ABŞ-ın Botanika Bağları Cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir keçirilib
AMEA-nın Botanika İnstitutunda ABŞ-ın Botanika Bağları Cəmiyyətinin (BBC) nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Validə Əlizadə iki qurum arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumundan söz açıb, bu sənədin gələcəkdə təcrübə mübadiləsi və müştərək layihələr üzərində işləmək üçün geniş imkanlar açdığını bildirib.
Daha sonra BBC-nin baş koordinatoru Andrey Bunting, bu sahənin aparıcı kuratorları - Peter Zale (Longwood Bağları), Phil Douglas (Çikaqo Botanika Bağı), Vincent Marrocco, Matt Lobdell (Morris Arboretum Bağı), Henrik Sjoman (Gothenburg Botanika Bağları) təmsil etdikləri təşkilatların fəaliyyətindən bəhs edən məruzələrlə çıxış ediblər.
Səfər müddətində qonaqlar Azərbaycanın yabanı florasının öyrənilməsi məqsədilə Zaqatala, Qax, Lerik və Lənkəran rayonlarında tədqiqatlar aparıblar. Toplanan nümunələr bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi məqsədilə institutun Toxum bankına təhvil verilib.

Состоялось мероприятие с участием представителей Совета ботанических садов США
В Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие с участием представителей Совета ботанических садов (СБС) США.
На мероприятии директор института, академик Валида Ализадерассказала о меморандуме о сотрудничестве, подписанном между двумя структурами, и довела до сведения, что этот документ откроет широкие возможности для обмена опытом и работы над совместными проектами в дальнейшем.
Далее главный координатор СБС Андрей Бантинг, ведущие координаторы данной сферы Питер Зале (Лонгвудские сады), Фил Дуглас (Чикагские ботанические сады), Винсент Марокко, Мет Лобдел (Сад Морриса Арборетрума), Генрих Сжоман (Геттенбургские ботанические сады) выступили с докладами о деятельности организаций, представителями которых они являлись.
В ходе визита  гости провели исследования в Закатальском, Гахском, Лерикском, Ленкоранском районах в области дикорастущей флоры Азербайджана. Собранные образцы были переданы в Семенной банк института в целях охраны биологического разнообразия.