Görkəmli alim Rəfiqə Əliyeva son mənzilə yola salınıb
Mayın 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Rəfiqə Əlirza qızı Əliyeva ilə vida mərasimi keçirilib.
Vida mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Alimin tabutu önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından əklil qoyulmuşdu.
Matəm mitinqini AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verdiyini bildirib.
Akademik A.Əlizadə görkəmli alim Rəfiqə Əliyevanın səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə kimya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü kimya elminə həsr etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Rəfiqə Əliyeva bu sahədə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına bütün bilik və bacarığını sərf etmişdir. Yarım əsrdən artıq pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan alimin araşdırmaları analitik reaksiyaları xarakterizə edən parametrlərlə kompleks birləşmələrin quruluşu arasındakı asılılığın müəyyən edilməsinə həsr olunmuşdur.
Qeyd olunub ki, Rəfiqə xanımın ətraf mühitin mühafizəsi ilə bilavasitə bağlı olan bir sıra tədqiqatları, eyni zamanda, üzvi reaktivlərin köməyi ilə metalların təyini və onların ayrılması metodikasının işlənib hazırlanmasına yönəlmişdir. Ekologiyanın aktual problemləri ilə bağlı işləri isə ölkəmizin davamlı inkişafının təmin olunmasına öz töhfəsini vermişdir.
AMEA-nın rəhbəri vurğulayıb ki, 450-dən artıq elmi əsərin, 25 dərslik və dərs vəsaitinin, 20 patentin müəllifi olan Rəfiqə Əliyeva bir sıra elmi şuraların və cəmiyyətlərin üzvü olmuşdur. Elmi və pedaqoji fəaliyyəti daim dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilən R.Əliyeva Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafındakı xidmətlərinə görə müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından olan “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Tanınmış alim və pedaqoq, bacarıqlı elm təşkilatçısı və səmimi insan R.Əliyevanın zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcək.
Vida mərasimində akademiklər Abel Məhərrəmov, Dilqəm Tağıyev, Vaqif Fərzəliyev və İsa Həbibbəyli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun zəngin elmi fəaliyyətindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışıblar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən qızı Fəxriyyə Xələfova alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.

Prominent scientist Rafiga Aliyeva was passed away on her last journey
On May 7, the farewell ceremony was held in the building of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) with the famous scientist-chemist of our republic, Academician, Doctor of chemical sciences, Professor, Honored Scientist Rafiga Alirza gizi Aliyeva.
The ceremony was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and members of the family, state and government officials, members of the Milli Majlis, scientists and cultural figures, intellectuals and the public.
A wreath was placed on the coffin of the scientist on behalf of the President of the Republic of Azerbaijan.
President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the fruitful scientific activity of the prominent scientist Rafiga Aliyeva, her contribution to the development of chemical science in the republic. It was noted that Rafiga Aliyeva is a scientist who took a worthy place in the Azerbaijani science. Akif Alizade stressed that Rafiga Aliyeva, who connected most of her life with the Baku State University, left a notable mark in the history of the chemical science of Azerbaijan. The research of a scientist, more than half a century engaged in pedagogical activity, was devoted to establishing the relationship between the parameters characterizing analytical reactions and the structure of complex compounds. A number of Rafiga Aliyeva’s studies directly related to environmental protection were simultaneously aimed at developing a methodology for the determination of metals using organic reagents and their isolation. Her work, related to the current environmental problems, contributed to the sustainable development of our country.
Rafiga Aliyeva, being a member of a number of scientific councils and societies, is the author of more than 450 scientific works, 25 textbooks and teaching aids, 20 patents. Under the guidance of the scientist, more than 20 doctors of philosophy and doctors of science have been trained. The fruitful scientific and pedagogical activity of the famous scientist-chemist Rafiga Aliyeva was highly appreciated. For her services in the development of science and education in Azerbaijan, she was awarded the highest award of the independent Azerbaijan Republic - the Order "Shohrat".
The rich scientific heritage of the famous scientist and teacher, the skilful organizer of science and the sympathetic person R.Aliyeva will always serve our people and be passed on from generation to generation.
At the farewell ceremony, academicians Abel Maharramov, Dilgam Tagiyev, Vagif Farzaliyev and Isa Habibbayli shared their memories of the scientist, her rich scientific work, and told about high moral qualities.
Speaking on behalf of the family, the daughter of the deceased Fakhriya Khalafova expressed her deep gratitude to President Ilham Aliyev for respecting and honoring the memory of the scientist.