Görkəmli alim Siddiqə Məmmədova Gəncədə son mənzilə yola salınıb
Avqustun 6-da Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində görkəmli bioloq alim, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Siddiqə Rza qızı Məmmədova ilə vida mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov çıxış edərək görkəmli alim Siddiqə Məmmədovanın səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə biologiya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb. Bildirib ki, akademik S.Məmmədova bitki mühafizəsi, o cümlədən entomologiya sahəsində hərtərəfli biliyə malik olan alim idi.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev qeyd edib ki, akademik S.Məmmədova respublikada kənd təsərrüfatı elmləri sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinin nəticəsi olan çoxsaylı tədqiqatları ilə tanınmış və qazandığı uğurlarla Azərbaycan elminin inkişafına töhfələr vermişdir. Alimin aktual mövzulara həsr olunmuş araşdırmaları respublikada aqrar elmlər qarşısında duran bir sıra mühüm vəzifələrin həllinə kömək göstərmişdir.
Vida mərasimində çıxış edən AR
Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Seyfəddin Talıbov bildirib ki, bioloq alim zəngin elmi yaradıcılığı ilə pedaqoji fəaliyyətini uğurla əlaqələndirmişdir. O, uzun illər Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması işinə böyük əmək sərf etmişdir.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev isə çıxışında S.Məmmədovanın ictimai fəaliyyətinin də təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, o, bir neçə çağırış yerli sovet və Azərbaycan Ali Sovetinin deputatı seçilmişdir.
E.Vəliyev vuğulayıb ki, elmi və pedaqoji fəaliyyəti daim dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilən S.Məmmədova Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafındakı xidmətlərinə görə
bir sıra orden və medallarla təltif edilmiş, müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali təltiflərindən “Şöhrət” və “Şərəf” ordenlərinə, “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”na layiq görülmüşdür.

Видного ученого Сиддигу Мамедову проводили в последний путь в Гяндже
6 августа в Азербайджанском государственном аграрном университете состоялась церемония прощания с известным ученым-биологом, Заслуженным деятелем науки Азербайджанской Республики, директором Научно-исследовательского института защиты растений и технические растения Министерства сельского хозяйства, академиком Сиддигой Рза кызы Мамедовой.
На церемонии ректор Азербайджанского государственного аграрного университета, член-корреспондент НАНА Ибрагим Джафаров рассказал о плодотворной научной деятельности выдающегося ученого Сиддиги Мамедовой и ее исключительных заслугах в развитии биологической науки в нашей стране. По его словам, академик С.Мамедова – ученый, обладавшая всесторонними знаниями в области энтомологии и охраны растений.
Академик-секретарь Гянджинского отделения, академик Фуад Алиев отметил, что академик С.Мамедова прославилась многочисленными исследованиями, являвшимися результатом ее многолетней плодотворной деятельности в области сельского хозяйства в республике, а также вкладами внесенными в азербайджанскую науку.
Выступая на церемонии прощания, заместитель министра сельского хозяйства АР Сейфаддин Талыбов отметил, что ученый-биолог успешно координировала богатое научное творчество с педагогической деятельностью. Она вложила огромный труд в дело подготовки высококвалифицированных кадров в Институте сельского хозяйства Азербайджана.
Глава исполнительной власти города Гянджи Эльмар Велиев в своем выступлении отметил, что общественная деятельность С.Мамедовой также достойна одобрения. Она избиралась депутатом местных советов ряда созывов и Верховного Совета Азербайджана.
Э.Велиев подчеркнул, что наше государство высоко оценивало заслуги С.Мамедовой в развитии Азербайджанской науки и образования. Она не раз награждалась рядом орденов и медалей. Была удостена высших наград независимой Азербайджанской Республики – орденов «Шохрат» и «Шараф» и «Почетного диплома Президента Азербайджанской Республики».