Prezident İlham Əliyevin “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda keçirilən IV beynəlxalq elmi konfransın iştirakçılarına müraciəti
Hörmətli konfrans iştirakçıları!
Sizi soyqırımı problemlərinə dair Azərbaycanda keçirilən növbəti elmi konfransda səmimi qəlbdən salamlayıram.
Mürəkkəb geosiyasi proseslərin getdiyi indiki vaxtda sülh və sabitliyin təmin olunması tərəqqipərvər bəşəriyyəti narahat edən ən mühüm məsələlərdən biridir. Təəssüflə qeyd etməliyik ki, dünyada dinc birgəyaşayış normalarının pozulmasına rəvac verən ksenofobiya, ekstremizm, dini ayrı-seçkilik və terrorizm kimi hallar getdikcə artır. Qlobal təhlükəsizliyə zərbə vuran bu cür qorxulu meyillər hərbi toqquşmaların yaranmasına, mədəniyyət abidələrinin dağıdılmasına, günahsız insanların kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsinə və mənəvi aşınmaya səbəb olur.
Konfransın keçirildiyi Lənkəran şəhərinin sakinləri də, ölkəmizin digər regionlarında olduğu kimi, hələ 1918-1919-cu illərdə erməni-daşnak quldur dəstələrinin törətdiyi qırğınların ağrı-acısını öz üzərində yaxından hiss etmişlər. Tarixin çətin sınaqlarından mətanətlə çıxaraq Azərbaycan dövlətinə sədaqəti, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə bağlılığı ilə həmişə qürur duyan cənub bölgəsindəki vətəndaşlarımız respublikamızın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə fəal iştirak etmiş, bu yolda çoxsaylı şəhidlər vermişlər.
Zəngin multikultural dəyərlərə, tolerantlıq ənənələrinə malik olan Azərbaycan dünyada sülhün və təhlükəsizliyin carçısı kimi çıxış edir, irqi, milli və dini ayrı-seçkiliyə qarşı prinsipial mövqe tutur. Deportasiya, etnik təmizləmə və kütləvi qırğınların sarsıntılarını tarixi yaddaşında yaşadan xalqımız bu ilin fevral ayında müasir dövrün ən dəhşətli faciələrindən biri olan Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünü dərin hüznlə qeyd etdi. Şübhə yoxdur ki, soyqırımıda birbaşa əli olan şəxslərin hələ də beynəlxalq hüquqi normalara uyğun olaraq layiqli şəkildə cəzalandırılmaması onları yeni qanlı əməllərə, hərbi təcavüzkarlıq niyyətlərini davam etdirməyə şirnikləndirir. Buna görə də insanlıq əleyhinə cinayətlərə obyektiv hüquqi-siyasi qiymətin verilməsinə, günahkarların ədalət məhkəməsi önünə çıxarılmasına nail olmaq üçün tarixi gerçəkliyin geniş elmi araşdırılması və nəticələrin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması olduqca vacibdir. İnanıram ki, bu mötəbər toplantıdakı müzakirələr, əvvəlki elmi məclislərdə olduğu kimi, acı həqiqətlərin müfəssəl şəkildə işıqlandırılmasına və soyqırımı törədənlərin tarix qarşısında mühakimə olunmasına öz töhfəsini verəcəkdir. Bu şərəfli və məsuliyyətli işinizdə sizə yeni nailiyyətlər arzulayıram.

Participants of the IV International Scientific Conference on "The Genocide of Turkic-Muslim Peoples in the XX centure"
Dear participants of the conference!
I cordially greet you on a regular scientific conference on the problems of genocide taking place in Azerbaijan.
Today, in the period of complex geopolitical processes, ensuring peace and stability is one of the most important issues of concern for mankind.
It should be noted with regret that in the world there are gradually becoming more and more such phenomena as xenophobia, extremism, religious discrimination and terrorism, which lead to a violation of the norms of peaceful coexistence. Such threatening tendencies, which impact on global security, cause armed clashes, destruction of cultural monuments, massacres of innocent people and spiritual degradation.
Residents of the city of Lankaran, where the conference was held, as well as in other regions of our country, as early as 1918-1919 are experienced the bitterness of reprisals committed by the Armenian-Dashnak gangs. Steadily passing through complex trials of history, our citizens in the southern region, who are always proud of their devotion to the Azerbaijani state, their attachment to the national and spiritual values of our people, actively participated in the struggle for the independence and territorial integrity of the republic, suffered numerous losses along this path.
Azerbaijan, which has rich multicultural values, traditions of tolerance, is the spokesperson for peace and security on the planet, takes a principled stand against racial, national and religious discrimination. Our people, in whose historical memory the shocks from deportations, ethnic cleansings and massacres are alive, in February this year, with deep sorrow, marked the 25th anniversary of the Khojaly genocide - one of the most monstrous tragedies of our time. Persons directly involved in the genocide still did not suffer a well-deserved punishment in accordance with the norms of international law, which undoubtedly encourages them to commit new bloody acts, to continue their intentions connected with military aggression. Therefore, in order to achieve an objective political and legal assessment of crimes against humanity, to ensure that those responsible are brought to justice, it is extremely important to conduct a broad scientific study of historical reality and bring the results to the world community. I believe that the discussions at this authoritative forum, as well as at previous scientific conferences, will contribute to a detailed coverage of the bitter realities and condemnation of those who committed the genocide before the history. I wish you new successes in this honorable and responsible business.