çirklənməsi, şirin su çatışmazlığı kimi qlobal problemlərə də toxunub. Qeyd edib ki, 2030-cu ildə dünya miqyasında insanların sayı 9 milyardı ötəcək və bu, ətraf mühitin çirklənməsi problemini daha da dərinləşdirəcək. Alim bu gün biologiya elminin qarşısında ətraf mühitin çirklənməsi, şirin su çatışmazlığı kimi qlobal problemlərin həlli istiqamətində prioritet vəzifələrin dayandığını vurğulayıb.
Sonra GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək bu layihənin digər təhsil müəssisələrində də həyata keçirildiyini söyləyib, “Elm” guşələrinin regionlarda təşkil olunacağını diqqətə çatıdırıb. O, şura tərəfindən gənc nəslin bilik və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə "Bu günün şagirdi, sabahın alimi", "Əyləncəli-öyrədici təcrübələr" kimi müsabiqə, bilik yarışı və seminarların keçirildiyini bildirib.
Tədbirdə Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin direktoru Məmmədəli Kəsəmənli və BTEB-ə daxil olan institutların direktorları çıxış edərək şagirdlərin AMEA-nın elmi müəssisələrində biologiyaya dair aparılan tədqiqatlarla əyani tanış olmalarının önəmindən danışıblar.

В Современном образовательном комплексе имени Гейдара Алиева открылся «Уголок науки»
При совместной организационной поддержке Совета молодых ученый и специалистов НАНА и Отделения биологических и медицинских наук в Современном образовательном комплексе имени Гейдара Алиева состоялось открытие «Уголка науки».
Вначале участники мероприятия разрезали красную ленту в знак открытия и ознакомились с уголком, в котором нашли свое отражение наглядные пособия о деятельности институтов отделения.
В своем выступлении на мероприятии, которое продолжилось в актовом зале, академик-секретарь ОБМН, академик Ахлиман Амирасланов отметил, что в НАНА проделана определенная работа в направлении единства науки и образования, а данное открытие уголка является логическим продолжением проводимых реформ. А.Амирасланов довел до внимания, что в «Уголке науки» нашла свое отражение информация об истории создания, научных направлениях, достижениях и материально-технической базе институтов отделения. Академик сказал, что основная цель в создании уголка - вызвать интерес у школьников и определить особо талантливых перспективных школьников.
Ученый в своем выступлении коснулся также таких глобальных проблем как загрязнение окружающей среды и нехватка пресной воды. Он отметил, что в 2030 году число людей в мировом масштабе превысит 9 млрд., в результате чего будет более углублена проблема загрязнения окружающей среды. Отметив, что в течение года каждый человек выбрасывает в природу 800 кг отходов, А.Амирасланов подчеркнул, что сегодня перед биологической наукой стоят приоритетные задачи, направленные на решение глобальных проблем касательно загрязнения окружающей среды и недостатка пресной воды.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов (СМУС), доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов в своем выступлении отметил, что данная инициатива осуществляется и в других учебных заведениях. Говоря о значении единства образования и науки, Ф.Салманов сообщил, что с целью повышения знаний и способностей молодого поколения СМУС осуществляет различные конкурсы, семинары, состязания знаний в рамках проектов «Сегодняшний школьник - завтрашний ученый», «Развлекательно-познавательные эксперименты» и др. Он довел до внимания, что «Уголки науки» будут организованы и в регионах.
Выступая на мероприятии, директор Современного образовательного комплекса имени Гейдара Алиева Мамедали Кесеменли и директора институтов ОБМН рассказали о значении ознакомления школьников с исследованиями, проводимыми в области биологии в научных учреждениях НАНА.