1945-ci ildə akademik S.M.Əsədovun rəhbərliyi ilə Zoologiya İnsitutunda “Ekoloji Parazitologiya” laboratoriyası yaradılmışdır.
1971-ci ildə “Su heyvanlarının parazitləri” ( əsası biologiya elmlər doktoru, professor Mikayılov Tofiq Kərrar oğlu tərəfindən qoyulub), 1974-cü ildə “Helmintlərin ekologiyası” laboratoriyaları (əsası professor ismayıl Ələkbər oğlu Sadıqov tərəfindən qoyulub) yaradıldı.
2013-cü ildə “Helmintlərin ekologiyası” və “Helmintlərin sistematika və biologiyası” laboratoriyaları “Helmintologiya” laboratoriyası adı altında birləşdirildi.
2017-ci il fevral ayının 15-də “Su heyvanlarının parazitləri” və “Helmintologiya” laboratoriyaları “Parazitologiya” adı altında birləşdirildi.
• Azərbaycanda onurğalı heyvanların və bitkilərin helmintlərinin növ müxtəlifliyinin, bioekoloji xüsusiyyətlərinin, landşaft-ekoloji zonalar üzrə yayılmasının tədqiqi, epidemioloji və epizootoloji əhəmiyyət kəsb edən helmint növlərinin müəyyən edilməsi və onlara qarşı profilaktik mübarizə tədbirlərinin işlənib hazırlanması, başlıca helmintlərin təbii ocaqlılığının aşkar edilməsi;
• Parazitlərin növ müxtəlifliyi, yayılması, mənşəyi və formalaşması yollarının tədqiqi;
• Parazitlərin mikromorfologiyası, ultrastrukturu, histokimyəvi göstəriciləri, say dinamikası. Parazitlərin biologiyası və fərdi inkişafının tədqiqi;
• Su heyvanlarının parazit faunasının müqayisəli-ekoloji təhlili, parazitar xəstəliklərinin diaqnostikası, profilaktika və müalicəsinin təşkili.
İlk dəfə olaraq, gəmiricilərdə trematod, sestod, akantosefal və nematod siniflərinə aid 70 növ helmint aşkar edilmişdir. Bunlardan 2 növ Qafqaz faunası, 9 növ isə Azərbaycan faunası üçün yenidir. 19 növ oribatid gənələrinin gövşəyən heyvanlarda parazitlik edən monieziyaların aralıq sahib olması müəyyən edilmişdir. Vəhşi məməli heyvanlarda aşkar edilmiş 136 növ helmintdən Centrorhynchus itatsinis, Taenia servi, T.laticollis, Plagiorchis elegans, Mesocestoides corti, Passalurus nonannulatus, Bronche strongylus cubcrenatus, Pharyngostomum cordatum, Euparyphium melis, Diplopylidium skryabini, Rictularia affinis növləri ilk dəfə aşkar edilmişdir. İlk dəfə olaraq, 7 növ helmint üçün yeni sahib müəyyən edilmişdir. Хəzər dənizi balıqları parazitlərinin növ tərkibi, mоrfоlоgiyası, ekоlоgiyası, faunasının mənşəyi və fоrmalaşması əsaslı öyrənilərək, müхtəlif təsnifat qruplarına aid оlan 371 növ parazit aşкar edilmişdir. Azərbaycanın daxili su hövzələrində, xüsusilə Kür çayı hövzəsinə daxil olan sututarlarda və Xəzər dənizinin bütün sahil zolağında balıq parazitlərinin növ tərkibi öyrənilmiş, parazitlərin ekoloji, zoocoğrafi və epizootoloji təhlili həyata keçirilərək elm üçün yeni 2 cins və 26 növ müəyyən edilmişdir. İlk dəfə Azərbaycan ərazisində Melanopsis praemorsa L.,1758 mollyuskunda tapılan unikal trematod faunasının dünyanın heç bir yerində və heç bir başqa sahibdə rastlanmadığı müəyyən edilmişdir. Bu mollyusklardan elm üçün ilk dəfə qeyd edilən 33 növ serkarinin mikromorfoloji şəkilləri və müvafiq morfoloji təsvirləri hazırlanaraq növlər sənədləşdirilmişdir. Azərbaycanın balıqçılıq təsərrüfatlarında yayılan və balıqçılığa ciddi ziyan vuran parazitar xəstəliklər müəyyən edilmiş, onların müxtəlif amillərdən asılılığı müəyyənləşdirilmişdir. Ağcaqanad sürfələrində parazitlik edən mikrosporidilərin növ tərkibi, sahiblərlə qarşılıqlı münasibətləri, say dinamikasına təsiri, coğrafi və mövsümi yayılması tədqiq edilmişdir. Labоratоriyada uzun illər ərzində aparılan tədqiqatlar əsasında 800-dən artıq elmi məqalə və 15 mоnоqrafiya çap edilmiş, 8 nəfər elmlər dокtоru, 27 nəfər isə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir.
