| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Universiteti | |
03.00.17 Sitologiya "Əsas sahibləri Azərbaycanın müxtəlif ekoloji şəraitində yaşayan bəzi gəmiricilər olan koksidilərin həyat siklinin müqayisəli sitokimyəvi tədqiqi" | |
| Doktorluq dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı |
2429.01 Parazitologiya "Azərbaycanda heyvanların koksidiləri (Coccidia, Sporozoa) və onların həyat dövriyyələrinin morfofunksional xüsusiyyətləri" | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 70 41 11 | |
| Kadr hazırlığı: - fəlsəfə doktorlarının sayı - elmlər doktorlarının sayı |
1 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Hüceyrə biokimyası (sitokimya) metodları ilə gəmiricilər və kənd təsərüfatı heyvanlarının hüceyrədaxili ibtidai parazitləri olan Eimeria и Sarcocystis cinslərinə aid olan koksidilərin inkişaflarının endogen mərhələlərinin metobolizmi tədqiq edilmişdir. Azərbaycanda heyvanlarda ilk dəfə olaraq insanın şərti-patogen opportunistik infeksiyalarının törədiciləri olan Cryptosporidium cinsinə aid olan bağırsaq koksidiləri aşkar edilmişdir. Sahibin yaşından, ilin fəslindən və şaquli qurşaqlar üzrə yayılmasından asılı olaraq müxtəlif heyvanların koksidilərlə yoluxmasının ekstensivliyi ve intensivliyi öyrənilmişdir. | |
| Elmi əsərlərinin adları | "1. Sarkosporidilərin (Sarcocystis, Sporozoa, Apicomplexa) iki növündə əzələ sistalarında maddələrin ötürülməsinin yolları // Sitologiya, 1993, t.35, №4, с.134 -138. (А.İ. Radcenko ilə birgə), (rus dilində). 2. Azərbaycan heyvanlar aləmi I cildində fəsil: «İbtidailər Yarımaləmi – Protozoa». s.5-11. «Apikompleksa– Apicomplexa tipi». s. 36-67.Bakı, Elm,1995. (M.Ə.Musayev ilə birgə) (rus dilində). 3. Buynuzlu heyvanların sarkosporidilərlə yoluxması və parazitlərin növ tərkibinin dəqiqləşdirilməsi problemləri // Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Xəbərləri. Biologiya elmləri seriyası. 2001, №1-3, s. 74-85. (rus dilində). 4. Azərbaycanda heyvanların kriptosporidiləri (Cryptosporidium, Coccidia, Apicomplexa) və onların növlərinin identifikasiyasına yanaşmanın müasir şərhi // Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Xəbərləri. Biologiya elmləri seriyası. 2004, №3-4, s. 102-118. (rus dilində). 5. Azərbaycanın su hövzələrində göl qurbağalarının Pelophylax ridibundus qan parazitləri // V.N.Karazin adına Xarkov Milli Universitetinin Xəbərləri. Biologiya seriyası, 2010, buraxılış 12, №920, s. 54-60 (S.O. Mamedova ilə birgə) (rus dilində). " | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin üzvü | |
| Digər fəaliyyəti | "1968-1991-ci illər ərzində Ümumittifaq Protozooloqlar Cəmiyyətinin üzvü və 1975-1991-ci illər ərzində Ümumittifaq Protozooloqlar Cəmiyyətinin Azərbaycan MEA Zoologiya institutu üzrə elmi katibi olmuşdur. 2000-ci ildə : 1) ««ZOO»- Bakı zooparkında heyvanların saxlanılma şəraitinin yaxşılaşdırılması üzrə təkliflərin hazırlanması» layihəsinin iştrakçısı olmuşdur (ISAR/Azerbaijan fondunun maaliyyə dəstəyi ilə). 2) «Parazitlərə yox!» layihəsinin menedceri olmuşdur. (ISAR/Azerbaijan fondunun maaliyyə dəstəyi ilə). 2006-2007- «İİV – assosiasiya olunmuş protozoy patogenlərin vəhşi və sinantrop gəmiricilər arasında yayılması (3829)» layihəsinin menedceri olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə). 2009-2012 –ci illərdə «İnsan, vəhşi və sinantrop gəmiricilərin İİV-assosiasiya olunmuş opportunistik patogenləri ilə yoluxması (3829 (R))» layihəsinin menedceri olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə). " | |
