Sentyabrın 15-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda bu qurumun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, “Şöhrət” ordeni laureatı,  AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun 70 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnsitutunun direktoru, akademik İradə HüseynovaBotanika İnsitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev və başqaları çıxış edərək Azərbaycanın görkəmli bioloq alimi İ.Əzizovun həyat və elmi fəaliyyətindən söhbət açıblar, onu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər. Bildirilib ki, fotosintezin fiziologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssis olan İ.Əzizovun elmi fəaliyyəti müxtəlif buğda genotiplərinin fotosintez qabiliyyətinin tədqiqinə həsr olunub. O, mühitin qeyri əlverişli amillərinin, o cümlədən, yüksək temperatur, quraqlıq və şoranlığın müxtəlif buğda genotiplərinin xloroplastlarına və məhsuldarlığına təsirini tədqiq edib.
Qeyd olunub ki, alimin elmi yaradıcılıq fəaliyyəti pedaqoji fəaliyyəti ilə üzvi surətdə bağlıdır. O, 1985-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində ixtisas dərslərini aparır, gənc kadrların hazırlanmasında fəal iştirak edir. Elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə İ.Əzizov 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Sonda alimin həyat və yaradıcılığından bəhs edən “Şərəfli alim ömrü” adlı qısametrajlı film nümayiş etdirilib.

ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology held the event dedicated to the 70th anniversary of the head of the Laboratory of Photochemistry of Chloroplasts of this structure, laureate of the Shohrat Order and correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov on September 15.
Speaking at the event, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, Director of the Institute of Botany, Academician Valid Alizadeh, Corresponding Member of ANAS Novruz Guliyev and others told about the life and scientific activity of the famous scientist-biologist I.Azizov and congratulated him on 70 year anniversary. It was noted that, the scientific activity of a prominent specialist in the field of physiology of photosynthesis is aimed at studying the ability of wheat genotypes to photosynthesize. He studied the influence of adverse environmental factors, including high temperature, drought and salinity on chloroplasts and yields of different wheat genotypes.
It was noted that, I. Azizov's scientific creativity is organically connected with his pedagogical activity. Since 1985, he has been conducting specialty lessons at the Biological Faculty of the Baku State University and is actively involved in the training of young cadres. In 2005, I. Azizov was awarded the Order "Shohrat" for achievements in science.
In conclusion, the short film "The Glorious Life of a Scientist" about the life and work of a scientist was demonstrated.