“Həsən Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində görkəmli təbiətşünas alim, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əliyevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan “Həsən Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfrans Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası ilə əlaqədar olaraq Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birgə hazırlanan tədbirlər planına əsasən təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin  rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərov açaraq akademik Həsən Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, alimin əsas elmi fəaliyyəti torpaqşünaslığın nəzəriyyəsi, ekologiya, botanika, bitkiçilik, təbii ehtiyatların və təbii şəraitin qorunaraq səmərəli istifadə olunması problemlərini, ümumiyyətlə, təbiətşünaslığın müxtəlif sahələrini əhatə edib. O, akademik Həsən Əliyevin keçmiş SSRİ-də ümumi əkinçilik və təbiəti mühafizə sahəsində görkəmli alim olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev “Həsən Əliyev və Naxçıvanda təbiətin mühafizəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşən Ə.Quliyev onun elmi fəaliyyəti dövründə tələbkarlığından və gənclərə qayğısından bəhs edib. Professor bildirib ki, akademik Həsən Əliyevin həyatı, yaradıcılığı, elmi fəaliyyəti gələcək nəsillər üçün örnəkdir.
Konfransda AMEA-nın BotanikaCoğrafiya institutlarının alimləri, Gəncə Dövlət Universitetinin prorektoru Gülsüm Fətəliyeva və digərləri çıxış ediblər.

Прошла научно-теоретическая конференция «Гасан Алиев и природа Азербайджана»
В Азербайджанском государственном аграрном университете состоялась научно-практическая конференция «Гасан Алиев и природа Азербайджана», посвященная 110-летию со дня рождения известного ученого-естествоведа, лауреата Государственной премии Республики, Заслуженного деятеля науки, академика Гасана Алиева.
Конференция организована в соответствии с планом мероприятий, подготовленным совместно с Министерством сельского хозяйства, в связи с исполнением задач, вытекающих из распоряжения Президента Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие вступительным словом, ректор университета, член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Джафаров рассказал о жизни и деятельности академика Гасана Алиева. Отмечалось, что основная научная деятельность ученого охватывала теорию почвоведения, проблемы сохранения и эффективного использования природных ресурсов и природных условий, экологии, ботаники, растениеводства, а также различные отрасли естествознания в целом. Он подчеркнул, что академик Гасан Алиева был выдающимся ученым в области охраны природы и общего земледелия в бывшем СССР.
Затем директор Института почвоведения и агрохимии НАНА, доктор аграрных наук, профессор Аловсат Гулиев выступил с докладом «Гасан Алиев и охрана природы Нахчывана». Поделившись воспоминаниями об ученом, профессор отметил, что жизнь, творчество, научная деятельность академика Гасана Алиева является примером для будущих поколений.
В ходе конференции выступили ученые институтов Ботаники и Географии НАНА, проректор Гянджинского государственного университета Гюльсюм Фаталиева и другие.