| LABORATORİYA MÜDİRİ V.İ.E | APARICI ELMİ İŞÇİLƏR | BAŞ ELMİ İŞÇİLƏR | BÖYÜK ELMİ İŞÇİLƏR | ELMİ İŞÇİLƏR | KİÇİK ELMİ İŞÇİLƏR | BÖYÜK LABORANT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| b.e.d. Manafov Asif Abbas oğlu | b.ü.f.d. Reyhan Şöhlət qızı İbrahimova | b.e.d. Mahir Əli oğlu Hüseynov | b.ü.f.d. Yaşar Mədət oğlu Seyidli | Nərmin Adil qızı Əsgərova | Budaqova Təranə İsmayıl qızı | Səfixanova Vüsalə Vitalik qızı |
| b.ü.f.d. Rzayev Fuad Hüseynəli oğlu | b.e.d. Əli Məmməd oğlu Nəsirov | b.ü.f.d. Aynurə Alı qızı Namazova | Namiq Müzəffər oğlu Rzayev | Nərmin Rauf qızı Mütəllibova | Şakirli Günay Qafqaz qızı | |
| b.e.d. Mahmudova Yeganə Əbil Həsən | b.ü.f.d. Bünyatova Könül İbad qızı | Nihal Eldar qızı İbrahimova | Qocayeva Əsmər Ərəstun qızı | |||

Parasitology Laboratory
The Ecological Parasitology Laboratory was established under the leadership of academician S.Asadov In 1945in the Zoological Institute.
"Ecosystems of helminths" laboratories (founded by professor Ismayil Alakbar oglu Sadigov) was created in 1974 but "Water animals parasites" in 1971 (founded by a doctor of biological sciences, professor Mikayilov Tofig Karrar).
In 2013, "Helmint Ecology" and "Helmint Systematics and Biology" laboratories were merged under the name of "Helminthology" laboratory.
On the 15th of February, 2017, "Aquaculture Parasites" and "Helminthology" laboratories were merged under the name of "Parasitology".
Doctor of biological sciences Manafov Asif Abbas leads currently the laboratory. There are 20 employees, including 1 leading scientific worker, 7 senior research workers, one senior scientific worker, 4 scientific workers, 3 senior research workers, 4 senior lobbyists, and one laboratory assistant in the laboratory.
• Species diversity of vertebrates and plants helminths, their bioecological features, distribution of landscape-ecological zones, ways of formation of helminth fauna, determination of the epidemiological and epizootic significance of helminths and preparation of preventive measures against them, development of major helminths discovering natural warmth;
• Species diversity, distribution, origin and formation of parasites;
• Micromorphology, ultrastructure, histochemical indicators, dynamics of parasites. Biology and individual development of parasites;
• Comparative-ecological analysis of parasitic fauna of water animals, diagnosis, prevention, and treatment of parasitic diseases.
70 types of helminths belonging to trematod, cestode, acanthosefal and nematode form in rodents has been found for the first time. 2 species among them are new for Caucasian fauna and 9 species for the fauna of Azerbaijan. 19 species of ticks have been identified intermittently by monies that parasitic animals. Of the 136 species of helminths found in wild mammals, Centrorhynchus itatsinis, Taenia servi, T.laticollis, Plagiorchis elegans, Mesocestoides corti, Passalurus nonannulatus, Bronche strongylus cubcrenatus, Pharyngostomum cordatum, Euparyphium melis, Diplopylidium skryabini, Rictularia affinis were found for the first time. A new owner for 7 types of helmets has firstly been identified. 371 types of parasites belonging to various classification groups have been studied according to the study of the species, phosphorus, echocogeny, fauna origin, and fossilization of the Caspian Sea fish parasites. Ecological, zoogeographical, and epizootic analysis of parasites has been carried out in the Azerbaijani internal water basins, especially in the waters of the Kur River basin and in the coastal zone of the Caspian Sea. Two new genus and 26 new species have been identified for science. It was identified that the unique trematode fauna found in Melanopsis praemorsa L., 1758 mollusks which is an object of complex parasitological research for the first time on the territory of Azerbaijan has not ever been found anywhere in the world and in any other owner. Micromorphological images and corresponding morphological descriptions of 33 species of cercariine noted for the first time for science have been developed and the specimen has been documented. The fauna, morphology, biology and ecology of the primitive blood parasites of fish-vertebrates (fishes, amphibians and reptiles) have also been studied. Parasitic diseases spread in fishing farms of Azerbaijan and seriously damaging fisheries have been identified and their dependence on various factors has been determined; The composition of microsporids, which interacts with owners, effects on dynamics, geographical and seasonal dissemination have been investigated in the mosquito larvae. More than 800 scientific articles and 15 monographs have been published in the laboratory on the basis of many years of research. 8 people defended their dissertations for the degree of Doctor of Sciences, and 27 people defended their dissertations for the degree of Doctor of Philosophy.