“Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin ilkin mərhələsi keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsini təşviq etmək məqsədilə “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsi elan olunub.
Müsabiqənin təşkili üçün Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin sədrliyi ilə komissiya yaradılıb. AMEA-nın müxtəlif institutlarından 140-a yaxın magistr, doktorant və dissertant qeydiyyatdan keçib, onlardan 115-nin müraciəti təsdiqlənib.
Oktyabrın 23-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada müsabiqənin ilkin mərhələsi keçirilib, “Mənim Akademiyam”, “Mən bu ixtisası niyə seçdim?” və “Ana dilim milli varlığımdır” mövzularında inşalar yazılıb.
Tədbirdə komissiyanın sədr müavini, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, komissiyanın üzvü, akademik Nizami Cəfərov və digərləri iştirak ediblər.

Held the first stage of the contest "Our mother tongue is our national reality"
According to the President of ANAS, academician Akif Alizadeh's decree of September 22, 2017 has been announced the competition "Our mother tongue is our national identity" for promoting love and respect for mother tongue, encouraging strict observance of the literary language norms in the article and verbal speech.
A commission was established under the chairmanship of academician Teymur Karimli, the academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences.
About 140 masters, doctoral students and dissertants have been enrolled in various competitions of ANAS and 115 applications have been approved.
On October 23, the Central Scientific Library hosted the first stage of the competition, titled "My Academy", "Why did I choose this specialty?" and "Mother tongue is my national identity".
The event was attended by the deputy chairman of the commission, director of the Nasimi Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu, member of the commission, academician Nizami Jafarov and others.