| Təltif və mükafatları | 1993-1994-cü illərdə Biomüxtəliflik problemi üzrə müsabiqənin qalibi olaraq Corc Soras təqaüdünə laiq görülmüşdür (Təbiət Elmləri Akademiyasının Rəyasət Heyyətinin Ekspert Komissiyasının qərarı ilə). | |
| İş yeri və ünvanı | AMEA Zoologiya institutu, AZ 1073, Bakı şəh., A.Abbaszadə küç., keçid 1128, məhəllə 504. | |

Date of birth | 23.01.1944 | |
03.00.17 Cytology Comparative cytochemical study of the life cycles of Coccidia in some rodents in Azerbaijan under different ecological conditions of hosts' existence | |
Topic of doctoral thesis: - specialty code - specialty name - topic name |
2429.01 Parasitology Animal Coccidia (Coccidia, Sporozoa) of Azerbaijan, morphological and functional features of their life cycles | |
Total number of printed scientific publications: - number of scientific publications printed abroad: - number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases | 70
41
11
Staff training: - number of PhD - number of Doctor of sciences |
1 | |
Basic scientific achievements | Conducted cytochemical study of the metabolsim of endogenous stages of development of Coccidia (Eimeria and Sarcocystis) in rodents and farm animals. Established the prevalence of opportunistically pathogenic intestinal Coccidia (Cryptosporidium) in animals in Azerbaijan. Studied variability of extensivity and intensity of animals' contamination with Coccidia according to the age of hosts, season and altitudinal zonation. | |
Names of scientific works | 1. A possible pathway of substance transportation into the tissue cysts of Sarcocystis muris and Sarcocystis sp. from buffalo (Apicomplexa, Sporozoa) // Cytology,1993, v 35, #34, p.134-138. (with Radchenko A.I.) (in Russian). 2. Chapter in book: The animal world of Azerbaijan.”Subkingdom Protozoa”, vol. l, pp. 5-11. “Phylum Apicomplexa”, pp. 34-63. Baku, Elm: 1995 (with M.A. Musaev) (in Russian). 3. Invasion of the livestock by Sarcosporidia and the problem of the identification of their species // Proceedings. Biological sciences, 2001, № 1-3, pp. 74-85.(in Russian) 4. Cryptosporidia (Cryptosporidium, Coccidia, Apicomplexa) of animals in Azerbaijan and review of the current approaches to the identifications of their species // Proceedings. Biological sciences, 2004, # 3-4, pp. 102-118. (in Russian). 5. Blood parasites of the Eurasian marsh frog Pelophylax ridibundus from the fresh waters of Azerbaijan // J. of V.N. Karazin Kharkiv National University.ser. biology, 2010, vol. 12, № 920, pp. 54-60 (bibl.: 18) (with S.O. Mamedova) (in Russian) | |
Other activities | Scientific secretary, Azerbaijan branch of All-Union Society of Protozoologists, Institute of Zoology of the National Academy of Sciences in (1975-1991) Consultant, project «ZOO» - developing recommendations for improving life conditions of animals kept in Baku Zoo (grant support by ISAR/Azerbaijan) (2000) Manager, research project 2000 «Anti-parasite measures in urban ecosystems» (grant support by ISAR/Azerbaijan) (2000) Principal Investigator, Research project «Prevalense of HİV-associated opportunistic protozoan pathogens in patients, wild and synanthropic rodents (3829 (R))» (grant support by STCU) 2009-2012 | |
Awards and prizes | Recipient of Biodiversity award (George Soros Foundation, 1993-1994) | |
Main place of work and its address | Institute of Zoology National Academy of Sciences of Azerbaijan, A. Abbaszadeh street, passage 1128, block 504, Baku, AZ1073 | |