AMEA-nın Ümumi yığıncağı keçirilib
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri iştirak ediblər.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezident və AMEA-nın İctimai ElmlərFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçiriləcək.
A.Əlizadə  bildirib ki, AMEA-nın həqiqi üzvləri Akademiyanın Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdrən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
AMEA-nın müxbir üzvləri isə Akademiyanın Nizamnaməsinin 5.3-cü bəndinə əsasən elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan, onu dəyərli tədqiqatları ilə zənginləşdirən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sırasından seçilirlər.
Sonra alim bugünkü seçkilərdə AMEA-nın 54 həqiqi üzvündən hər birinin və 95 müxbir üzvündən 94-nün iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2016-cı ildə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə vakant yerlər elan edilmişdir. Həqiqi üzvlük üçün 29 namizəd, müxbir üzvlük üçün isə 143 namizəd sənədlərini təqdim etmişdir. Bütövlükdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarından olan namizədlərin sayı 91, universitet ve digər müəssisələrdən olan namizədlərin sayı isə 81-dir.
A.Əlizadə AMEA-nın vitse-prezidenti və AMEA-nın İctimai ElmlərFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə də seçkilərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.  Qeyd edib ki, hazırda AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini akademik Dilqəm Tağıyev, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz AxundovaFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini isə AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov icra edirlər.
AMEA rəhbəri seçki qaydaları haqqında da məlumat verərək bildirib ki, seçkilər hüquqi və texniki baxımdan müasir tələblərə uyğun, obyektiv və şəffaf şəkildə aparılacaq.
Sonra akademiyanın bölmələri üzrə təşkil olunmuş məntəqələrdə səsvermə aparılıb.
AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev elmi bölmələr üzrə aparılmış səsvermənin nəticələrini açıqlayıb.
Daha sonra akademik Xoşbəxt Yusifzadənin sədrliyi ilə Hesablayıcı Seçki Komissiyası yaradılıb. Səsvermə nəticəsində akademiyaya 16 həqiqi və 25 müxbir üzv seçilib.
Digər səsvermənin nəticələrinə görə isə akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Axundova İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov  Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifələrinə seçiliblər.

Состоялось Общее собрание НАНА
В мероприятии приняли участие руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики, академик Рамиз Мехтиев, заведующий Отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента, доктор физико-математических наук Фатма Абдуллазаде, Государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам и вопросам мультикультурализма и религии, академик Кямал Абдуллаев, действительные члены и члены-корреспонденты НАНА.
Открывая собрание вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня. Отметил, что в рамках мероприятия пройдут выборы на замещение должностей академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА и Отделения общественных наук, вице-президента, действительного члена и члена-корреспондента НАНА.
А.Ализаде сообщил, что согласно пункту 5.2 Устава академии, действительные члены НАНА избираются из числа членов-корреспондентов НАНА, являющихся гражданами Азербайджанской Республики, проводящих широкие исследования в различных направлениях науки, обогащающих науку новыми знаниями и создавших известные научные школы.
Согласно пункту 5.3 Устава академии члены-корреспонденты НАНА избираются из числа граждан Азербайджанской Республики, имеющих большие заслуги в развитии науки и обогащающих науку ценными исследованиями.
Далее ученый довел до внимания, что в текущих выборах принимают участие все 54 действительных члена и 94 из 95 членов-корреспондентов НАНА. Академик добавил, что в 2016 году выборы на совмещение вакантных должностей действительного члена и члена-корреспондента НАНА. Выдвинуты документы 29 кандидатов на замещение должности действительного члена и 143 кандидатов – члена корреспондента. Число кандидатов из научных учреждений и организаций НАНА составляет 91, а из университетов и других учреждений – 81.
Акиф Ализаде напомнил, что выборы также будут проведены на замещение должностей вице-президента НАНА и академика-секретаря отделений Физико-математических и технических наук и Общественных наук НАНА. Было сказано, что в настоящее время обязанности вице-президента НАНА исполняет академик Дильгам Тагиев, академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА - член-корреспондент НАНА Назим Мамедов, а академика-секретаря Отделения общественных наук член-корреспондент НАНА - Наргиз Ахундова.
Глава НАНА также сообщил, что выборы пройдут прозрачно и объективно в соответствии с современными требованиями с технической и правовой точки зрения.
Далее состоялось голосование в пунктах, организованных по отделениям академии
Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев обнародовал результаты голосования по научным отделениям.
Затем под председательством академика Хошбахта Юсифзаде была создана Вычислительная избирательная комиссия. В результате голосования были избраны 16 действительных членов и 25 членов-корреспондентов.
По результатам голосования академик Дильгам Тагиев был избран вице-президентом НАНА, академик Наргиз Ахундова - академиком-секретарем Отделения общественных наук, академик Назим Мамедов - академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук.