AMEA Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı AMEA-nın professoru adına layiq görüldü
AMEA Rəyasət Heyətinin iyulun 5-də olan iclasında AMEA-nın professoru üzrə seçkilər keçirilib. AMEA Zoologiya İnstitutu tərəfindən namizədliyi irəli sürülmüş Elşad Əhmədov AMEA-nın professoru seçildi.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru,  dosent Əhmədov Elşad İlyas oğlu, 1969-cu ildə Azərbaycanın Sabirabad rayonu Qaratoğay kəndində anadan olmuş, 1995-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsini bitirmişdir.
E.İ.Əhmədov 1994-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsinin tələbəsi olarkən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun protozoologiya şöbəsinin parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları laboratoriyasında, baş laborant, sonra isə kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. 1995-1998-ci illərdə Zoologiya institutunun əyani aspirantı olmuşdur. 2000-ci ildə namizədlik, 2014-ci ildə 2429.01-parazitologiya ixtisası üzrə “Ev toyuqlarının eymeriozunun (Apicomplexa, Coccidia, Eimeriidae) əsas törədiciləri, onlara qarşı koksidiostatik preparatla birgə yerli dərman bitkilərinin tətbiqi və  təsir mexanizmi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 2003-cü ildə dosent elmi adı almışdır.
E.İ.Əhmədovun tədqiqatları parazitologiyanın aktual məsələlərindən biri, parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinə həsr edilmişdir. Şəxsi tədqiqatları nəticəsində eimeriozlar zamanı zülal mübadiləsində baş verən bəzi biokimyəvi proseslərin mahiyyəti aydınlaşdırılmış, antieymerioz preparatların effektivliyinin qiymətləndirilməsində zülal göstəricilərindən istifadə etməyi təklif etmişdir.
2008-ci ildən 2017-ci ilin fevral ayının 15-nə qədər parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları laboratoriyasının müdiri vəzifəsində işləmişdir. E.İ.Əhmədov 2008-2016-ci illərdə AMEA Zoologiya institutunda fəaliyyət göstərən D.01.071 dissertasiya şurasını elmi katibi olmuş, 2017-ci ildə isə həmin şuranın sədri təyin edilmişdir.  O, həmçinin “AMEA Zoologiya institutunun və “Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyəti”nin əsərlərinin  redaksiya heyətinin üzvüdür.
E.İ.Əhmədov AMEA Zoologiya institutunun parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları laboratoriyasında işlədiyi müddət ərzində yerinə yetirilən 3 tematik işin (1995-2000, 2001-2005, 2006-2010) əsas icraçısı olmuş, 1 mövzu üzrə  (2011-2016) aparılan iki tədqiqat işinin rəhbəri olmuşdur. Onun institutda işlədiyi müddətdə 87 elmi əsəri çapdan çıxmış və 1 patentə müəlliflik şəhadətnaməsi almışdır.
2016-cı ildən E.İ.Əhmədov AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Onun rəhbərliyi altında 2 nəfər  fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə etmiş, 2 nəfər isə fəlsəfə doktoru dissertasiyası üzərində tədqiqatlarını davam etdirir.

Сотрудник Института Зоологии НАНА удостоен имени профессор НАНА
На заседании Президиума НАНА 5 июля состоялось голосование на имя  профессора НАНА. Имени профессор НАНА был удостоен Эльшад Ахмедов, кандидатура, которого выдвинута Институтом Зоологии НАНА.
Заместитель директора по научным делам Института Зоологии Национальной Академии Наук Азербайджана, доктор наук по биологии, доцент Ахмедов Эльшад Ильяс оглы родился в 1969-ом году  в деревне Гаратогай района Сабирабад, в 1995-ом году  окончил биологический факультет Бакинского Государственного Университета.
Э.И.Ахмедов в 1994-ом году, когда был студентом биологического факультета Бакинского Государственного Университета, одновременно работал главным лаборантом в лаборатории биохимические основы отношений паразит-хозяин отдела протозоология, а далее работал в должности малого научного сотрудника. В 1995-1998-ые годы был очным аспирантом Института Зоологии. В 2000-ом году кандидатство, в 2014-ом году защитил докторскую диссертацию по специальности 2429.01-паразитология на тему «Основные возбудители эймериоза (Apicomplexa, Coccidia, Eimeriidae) домашних куриц, применение против них кокцидиостатических препаратов вместе с местными лекарственными растениями и механизм их действия». 2003 году получил ученое звание доцента.
Исследования Э.И.Ахмедова посвящены изучению актуальных задач паразитологии биохимических основ отношений паразит-хозяин. В результате личных исследований выяснена суть некоторых биохимических процессов происходящих во время эймериоза в процессе обмена белков, а также предложил использовать белковые показатели в оценке эффективности антиэймериозных препаратов.
С 2008-го по 15-ое февраля 2017-го года работал на должности заведующего лабораторией биохимические основы отношений паразит-хозяин. 2008-2016-ые годы Э.И.Ахмедов был ученым секретарём совета диссертации D.01.071 Института Зоологии НАНА, с 2017-го года назначен руководителем данной диссертации. Он также является членом редакционной коллегии произведений Института Зоологии НАНА и Общества Зоологов Азербайджана.
Э.И.Ахмедов за время работы в лаборатории биохимические основы отношений паразит-хозяин был главным исполнителем 3 тематических работ (1995-2000, 2001-2005, 2006-2010), был научным руководителем 2 исследовательских работ по 1 теме (2011-2016). За время работы в институте им было опубликовано 87 научных трудов, и за 1 патент получил авторское свидетельство.
С 2016-го года Э.И.Ахмедов по решению Президиума НАНА назначен на должность заместителя директора по научным делам.
Под его руководством 2 человека защитили докторскую диссертацию по философии и еще 2 продолжают исследования над докторской диссертацией по философии.