İnstitutun İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsi 2017-ci ildə yaradılmışdır. Şöbənin yaradılmasında əsas məqsəd ARETN Zoologiya İnstitutunun vahid informasiya siyasətini həyata keçirmək, İnstitutun fəaliyyətini Azərbaycan və dünya elmi ictimaiyyətinə çatdırmaq, İnstitutda aparılan islahatlar, elmi tədqiqatlar, əldə olunan nailiyyətlər, keçirilən müxtəlif səpkili tədbirlər və s. haqqında məlumatların ictimaiyyətə və KİV-ə operativ və sistemli şəkildə ötürülməsini təmin etmək, İnstitutun alim və mütəxəssislərinin dünya informasiya fəzasında tanınmasına geniş imkanlar yaratmaq,elmin kütləvi təbliği və populyarlaşdırılmasını təşkil etməkdən ibarətdir.
İnstitutun fəaliyyəti barədə müvafiq məlumatları ictimaiyyətə çatdırmaq, bununla əlaqədar press-reliz, məlumat bülleteni, bəyanat, o cümlədən müsahibə və çıxışlar hazırlamaq;
İnstitut əməkdaşlarının KİV-də çıxışlarını, mətbuat konfranslarını, brifinqlərini, media nümayəndələri ilə görüşlərini təşkil etmək;

Отдел Общественных связей создан в 2017 году. Главной целью создания отдела является осуществление единой информационной политики в Институте Зоологии НАНА, довести до общественности Азербайджана и мира деятельность Института, проводимые реформы, научные исследования, достижения, осуществляемые мероприятия и др. Обеспечение оперативного и систематического доведения данных до общественности и СМИ.
Довести до общественности соответствующие сведения, о деятельности института, в связи с этим подготовить пресс-релиз, информационные бюллетени, заявления, а также собеседования и выступления;
Организовать выступления сотрудников института в СМИ, пресс конференции, брифинги, встречи с представителями медиа;
Проводить повседневный мониторинг материалов об институте, распространяемых средствами массовой информации.