Tətbiqi Zoologiya Mərkəzi əməkdaşının dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib
AMEA Zoologiya İnstitutu Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin elmi işçisi Könül Tapdıqovanın  “Abşeron yarımadası göllərinin ibtidai xərçəngkimiləri  (növ tərkibi, yayılması, miqdarı)” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
Elmi tədqiqat işi 2011-2015-ci illərdə AMEA Zoologiya İnstitutunun Su heyvanları şöbəsinin, Hidrobiologiya laboratoriyasında yerinə yetirilmiş, iddiaçının elmi rəhbəri Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri  biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Adil Əliyev olub. İş üzrə aparıcı təşkilat Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Balıqçılıq İnstututdur.
Dissertasiya Şurasının iclasında Könül Tapdıqova dissertasiya işinin aktuallığı, problemin öyrənilmə səviyyəsi, tədqiqatın məqsəd və vəzifələri, işin əsas elmi yenilikləri, tədqiqatın məzmunu, nəticə və təkliflər ətrafında geniş təqdimatla çıxış etdikdən sonra onun tədqiqat işi həm faunistik, həm də təsərrüfat baxımından əhəmiyyətli hesab edilib.
İclasda bildirilib ki, Abşeron yarımadasında ibtidai xərçəngkimilərin yayıldığı şortəhər və duzlu göllər, bu göllərdə onların miqdarı, ekoloji xüsusiyyətləri, canlı yem obyekti kimi yetişdirilməsi, məhsuldarlığı və digər məsələlərə aid yeni məlumatlar əldə olunub. Həmin məlumatlar ibtidai xərçəngkimilərin təbii canlı yem kimi tətbiq olunma sahələrində kütləvi yetişdirilməsinin, biokütləsindən səmərəli istifadəsinin təşkilinə yönəlmiş tədbirlərin, o cümlədən proqnozların hazırlanmasında xüsusi rol oynaya bilər.
İşlə bağlı çıxış edən Şuranın üzvləri biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Canbaxış Nəcəfov, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Zəkəriyyə Məmmədov, İnstitutun Parazitologiya laboratoriyasının müdiri Qara Fətəliyev irad və təkliflərini bildirməklə yanaşı, mövzunun aktual olduğunu, işin Ali Attestasiya Komissiyasının tələblərinə cavab verdiyini qeyd etdilər.

Состоялась защита диссертационной работы сотрудницы Центра Прикладной Зоологии
Состоялась защита научной сотрудницы Центра Прикладной Зоологии Института Зоологии НАНА на тему «Низшие ракообразные полуострова Апшерон (видовой состав, распространение, численность)». Научно-исследовательская работа была проведена в 2011-2015-ые годы в отделении Водных животных, лаборатории Гидробиология Института Зоологии НАНА, научный руководитель претендентки, заведующий лабораторией Гидробиология, доктор философии по биологии, доцент Адиль Алиев. Ведущая организация по работе является Научно-Исследовательский Институт Рыболовства Азербайджана.
На совещании Диссертационного Совета после того как Конуль Тапдыгова дала подробную информацию в презентациях об актуальности, целях и задачах исследования, степени изученности проблемы, основных научных новшествах работы, содержании работы, результатах и предложениях, ее исследовательская работа была  принята важной как с фаунистической точки зрения, так и хозяйственном аспекте.
На совещании было отмечено, что были получены новые данные о солоноватых и соленых озерах, где распространены низшие ракообразные, их численности в этих озерах, экологических особенностях, выращивании их как объект живой пищи, продуктивности и другие аспектах. Эти данные могут сыграть важную роль в массовом выращивании  в отраслях применения низших ракообразных как объект живой пищи, в мероприятиях по организации эффективного применения их биомассы, кроме того важную роль в подготовке прогнозов.
Выступающие по поводу работы члены Совета доктор биологических наук, профессор Джанбахыш Наджафов, доктор биологических наук, профессор Заккария Маммедова, заведующий лабораторией Паразитология Кара Фаталиев наряду с предъявлением замечаний и предложений, также отметили, что работа актуальна и отвечает требованиям Высшей Аттестационной Комиссии.