| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Universiteti | |
03.00.17 Sitologiya "Əsas sahibləri Azərbaycanın müxtəlif ekoloji şəraitində yaşayan bəzi gəmiricilər olan koksidilərin həyat siklinin müqayisəli sitokimyəvi tədqiqi" | |
| Doktorluq dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı |
2429.01 Parazitologiya "Azərbaycanda heyvanların koksidiləri (Coccidia, Sporozoa) və onların həyat dövriyyələrinin morfofunksional xüsusiyyətləri" | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 70 41 11 | |
| Kadr hazırlığı: - fəlsəfə doktorlarının sayı - elmlər doktorlarının sayı |
1 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Hüceyrə biokimyası (sitokimya) metodları ilə gəmiricilər və kənd təsərüfatı heyvanlarının hüceyrədaxili ibtidai parazitləri olan Eimeria и Sarcocystis cinslərinə aid olan koksidilərin inkişaflarının endogen mərhələlərinin metobolizmi tədqiq edilmişdir. Azərbaycanda heyvanlarda ilk dəfə olaraq insanın şərti-patogen opportunistik infeksiyalarının törədiciləri olan Cryptosporidium cinsinə aid olan bağırsaq koksidiləri aşkar edilmişdir. Sahibin yaşından, ilin fəslindən və şaquli qurşaqlar üzrə yayılmasından asılı olaraq müxtəlif heyvanların koksidilərlə yoluxmasının ekstensivliyi ve intensivliyi öyrənilmişdir. | |
| Elmi əsərlərinin adları | "1. Sarkosporidilərin (Sarcocystis, Sporozoa, Apicomplexa) iki növündə əzələ sistalarında maddələrin ötürülməsinin yolları // Sitologiya, 1993, t.35, №4, с.134 -138. (А.İ. Radcenko ilə birgə), (rus dilində). 2. Azərbaycan heyvanlar aləmi I cildində fəsil: «İbtidailər Yarımaləmi – Protozoa». s.5-11. «Apikompleksa– Apicomplexa tipi». s. 36-67.Bakı, Elm,1995. (M.Ə.Musayev ilə birgə) (rus dilində). 3. Buynuzlu heyvanların sarkosporidilərlə yoluxması və parazitlərin növ tərkibinin dəqiqləşdirilməsi problemləri // Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Xəbərləri. Biologiya elmləri seriyası. 2001, №1-3, s. 74-85. (rus dilində). 4. Azərbaycanda heyvanların kriptosporidiləri (Cryptosporidium, Coccidia, Apicomplexa) və onların növlərinin identifikasiyasına yanaşmanın müasir şərhi // Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Xəbərləri. Biologiya elmləri seriyası. 2004, №3-4, s. 102-118. (rus dilində). 5. Azərbaycanın su hövzələrində göl qurbağalarının Pelophylax ridibundus qan parazitləri // V.N.Karazin adına Xarkov Milli Universitetinin Xəbərləri. Biologiya seriyası, 2010, buraxılış 12, №920, s. 54-60 (S.O. Mamedova ilə birgə) (rus dilində). " | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin üzvü | |
| Digər fəaliyyəti | "1968-1991-ci illər ərzində Ümumittifaq Protozooloqlar Cəmiyyətinin üzvü və 1975-1991-ci illər ərzində Ümumittifaq Protozooloqlar Cəmiyyətinin Azərbaycan MEA Zoologiya institutu üzrə elmi katibi olmuşdur. 2000-ci ildə : 1) ««ZOO»- Bakı zooparkında heyvanların saxlanılma şəraitinin yaxşılaşdırılması üzrə təkliflərin hazırlanması» layihəsinin iştrakçısı olmuşdur (ISAR/Azerbaijan fondunun maaliyyə dəstəyi ilə). 2) «Parazitlərə yox!» layihəsinin menedceri olmuşdur. (ISAR/Azerbaijan fondunun maaliyyə dəstəyi ilə). 2006-2007- «İİV – assosiasiya olunmuş protozoy patogenlərin vəhşi və sinantrop gəmiricilər arasında yayılması (3829)» layihəsinin menedceri olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə). 2009-2012 –ci illərdə «İnsan, vəhşi və sinantrop gəmiricilərin İİV-assosiasiya olunmuş opportunistik patogenləri ilə yoluxması (3829 (R))» layihəsinin menedceri olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə). " | |
| Təltif və mükafatları | 1993-1994-cü illərdə Biomüxtəliflik problemi üzrə müsabiqənin qalibi olaraq Corc Soras təqaüdünə laiq görülmüşdür (Təbiət Elmləri Akademiyasının Rəyasət Heyyətinin Ekspert Komissiyasının qərarı ilə). | |
