“Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrası ilə əlaqədar toplantı keçirilib
“Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrası ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev çıxış edərək ölkəmizdə gənclərlə iş üzrə əldə olunan nailiyyətlərdən, bu sahəyə göstərilən dövlət qayğısından danışıb. Nazir müavini bildirib ki, gənclərin inkişafı, onların dünyagörüşünün artırılması, beynəlxalq arenaya inteqrasiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir: "Azərbaycanda gənclərin inkişafı istiqamətində qanunlar, İnkişaf Strategiyası və Dövlət Proqramları qəbul olunub. Bunların nəticəsində respublikamızda gənc alimlər, menecerlər, informasiya texnologiyaları üzrə mühəndislər, elm və incəsənət sahəsi üzrə peşəkar mütəxəssislər formalaşıb".
Sonra Milli Məclisin deputatı Şahin İsmayılov çıxış edərək əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə bu sahədə qəbul olunan Dövlət Proqramlarında vətənpərvərlik, azərbaycançılıq məfkurəsi, gənclərin beynəlxalq inteqrasiyası və dünyagörüşünün artırılması kimi məsələlərə xüsusi diqqət ayrılıb.
İclasda çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirib ki, dörd illik proqramın hədəfində gənclərin kreativ və innovativ perspektivliklərini qiymətləndirmək, onların potensiallarından sosial həyatın bütün sahələrində istifadə etmək, sağlamlıqlarını qorumaq, təhsildə və elmdə onlara dəstək olmaq, ölkə üzrə könüllülük hərəkatını genişləndirmək və digər həlli vacib məsələlər durur.
F.Salmanov GAMŞ-ın gəncləri özündə birləşdirən təşkilat olduğunu və yeni Dövlət Proqramında elmi gəncliyin inkişafına xidmət edəcək çoxsaylı hədəflərin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Sonra Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının sədri Seymur Hüseynov, “İrəli” İctimai Birliyinin sədri Mirhəsən Seyidov və digərləri çıxış edərək proqramın icrası ilə bağlı müxtəlif təkliflər səsləndiriblər.

Held a meeting on the implementation of the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021"
The event was held in connection with the implementation of the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021".
Deputy Minister of Youth and Sport Intigam Babayev spoke at the event about the achievements of the youth in the country and the state care for this area. The development of youth, their outlook and integration into the international arena is one of the priorities of the state policy: "Azerbaijan has adopted laws, development strategy and state programs in the field of youth development, as a result formed new scientists, managers, IT engineers, and professional young people in the field of art."
Then MP Shahin Ismayilov said that the youth policy, founded by national leader Heydar Aliyev, is successfully continued under the leadership of President Ilham Aliyev. It is noteworthy that issues of patriotism, ideology of Azerbaijanism, international integration of young people and the outlook of youth are under the focus of attention in the state programs adopted in this sphere.
Speaking at the meeting, Chairman of the Young Scientists and Specialist Council of ANAS, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov said that the goal of the four year program is to evaluate the youth's creative and innovative perspectives, use their potential in all spheres of social life, supporting them in education and science, expanding volunteerism throughout the country, and other important issues.
Then Nuraddin Mehdiyev, the chairman of the Public Council on Youth Affairs under the Ministry of Youth and Sport, Seymur Huseynov, the chairman of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan, Miralih Seyidov, chairman of Ireli Public Union, made speeches on the implementation of the program.