Ali təhsil müəssisələrinin magistratura səviyyəsinə ixtisas seçimi başlayıb
İyunun 9-dan etibarən 2017/2018-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin və AMEA-nın magistraturalarına ixtisas seçimi başlayıb.
İyunun 19-dək aparılacaq ixtisas seçiminə 2017-ci ildə magistraturaya keçirilən qəbul imtahanının iki mərhələsinin nəticələrinə əsasən, müsabiqə şərtlərini ödəyən bakalavrlar buraxılırlar.
Bakalavrlar "Bakalavrın elektron ixtisaslaşma seçimi ərizəsi"ndə imtahan verdiyi qəbul proqramına aid dövlət sifarişi əsasında və ödənişli əsaslarla olan 20-dək ixtisaslaşma kodunu göstərə bilərlər. Bakalavrın seçdiyi ixtisaslar onun imtahan verdiyi proqrama aid və bitirdiyi bakalavr ixtisasına (bəzi ixtisaslar üçün xarici dilə qoyulan tələbə) müvafiq olmalıdır.
Bakalavr seçdiyi ixtisasları istədiyi ardıcıllıqla DİM-in internet saytında öz elektron ərizə formasına daxil edir, hər bir ixtisas üzrə dövlət sifarişi əsasında və ya ödənişli əsaslarla təhsil almaq istədiyini qeyd edir və öz ixtisas seçimini təsdiqləyir.
Seçilmiş ixtisasların ərizə formasında göstərilən ardıcıllığı müsabiqə zamanı hüquqi əsas kimi qəbul olunur və bakalavr topladığı bala əsasən müsabiqədən keçdiyi ixtisasların birincisinə yerləşdirilir.
Magistraturada dövlət hesabına təhsil almış magistrlər yalnız ixtisaslaşmaların təhsili ödənişli əsaslarla olan yerlərinin kodlarını seçə bilərlər.
Xarici dil imtahanını ərəb və ya fars dili üzrə verən bakalavrlar “İxtisaslaşma seçimi cədvəli”nə əsasən, yalnız 38 saylı və ya 46 saylı proqrama aid olan ixtisaslaşmaları seçə bilərlər.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) magistraturasına qəbul müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə olmaqla yalnız dövlət sifarişi əsasında aparılır. Müsabiqə şərtini ödəyən və AMEA-nın magistratura ixtisaslaşmalarına qəbul olmaq istəyən bakalavrlar iyunun 9-dan 12-dək elektron qeydiyyatdan, iyunun 13-dən 16-dək isə AMEA-da müsahibədən keçməlidirlər.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər, qüvvədə olan qanunvericilikdə və dövlətlərarası razılaşmalarda digər hallar nəzərdə tutulmayıbsa, yalnız ixtisaslaşmaların təhsili ödənişli əsaslarla olan yerlərinin kodlarını seçə bilərlər.
Müsabiqə qəbul imtahanının birinci və ikinci mərhələsində toplanılan balların cəminə (ümumi bala) əsasən aparılır.
Müsabiqəyə yalnız müəyyən edilmiş vaxt ərzində "Bakalavrın elektron ixtisaslaşma seçimi ərizəsi"ndə ixtisaslaşmaları seçmiş və təsdiq etmiş bakalavrlar buraxılacaqlar. Ərizə təsdiq edildikdən sonra onda heç bir dəyişiklik etmək mümkün olmayacaq.

Начался процесс выбора специальностей в магистратуру высших учебных заведений
С 9 июня начался выбор специальностей в магистратуру высших учебных заведений и НАНА на 2017/2018 учебный год.
К выбору специальностей, который будет проводиться до 19 июня, допускаются бакалавры, выполнившие условия конкурса вступительных экзаменов в магистратуру в 2017 году.
Бакалавры имеют возможность указать в «Электронном заявлении бакалавра по выбору специальностей» до 20 кодов специальностей на основе государственного заказа и платной основе. Специальности, выбранные бакалаврами должны соответствовать программе, по которой был сдан экзамен и бакалаврской специальности (требованию, предъявляемому к иностранному языку по некоторым специальностям).
Выбранные студентом специальности должны быть последовательно указаны и подтверждены в электронном заявлении бакалавра на Интернет-странице ГЭЦ. В соответствии с набранными баллами бакалавр поступает в одну специальностей, указанных на первых рядах.
Магистры, окончившие магистратуру на основе государственного заказа, в очередной раз должны выбрать коды специальностей на платной основе.
Бакалавры, сдавшие экзамен по арабскому и персидскому языкам в качестве иностранного, могут выбрать специалиальности, относящиеся к программам № 38 и № 46 в соответствии с таблицей выбора специальностей.
Прием в магистратуру Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) осуществляется посредством совместного конкурса для азербайджанского и русского секторов только на основе государственного заказа. Бакалавры, выполнившие условия конкурса и желающие поступить в магистратуру НАНА, должны пройти электронную регистрацию с 9 по 12 июня и собеседование в НАНА с 16 по 13 июня.
Иностранцы и лица, не имеющие гражданства, могут выбрать коды специальностей на платной основе, если не предусмотрены иные случаи в действующем законодательстве и межгосударственных соглашениях.
Конкурс проводится на основе общего количества баллов, набранных на первом и втором этапах приемных экзаменов.
К конкурсу будут допущены бакалавры, выбравшие и подтвердившие специальности в электронном заявлении бакалавра по выбору специальностей в течение указанного времени. После подтверждения заявления внесение изменений в документ невозможно.