17 oktyabr 2017-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunda Elmi  Şuranın növbəti iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə institutun direktoru f.ü.f.d. Elman Yusifov açaraq gündəlikdəki məsələləri Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. İclasda ilk olaraq Elmi Şuranın tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə müzakirələr olundu. Şahzadə Mədətovanın yerinə b.ü.f.d Şeyda Məhərrəmovanın namizədliyi irəli sürüldü. Daha sonra, 2017-ci il üçün hesabatların vaxtı müəyyənləşdirildi.
İclasda həmçinin, AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi katibi, b.ü.f.d. Sara Əliyeva və Təhsil şöbəsinin müdiri b.ü.f.d. Lalə Şirinovanın “Dosent” elmi adı alması haqqında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırıldı. İclasda bir sıra məsələlər də müzakirə olundu.
AMEA Zoologiya İnstitutunda 7 fevral 2017-ci ildə “Azərbaycanda yayılan onurğalı heyvanların müasir taksonomik kadastrı”nın hazırlanması üçün yaradılan komissiyanın üzvü, Zooloji Muzeyin müdiri, b.ü.f.d. Səbinə Bünyatova   mövzu üzrə çıxış etdi. Çıxış zamanı Onurğalı heyvanların müxtəlif siniflərinə aid olan heyvanların təsnifat statusunda son illərdə edilmiş dəyişikliklər nəzərə çatdırıldı, Azərbaycanın faunasına daxil olan yeni növlər qeyd olundu. İxtioloqlar, herpetoloqlar, ornitoloqlar və terioloqlar tərəfindən hazırlanan taksonomik kadastrdakı məlumatlar son 5 ilin ədəbiyyatları, həmçinin müasir məlumat bazaları ilə müqayisə edildi (http://datazone.birdlife.org; http://www.iucnredlist.org; http://www.catalogueoflife.org) və bəzi mübahisəli suallar müzakirə olundu.

The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Zoology of ANAS on October 17, 2017. The director of the Institute, Ph.D. Elman Yusifov opened the meeting with the agenda for the members of the Scientific Council. At the meeting, discussions were first made about the composition of the Scientific Council. The candidacy of Shayda Maharramova was nominated instead of the Shahzada Madatova. Then, the dates of the reports 2017 were determined.
The meeting was also attended by the Scientific Secretary of the Institute of Zoology of ANAS, Ph.D. Sara Aliyeva and Head of Education Department, Ph.D. Ms. Lala Shirinova was appealed to the Higher Attestation Commission on receiving the title of Associate Professor. A number of issues were also discussed at the meeting.
A member of the Commission on the preparation of the "Modern taxonomic cadastre of vertebrate animals spread in Azerbaijan" established on February 7, 2017 at the Institute of Zoology of ANAS, Head of the Zoology Museum, Ph.D. Sabina Bunyatova gave a talk. In the course of the speech, changes in the classification status of animals belonging to different classes of vertebrates have been made in recent years, and the new species included in the fauna of Azerbaijan were mentioned. The taxonomic cadastre data prepared by arthritis, herpetologists, ornithologists and therapists have been compared with the literature of the past 5 years, as well as with modern databases (http://datazone.birdlife.org; http://www.iucnredlist.org; http: // www .catalogueoflife.org) and some controversial questions were discussed.