Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin əməkdaşı Türkiyədə arı xəstəliklərinin öyrənilməsi üçün ezamiyyətdə olub
AMEA Zoologiya İnstitutunun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin kiçik elmi işçisi Rəfiqə Əliyeva oktyabrın 16–28-də Türkiyənin Bursa şəhərində yerləşən Uludağ Universitetinin Baytarlıq fakultəsində arı xəstəliklərinin öyrənilməsi məqsədilə elmi-metodiki təlim kursunda iştirak edib.
Kursda iştirak Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Uludağ Universitetinin Baytarlıq fakultəsinin Parazitologiya kafedrasında 10 gün müddətində ezamiyyətdə olan R.Əliyeva arı xəstəlikləri ilə əlaqədar təlim kursunda arıların zərərvericiləri, parazitar, bakterial, viruslu və göbələk xəstəlikləri ilə bağlı nəzəri və praktiki biliklərə yiyələnib, bu xəstəliklərə qarşı mübarizə üsullarını öyrənib.
Təlim kursu Universitetin laboratoriyasında və Universitetə məxsus təsərrüfat sahəsində həyata keçirilib.
R.Əliyeva parazitar xəstəliklərdən “Varroa destructor” (Varratoz), “Acarapis woodi” (Akarapitoz), göbələk xəstəliklərdən “kirəc”, “daş” və Nosema cerenae (Nozematoz), bakterial xəstəliklərdən “Amerikan çürüməsi” və “Avropa çürüməsi”, zərərvericilərdən mum güvəsi, vəhşi arılar, yeşik qurdu, qarışqa və s. kimi xəstəlik və zərərvericilərin tədqiq edilmə metodlarını, onlara qarşı aparılan fiziki, kimyəvi və bioloji mübarizə üsullarınə öyrənib.

Employee of the Applied Zoology Center had a business trip to Turkey for studying the bee diseases
A junior researcher of the Applied Zoology Center of the Institute of Zoology, Rafiga Aliyeva, participated in the scientific-methodological training course on bee diseases in Uludağ University, Bursa, Turkey, on October 16-28.
The participation in the course took place within the grant project of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan.
R. Aliyeva has studied theoretical and practical knowledge about bee pests, parasitic, bacterial, viral and fungal diseases and learned how to combat these diseases at the Parasitology Department of Veterinary Medicine of Uludağ University during her 10 days trip.
The training course was conducted at the university's laboratory and university-owned economy field.
R. Aliyeva studies the parasitic diseases such as "Varroa Destructor" (Varratoz), "Acarapis woodi" (Acarapitosis), "Kiraj", "Stones" and Nosema cerenae, "American decay" wax moth, wild bees, pine nuts, ants, and so on. as well as methods of investigation of diseases and pests, physical, chemical and biological methods of struggle against them.