17 oktyabr 2017-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunda Elmi  Şuranın növbəti iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə institutun direktoru f.ü.f.d. Elman Yusifov açaraq gündəlikdəki məsələləri Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. İclasda ilk olaraq Elmi Şuranın tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə müzakirələr olundu. Şahzadə Mədətovanın yerinə b.ü.f.d Şeyda Məhərrəmovanın namizədliyi irəli sürüldü. Daha sonra, 2017-ci il üçün hesabatların vaxtı müəyyənləşdirildi.
İclasda həmçinin, AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi katibi, b.ü.f.d. Sara Əliyeva və Təhsil şöbəsinin müdiri b.ü.f.d. Lalə Şirinovanın “Dosent” elmi adı alması haqqında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırıldı. İclasda bir sıra məsələlər də müzakirə olundu.
AMEA Zoologiya İnstitutunda 7 fevral 2017-ci ildə “Azərbaycanda yayılan onurğalı heyvanların müasir taksonomik kadastrı”nın hazırlanması üçün yaradılan komissiyanın üzvü, Zooloji Muzeyin müdiri, b.ü.f.d. Səbinə Bünyatova   mövzu üzrə çıxış etdi. Çıxış zamanı Onurğalı heyvanların müxtəlif siniflərinə aid olan heyvanların təsnifat statusunda son illərdə edilmiş dəyişikliklər nəzərə çatdırıldı, Azərbaycanın faunasına daxil olan yeni növlər qeyd olundu. İxtioloqlar, herpetoloqlar, ornitoloqlar və terioloqlar tərəfindən hazırlanan taksonomik kadastrdakı məlumatlar son 5 ilin ədəbiyyatları, həmçinin müasir məlumat bazaları ilə müqayisə edildi (http://datazone.birdlife.org; http://www.iucnredlist.org; http://www.catalogueoflife.org) və bəzi mübahisəli suallar müzakirə olundu.

17 октября 2017-го года в Институте Зоологии НАНА состоялось следующее заседание Научного Совета. Заседание объявил открытым с вступительными словами директор института д.ф.п.ф. Эльман Юсифов, довел во внимание членов Научного Совета задачи стоящие на подвеске дня. В первую очередь на заседании были обсуждены необходимые изменения в составе Научного Совета. Выдвинута кандидатура д.ф.п.б. Шейды Магаррамовой на место Шахзади Мадатовой. Далее, было определено время отчетов на 2017-ый год. А также на заседании было поднято ходатайство перед Высшей Аттестационной Комиссией о получении ученого звания «Доцент» Науного секретаря Института Зоологии НАНА, д.ф.п.б. Сары Алиевой и заведующей отделом Образования, д.ф.п.б. Лалы Шириновой. На заседании также были обсуждены ряд других задач.
Член комиссии созданной 7 февраля 2017-го года для подготовки «Современного таксономического кадастра животных распространенных на территории Азербайджана», заведующая Зоологическим Музеем, д.ф.п.б. Сабина Биньятова выступала по теме. Во время выступления отмечены изменения, сделанные в квалификационном статусе различных Позвоночных животных за последние годы, отмечены новые виды, занесенные в фауну Азербайджана. Данные таксономического кадастра подготовленные со стороны ихтиологов, герпетологов, орнитологов и териологов были сопоставлены литературами последних 5 лет, а также современной базой данных (http://datazone.birdlife.org; http://www.iucnredlist.org; http://www.catalogueoflife.org) и обсуждены некоторые спорные вопросы.