AMEA əməkdaşlarının uşaqlarının yay tətilinin səmərəli keçirilməsi üçün düşərgə təşkil ediləcək
AMEA rəhbərliyinin və İşlər İdarəsinin yaxından dəstəyi ilə Azad Həmkarlar İttifaqı Bakı şəhəri, Xəzər rayonu Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən “Elm” İstirahət Mərkəzində AMEA əməkdaşlarının uşaqlarının yay tətilinin səmərəli keçirilməsi üçün düşərgə təşkil edir.
Düşərgədə 8-13 yaş arası məktəbli uşaqların (qız və oğlanlar) istirahəti nəzərdə tutulur. İstirahət müddəti hər biri 14 gün olmaqla 4 növbədə təşkil edilir:
I növbə - 8 iyul – 22 iyul
II növbə 24 iyul – 5 avqust
III növbə 7 avqust – 19 avqust
IV növbə 21 avqust – 3 sentyabr
Uşaqlar hər birində 1 tərbiyəçi olmaqla 10 nəfərlik qrup halında (qızlar və oğlanlar ayrı-ayrı olmaqla) düşərgə ərazisində olan 8 ədəd müasir tipli kotteclərdə istirahət edəcəklər.
Düşərgənin ərazisində 100 nəfərlik yeməkxana, 2 ədəd dayaz hovuz, intellektual oyun meydançası, mini zoopark, 2 ədəd istirahət köşkü, həkim məntəqəsi və kitabxana fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə futbol, voleybol meydançası, bilyard və stolüstü tennis, şahmat, dama, domino oyunları üçün xüsusi sahələr var.
Həmçinin uşaqların istirahət dövründə Azad Həmkarlar İttifaqının “Zirvə” instrumental ansamblı və Folklor İnstitutunun “Qorqud” folklor qruputərəfindən konsertlər təşkil ediləcək.
Uşaqların mədəni istirahətlərinin təşkili üçün Abşeron yarımadasında yerləşən mədəni-tarixi obyektlərə (M.Muxtarovun bağ evi, H.Z.Tağıyevin bağ evi, S.Yeseninin ev muzeyi, “Qala” tarixi memarlıq qoruğu, “Binə” atçılıq mərkəzi, “Qobustan” Dövlət tarixi-bədii qoruğu,  Zirə Eko parkı) ekskursiyalar təşkil ediləcək. Həmçinin Xəzər dənizinin mühafizə olunan çimərlik zonasında istirahət də nəzərdə tutulur.
Bir növbə üçün adambaşı ödəniş haqqı 200 manatdır. Ödənişin 50%-i (100 manat) İlk Həmkarlar Təşkilatı tərəfindən maliyyələşdiriləcək.

Будет организован лагерь для эффективного проведения летних каникул детей сотрудников НАНА
При непосредственной поддержке руководства НАНА и Управления делами Объединенный профсоюзный комитет организует лагерь для эффективного проведения летних каникул детей сотрудников НАНА в Центре отдыха «Наука», расположенном в поселке Мардакян Хазарского района города Баку.
В лагере предусматривается участие детей (юноши и девушки) в возрасте 8-13 лет. Лагерь будет организован в 4 смены по 14 дней.
I смена -8 июля - 22 июля
II смена 24 июля - 5 августа
III смена 7 августа - 19 августа
IV смена 21 августа - 3 сентября
Воспитанники будут размещены в находящихся на территории лагеря 8 коттеджах современного типа в виде групп по 10 детей и 1 воспитателя в каждом (юноши отдельно - девушки отдельно).
На территории лагеря действуют столовая на 100 мест, два мелких плавательных бассейна, интеллектуальная игровая площадка, мини-зоопарк, беседки для отдыха, медпункт и библиотека. Кроме того, в лагере имеются футбольная, волейбольная площадки, участки специально для бильярда и настольного тенниса, шахмат, домино.
Также в период отдыха детей инструментальным ансамблем «Зирве» Профсоюза и фольклорной группой «Горгуд» Института фольклора будут организованы концерты.
Для культурного отдыха детей будут организованы экскурсии в культурно-исторические объекты, расположенные на Абшеронском полуострове (загородный дом М.Мухтарова, загородный дом Г.З.Тагиева, дом-музей С.Есенина, историко-архитектурный заповедник «Гала», конный центр «Бина», Гобустанский государственный историко-художественный заповедник, Эко парк «Зиря»). Также предусмотрен отдых на пляже охраняемой зоны Каспийского моря.
На первую смену сумма платы на одного человека составляет 200 манат. 50% (100 манат) от общей платы будет финансироваться Объединенным профсоюзным комитетом.