ADPU-nun tələbələri və Binəqədi rayon 144 saylı tam orta məktənin şagirdləri Zooloji Muzeydə ekskursiyada olmuşlar
14.04.2017-cı il tarixində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin biologiya ixtisası üzrə təhsil alan 28 nəfər 1-ci kurs tələbəsi, həmçinin Binəqədi rayon 144 saylı tam orta məktənin 63 nəfər şagirdi, 3 nəfər biologiya müəllimlərinin rəhbərliyi ilə Zoologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Zooloji Muzeydə ekskursiyada oldular.Ekskursiya zamanı Zooloji muzeyin müdiri Səbinə Bunyatova muzeyin ekspozisiya fondunda sərgilənən Azərbaycan və dünya faunasına aid olan növlərin müasir vəziyyəti, onların ekoloji xüsusiyyətləri və qorunması istiqamətində görülən işlər haqqında geniş məlumatlar verdi. Çıxış zamanı həmçinin Azərbaycan faunasının zənginliyi və növ müxtəlifliyi, balıqlar, suda-quruda yaşayanlar, sürünənlər, quşlar və məməlilər sinifinə daxil olan növlərin dünya və Azərbaycanda sayı, müasir populyasiya vəziyyəti, yayılması, həyat tərzi, həmçinin nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin qorunması istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Muzeyin taksodermisti Vacib İmanov eksponatların əldə edilməsi, hazırlanması və saxlanması prosesini Asiya fili misalında ətraflı şəkildə izah etdi. Daha sonra ADPU tələbələrinə Protozoologiya şöbəsinin elmi işçisi Türkan Qurbanova hüceyrədaxili ibtidai parazitlərin öyrənilməsi metodikası, onların quruluşu və həyat dövriyyəsi, həmçinin insanda və digər canlılarda parazitlik edən birhüceyrilələr haqqında məlumat verdi. Sonda tələbələr ayrı-ayrılıqda əyani şəkildə mikroskop vasitəsilə daimi preparatlardakı parazit ibtidailərə baxdılar.

Студенты АГПУ-та и ученики средней школы №144 Бинагадинского района были на экскурсии в Зоологическом Музее
14.04.2017-го года 28 студента 1-го курса Азербайджанского Государственного Педагогического Университета, получающие образование по специальности биология, а также 63 ученика средней школы №144 Бинагадинского района под руководством 3 учителей по биологии, были на экскурсии в Зоологическом Музее, действующем при Институте Зоологии. Во время экскурсии руководитель Зоологического Музея Сабина Буньятова дала подробную информацию о современном состоянии, экологических особенностях и работах в области защиты видовАзербайджанской и мировой фауны,выставленных на экспозиционном фонде музея. Во время вступления речь пошла о богатстве и видовом разнообразии Азербайджанской фауны, о рыбах,представленных в экспозиционном фонде  музея, земноводных, пресмыкающихся, о численности видов входящих в классы птиц и млекопитающих в Азербайджане и в мире, современном состоянии популяций, распространение, образ жизни, а также о работах  проводимых в области защиты редких видов  и видов, находящихся под угрозой исчезновения. Таксидермист музея ВаджибИманов,на примере Азиатского слона, подробно объяснил процесс получения, приготовления и сохранения экспонатов.
Далее студентам АГПУ, со стороны научного сотрудника отдела Протозоологии Туркан Курбановы, была дана информация о методике изучения внутриклеточных одноклеточных паразитов, их структура и жизненный цикл, а также об одноклеточных паразитирующих у человека и других организмах. В конце каждый студент в отдельности наглядно рассмотрел под микроскопом  паразитических простейших, находящихся в постоянных препаратах.