"AMEA-nın professoru" elmi adının verilməsi məqsədilə keçirilən seçkidə BTEB üzrə 4 namizəd iştirak edir
İyunun 12-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib. Yığıncaqda bölmə üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin direktorları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Ümumi yığıncaqda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Üzvi gübrələr laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Paşa Zamanov elmdə göstərdiyi xidmətlərə görə və 90 illik yubileyi münasibətilə BTEB-in Fəxri fərmanı ilə mükafatlandırılıb.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov və Əlövsət Quliyevin 70, Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Eldar Novruzovun 75, Zoologiya İnstitutunun Teriologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qiyas Quliyevin 70 və Fiziologiya İnstitutunun Hüceyrənin morfofunksional plastikliyi laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Fəxrəddin Əskərovun 80 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb, eləcə də Zoologiya İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin yaradılması ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Daha sonra yeni təsis olunmuş "AMEA-nın professoru" elmi adına namizədliyini təqdim etmiş şəxslərin adları diqqətə çatdırılıb. Namizədlərin sənədləri ilə tanışlıqdan sonra onların elmi və pedaqoji fəaliyyətlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Akademik Əhliman Əmiraslanov "AMEA-nın professoru" elmi adının verilməsi məqsədilə keçirilən seçkidə biologiya və tibb elmləri üzrə 4 namizədin iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu ada layiq görüləcək alimlərin AMEA-da baş verən proseslərdə daha yaxından iştirakı təmin ediləcək. Sonra büro üzvləri adları qeyd edilən namizədlər barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Sonda gizli səsvermə yolu ilə seçki keçirilib və namizədlərin adı AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim ediləcək siyahıya daxil olunub.

4 nominees from DBMS attends the election “Professor of ANAS”
Division of Biological and Medical Sciences has held the next general meeting at the Presidium on June 12, where were attended active and corresponding members of ANAS from the department, and institute directors.
Opening the meeting, Academic-Secretary of the division, Academic Ahliman Amiraslanov brought to mind the issues of agenda.
Chief of Organic Fertilizers department of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry, Dr. Agrarian sciences Pasha Zamanov has been awarded the Certificate of Merit of DBMS for his merits in science and 90th jubilee.
Applications of institute directors on the corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov and Alovsat Guliyev’s 70th jubilees, Deputy Director of Science at the Institute of Botany Dr. Biology Eldar Novruzov’s 75th anniversary, Teriology lab chief of the Institute of Zoology Dr. Biology Giyas Guliyev’s 70th and Morph functional cell plasticity lab chief of the Institute of Physiology Dr. Biology Fakhraddin Askarov’s 80th jubilees were discussed at the meeting.
Several staff issues were scheduled at the meeting, including it was decided to solicit for Presidium of ANAS for creating International Relations Department at the Institute of Zoology.
Then, names of nominees submitted for “Professor of ANAS” were noted. After being familiar with the documents of nominees, their scientific and pedagogical activities were discussed.
Academic A. Amiraslanov stated that, 4 nominees from DBMS attends the election “Professor of ANAS” and close participation of scientists to be deserved to this name will be provided in the processes happening in ANAS. Then, bureau members sounded their opinions about the mentioned nominees.
In closing, election was held by a secret ballot and names of nominees were included in the list to be submitted to the Presidium of ANAS.