Qiyas Quliyev 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilib
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik katibi Əhliman Əmiraslanov AMEA Zoologiya İnstititunun əməkdaşı Qiyas Quliyevə 70 illik yubileyi münasibətilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Fəxri fərmanını və gül dəstəsi təqdim edib.
Qiyas Nağı oğlu Quliyev 1947-ci ildə Neftçala rayonunun Aşağı Qaramanlı kəndində anadan olmuşdur. 1969-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsini bitirmişdir. 1972-1975-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun “Heyvanların sitogenetikası” laboratoriyasında aspirant, 1975-ci ildən baş laborant, 1977-ci ildən kiçik elmi işçi, 1988-ci ildə “qrup” rəhbəri, 1993-cü ildən 2017-ci ilə qədər “Teriologiya” laboratoriyasının müdiri olmuşdur. Hazırda yeni yaradılan “Quru onurğalıları” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışır.
B.ü.e.d. Qiyas Quliyev 1979-cu ildə namizədlik, 2013-cü ildə elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə etmişdır. O, namizədlik dissertasiyası üzrə tədqiqatlarını əsasən Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir Bölməsinin Sitologiya və Genetika İnstitunda yerinə yetirilmişdir.
B.ü.e.d. Qiyas Quliyevin 40-dən çox elmi əsəri Amerika, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Belarusiya və Gürcüstanın bir sıra nüfuzlu jurnallarında dərc edilmişdir.
O, xarici dövlətlərdə, o cümlədən, Rusiyada, Almaniyada və Ukraynada keçirilən konfranslarda məruzələrlə çıxışlar etmişdir.
Qiyas Quliyev orta ümumtəhsil məktəbləri və müəllimlər üçün 1 dərs vəsaitlərinin, 10 və 11-ci sinif şagirdləri üçün “Ümumi biologiya” dərsliklərinin həmmüəlliflərindən biridir.
Tanınmış alimi təbrik edirik, ona möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Гияс Гулиев, в связи с 70 летним юбилеем награжден Почетной грамотой НАНА
Академик-секретарь Отделения Биологических и Медицинских Наук Ахлиман Амирасланов представил сотруднику Института Зоологии НАНА Гияс Гулиеву Почетную Грамоту Отделения Биологиических и Медицинских Наук и букет цветов в связи с его 70 летним юбилеем.
Гияс Наги оглы Гулиев родился в 1947-ом году в деревне Нижний Гараманлы района Нефтечала. 1969-ом году окончил биологический факультет Азербайджанского Государственного Университета.
1972-1975-ые годы был аспирантом в лаборатории «Цитогенетика животных» Института Зоологии Академии Наук Азербайджана, с 1975-го года главный лаборант, с 1977-го года малый научный сотрудник, в 1988-ом году руководитель «группы», с 1993-го года по 2017-ый год был заведующим лабораторией «Териология». В настоящее время работает заведующим новой лабораторией «Наземных позвоночных». В 1979-ом году подал  кандидатство на д.н.б., в 2013 году защитил докторскую диссертацию. Он в основном выполнил исследования по кандидатской  диссертации в Институте Генетики и Цитологии Сибирского Отделения Академии Наук России.
Более 40 научных трудов д.б.н. Гияс Гулиева опубликованы в ряде авторитетных журналах Америки, Германии, России, Украины, Белоруссии и Грузии. Он также выступал с докладами на конференциях заграницей в таких странах как Россия, Германия и Украина.
Гияс Гулиев является соавтором книг для учеников 10 и 11-ых классов по «Общей биологии», и 1 учебного пособия для средних общеобразовательных школ для учителей и учеников. Поздравляем знаменитого ученого, желаем крепкого здоровья и большие достижения в пути развития отечественной науки.