Zəkəriyyə Məmmədovu 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün AMEA Zoologiya İnstitutu Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin baş elmi işçisi, b.ü.e.d., professor Zəkəriyyə Məmmədovun 80 yaşı tamam olur.
Zəkəriyyə Məmmədov 1937-ci ildə Ordubad şəhərində anadan olmuş, 1964-cü ildə BDU-in biologiya fakultəsini bitirmiş,1960-cı ildən Azərbaycan MEA Zoologiya İnstitutunda əvvəl baş laborant, sonra isə kiçik elmi işçi vəzifəsində işləmişdir. 1965-ci ildə entomologiya ixtisası üzrə Zoologiya institutunda aspiranturaya daxil olmuş, 1969-cu ildə namizədlik, 1993-cü ildə isə doktorluq dissertasiyasını müvəffəqiyyətlə müdafiə etmişdir. 1971-ci ildən böyük elmi işçi, 1994-cü ildən baş elmi işçi, 2006-cı ildən 2016-cı ilə qədər “Faydalı həşəratların introduksiyası və bioloji mübarizənin nəzəri əsasları” laboratoriyasının müdiri, 2007-ci ildən  2017-ci ilə qədər isə Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində işləmişdir.
Zooloq alim tərəfindən respublikanın meyvəçilik və meşə təsərrüfatlarında zərərvericilərə qarşı bioloji mübarizə məqsədi ilə tətbiq olunmaq üçün bir neçə tövsiyyə hazırlanıb Respublika Bitki Mühafizə mərkəzinə və Ekologiya Nazirliyinə təqdim edilmişdir.
Alim tərəfindən 112-a yaxın elmi məqalə və bir monoqrafiya çap edilmişdir. Onun rəhbərliyi altında 6 aspirant müdafiə etmiş, 2 dissertant isə elmlər doktoru dissertasiyaları üzərində işləyir. Z.M.Məmmədov xaricdə və Respublikamızda simpozium və konfranslarda dəfələrlə məruzə ilə çıxış etmiş və sertfikatlarla təltif olunmuşdur.
Elmi və praktiki tədbirlərin həyata keçirilməsində fəal iştirak etdiyinə görə Azərbaycan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, AMEA Rəyasət heyətinin, Bilik Cəmiyyətinin fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.
Z.Məmmədov ADPU-da Bakalavr və Magistratura  Dövlət İmtahanlarının  sədri olmaqla yanaşı,  tələbələrə biologiya fənni üzrə məruzələr oxumuşdur.
Zəkəriyyə Məmmədovu 80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Поздравляем Закарийу Маммедову с 80 летним юбилеем!
Сегодня главному научному сотруднику Центра Прикладной Зоологии Института Зоологии НАНА д.б.н., профессору Закарийа Мамедову исполняется 80 лет.
Закарийа Мамедов родился в 1937 году в городе Ордубад, в 1964 году закончил факултет Биологии БГУ, с 1960-го года работал в Институте Зоологии НАН Азербайджана сначала  главным лаборантом, а затем малым научным сотрудником. В 1965-го году поступил в аспирантуру по специальности энтомология в Институт Зоологии, в 1969-ом году кандидатство, а в 1993 году удачно защитил докторскую диссертацию. С 1971-го года главный научный сотрудник, с 1994-го года главный научный сотрудник, с 2006-го по 2016-ый год заведующий лабораторией «Интродукция полезных насекомых и теоретические основы биологической борьбы», с 2007-го года по 2017-ый год работал заместителем директора по научной деятельности.
Со стороны ученого зоолога было подготовлено несколько рекомендаций для внедрения методов биологической борьбы против вредителей  фруктов и лесного хозяйства республики и представлены в Республиканский центр Охраны Растений и Министерство Экологии.
Ученый издал приблизительно 112 научных статей и одну монографию. Под его руководством защитили 6 аспиранта, а 2 диссертанта работают над диссертацией научного доктора.
З.М.Маммедов неоднократно выступал с докладами в симпозиумах и конферансах заграницей и в Республике и вознагражден сертификатами.
За активное участие в проведении научных и практических мероприятий был награжден со стороны Министерства Экологии и Природных Ресурсов Азербайджана, Президиума НАНА, Общество Знаний.
З.Маммедов наряду с должностью руководства Государственных Экзаменов Бакалавриата и Магистратуры АГПУ-та, он читал доклады студентам по предмету биология.
Поздравляем Закария Маммедова с 80 летним юбилеем, желаем ему здоровья и удачи в научной деятельности.