| İş yeri və ünvanı | AMEA Zoologiya institutu, AZ 1073, Bakı şəh., A.Abbaszadə küç., keçid 1128, məhəllə 504. | |

| Дата рождения | 23.01.1944 | |
| Название кандидатской (PhD) диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы |
03.00.17 Цитология
Сравнительное цитохимическое исследование жизненных циклов некоторых кокцидий грызунов Азербайджана при разных экологических условиях существования хозяина. | |
| Название докторской диссертации: - шифр специальности, - наименование специальности - название темы |
2429.01 Паразитология Кокцидии (Coccidia, Sporozoa) животных Азербайджана и морфофункциональные особенности их жизненных циклов | |
| Общее количество опубликованных научных работ: - количество научных работ, опубликованных за рубежом - количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | 70
41
11 | |
| Подготовка кадров: - Кол-во кандидатов наук - Кол-во докторов наук |
| Основные научные достижения | Исследован методами клеточной биохимии (цитохимиии) метаболизм эндогенных стадий развития кокцидий родов Eimeria и Sarcocystis, внутриклеточных простейших паразитов грызунов и сельскохозяйственных животных. Впервые у животных Азербайджана выявлены кишечные кокцидии рода Cryptosporidium, являющиеся возбудителями условно-патогенных оппортунистических инфекций человека. Изучены изменения экстенсивности и интенсивности инвазии кокцидиями различных животных в зависимости от возраста хозяев, времени года и вертикальной поя сности. | |
| Названия научных работ | 1. Возможные пути транспорта веществ в мышечных цистах двух видов саркоспоридий (Sarcocystis, Sporozoa, Apicomplexa) // Цитология, 1993, т.35, №4, с.134 -138. (совместно с Радченко А.И.) 2. Главы из книги: «Подцарство Простейшие – Protozoa». С.5-11. «Тип Апикомплекса – Apicomplexa». С. 34-63 Баку, Элм,1995.(совместно с М.А. Мусаевым). 3.Зараженность рогатого скота саркоспоридиями и проблемы их видовой идентификации // Известия НАН Азербайджана. Сер.биол. наук, 2001, № 1-3, с. 74-85. 4. Криптоспоридии (Cryptosporidium, Coccidia, Apicomplexa) животных в Азербайджане и обзор современных подходов к идентификации их видов //Изв. НАН Азербайджана, сер. биол. н.; 2004, № 3-4, с. 102-118. 5. Кровепаразиты (Apicomplexa: Coccidia) рептилий Азербайджана// Вестник Харьковского Национального Университета им. В.Н. Каразина. Сер. Биология, 2012, № 1008, вып. 15, с.142- 147.(Совместно с С.О. Мамедовой). | |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Общества зоологов Азербайджана | |
| Прочая деятельность | С 1968г. член, в 1975-1991гг. ученый секретарь Азербайджанского отделения Всесоюзного Общества протозоологов при АН СССР. В 2000 г.: 1) участник проекта ««ZOO»- разработка рекомендаций по улучшению условий содержания животных в Бакинском зоопарке» (при финансовой поддержки фонда ISAR/Azerbaijan) 2) менеджер проекта «Паразитов долой!» (при финансовой поддержки фонда ISAR/Azerbaijan) 2006-2007 гг. Менеджер проекта 3829 «Циркуляция ВИЧ-ассоциированных протозойных патогенов среди диких и синантропных грызунов» (при финансовой поддержке Украинского научно технологического центра - УНТЦ) 2009-2012 гг. - менеджер проекта 3829 (R) «Зараженность ВИЧ-ассоциированными протозойными патогенами людей, инфицированных этим вирусом, а также диких и синантропных грызунов» (при финансовой поддержке Украинского научно технологического центра - УНТЦ) | |
| Премии и награды | Была награждена стипендией Джорджа Сороса как победитель конкурса 1993-1994 гг. по проблеме Биоразнообразие (В соответствии с решением Экспертной комиссии Президиума Академии Естественных Наук) | |
| Основное место работы и адрес | Институт зоологии Национальной Академии Наук Азербайджана, г. Баку, ул. Аббасзаде, квартал 504, проезд 1128 | |