"Azərbaycanda zoologiyanın tarixinə dair oçerklər (1902-1980)" kitabı çapdan çıxıb
AMEA Elm Tarixi İnstitutunun əməkdaşı Aida Zeynalovanın “Azərbaycanda zoologiyanın tarixinə dair oçerklər (1902-1980)” kitabı çapdan çıxıb.
"Elm və təhsil" nəşriyyatı tərəfindən rus dilində çap olunan kitabın redaktoru institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli, elmi məsləhətçisi isə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadədir.
Nəşrdə 1902-ci ildən bu sahədə aparılan tədqiqatlar, eləcə də Azərbaycan SSRİ EA-nın Zoologiya İnstitutunda elmi məktəbin yaranması, həmçinin 10 görkəmli zooloq alimin tərcümeyi-halı yer alıb.

"Essays on the history of zoology in Azerbaijan (1902-1980)" book published
The book by the scientific employee of the ANAS Institute of the History of Science Aida Zeynalova "Essays on the history of zoology in Azerbaijan (1902-1980)" was published.
The editor of the book, which was published in Russian in the publishing house "Science and Education", is the director of the Institute, Doctor of Historical Sciences. Mariam Seidbeyli and the scientific adviser is the deputy director for the research work of this institution, Ph.D in theology Sabina Neymatzadeh.
The publication contains information on the research carried out in the field of zoology since 1902, the creation of a scientific school at the Institute of Zoology of the Academy of Sciences of the Azerbaijan Soviet Union and also the biography of 10 outstanding zoologists.