“Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin sonuncu mərhələsi baş tutub
AMEA-nın Əsas binasında “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin sonuncu mərhələsi keçirilib.
Tədbirdə müsabiqə çərçivəsində yaradılmış komissiyanın sədr müavini, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək layihənin AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə baş tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsini təşviq etməkdir.
Sonra layihənin koordinatoru, Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Vaqifqızı çıxış edərək müsabiqənin AMEA-da təhsil alan magistrant və doktorantlar arasında keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, müsabiqəyə AMEA-nın müxtəlif institutlarından 140-a yaxın şəxs qeydiyyatdan keçib və onlardan son mərhələyə 60-ı təsdiqlənib.
Q.Vaqifqızı müsabiqə çərçivəsində inşa və ifadələrin yazıldığını, dialekt sözlərin deyilməsi və izah edilməsi ilə bağlı müsahibənin keçirildiyini, həmçinin Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti və elminin görkəmli nümayəndələrinin həyat və fəaliyyətləri haqqında biliklərin yoxlanıldığını söyləyib.
Daha sonra müsabiqənin sonuncu mərhələsi - klassik və müasir Azərbaycan poeziyasının seçmə nümunələrindən əzbərdən şeirlərin deyilməsi baş tutub.
Qeyd edək ki, müsabiqənin hər mərhələsində iştirakçıların fəaliyyəti komissiya üzvləri tərəfindən 10 ballıq sistemlə qiymətləndirilib. Yekunda komissiya tərəfindən müsabiqədə ən yüksək bal toplamış 3 nəfər pul mükafatı ilə təltif olunacaq.

Прошел последний этап конкурса «Наш родной язык - наша национальная ценность»
В Главном здании НАНА состоялся заключительный этап конкурса «Наш родной язык - наша национальная ценность».
В мероприятии заместитель председателя конкурсной комиссии, директор Института языкознания им. Насими, академик Мохсун Нагысойлусообщил, что проект был осуществлен согласно распоряжению академика Акифа Ализаде от 22 сентября 2017 года. Он отметил, что целью конкурса является повышение чувства любви и уважения к родному языку, поощрение серьезного соблюдения норм литературного языка на письме и в устной речи.
Затем координатор проекта, руководитель Отдела образования Института языкознания, доктор философии по филологии Гатиба Вагифгызы отметила, что конкурс проводился среди магистрантов и докторантов, обучающихся в НАНА. Она отметила, что для участия в конкурсе прошли регистрацию около 140 человек из разных институтов НАНА, из которых были утверждены 60.
Г.Вагифгызы довела до внимания, что в рамках проекта был проведен конкурс сочинений и изложений, конкурс по высказыванию и объяснению диалектных слов, а также были проверены знания о жизни и деятельности видных представителей азербайджанской литературы, культуры и науки.
Далее состоялся заключительный этап конкурса, в котором были представлены образцы избранных стихотворений из классической и современной азербайджанской поэзии.
Следует отметить, что члены комиссии оценили деятельность участников 10-балльной системой. По окончании конкурса набравшие высокие баллы три человека будут награждены денежной премией.