Rusiyalı alimlər AMEA-nın Botanika İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar
Rusiya Elmlər Akademiyası Daxili Sular İnstitutunun Su bitkilərinin sistematikası və coğrafiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.e.d. Maksim Kulikovskiy və böyük elmi işçi, b.ü.f.d. Yevgeniy Malçev AMEA-nın Botanika İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olublar.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə, Alqologiya və lixenobriologiya laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Şəkər Muxtarovanın iştirakı ilə keçən görüşdə elmi əlaqələrin qurulması və alqologiya sahəsində birgə tədqiqatların aparılması perspektivləri müzakirə olunub.
Qonaqlar Botanika İnstitutunun alqotekasında saxlanılan Azərbaycanın kontinental və dəniz yosun nümunələri ilə tanış olub, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparıblar.
Səfər müddətində institutda “Azərbaycanın və Rusiyanın bitki müxtəlifliyinin tədqiqinə müasir yanaşmalar” adlı seminar da keçirilib. Seminarda rusiyalı alimlər “Rusiya ərazisinin diatom yosunları” mövzusunda məruzə edib, bu mövzu üzrə apardıqları tədqiqat işlərindən bəhs ediblər.

Российские ученые были в научной командировке в Институте ботаники НАНА
Заведующий лабораторией систематики и географии водных растений Института внутренних вод Российской академии наук, доктор биологических наук Максим Куликовский и старший научный сотрудник, доктор философии по биологии Евгений Мальцев были в научной командировке в Институте ботаники НАНА.
На встрече с участием директора института, академика Валиды Ализаде, заведующей Лабораторией альгологии и лихенобриологии, доктора философии по биологии Шекер Мухтаровой были обсуждены перспективы налаживания научных связей и проведения совместных исследований в области альгологии.
Гости ознакомились с образцами морских водорослей Азербайджана, хранимых в альготеке Института ботаники, провели взаимный обмен опытом.
В ходе визита в институте прошел семинар на тему «Современные подходы к исследованию разновидностей растений Азербайджана и России». На семинаре российские ученые выступили с докладом на тему «Диатомовые водоросли территории России», рассказали об исследовательских работах, проведенных по этой теме.