“Həsən Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində görkəmli təbiətşünas alim, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əliyevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan “Həsən Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfrans Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası ilə əlaqədar olaraq Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birgə hazırlanan tədbirlər planına əsasən təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin  rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərov açaraq akademik Həsən Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, alimin əsas elmi fəaliyyəti torpaqşünaslığın nəzəriyyəsi, ekologiya, botanika, bitkiçilik, təbii ehtiyatların və təbii şəraitin qorunaraq səmərəli istifadə olunması problemlərini, ümumiyyətlə, təbiətşünaslığın müxtəlif sahələrini əhatə edib. O, akademik Həsən Əliyevin keçmiş SSRİ-də ümumi əkinçilik və təbiəti mühafizə sahəsində görkəmli alim olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev “Həsən Əliyev və Naxçıvanda təbiətin mühafizəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşən Ə.Quliyev onun elmi fəaliyyəti dövründə tələbkarlığından və gənclərə qayğısından bəhs edib. Professor bildirib ki, akademik Həsən Əliyevin həyatı, yaradıcılığı, elmi fəaliyyəti gələcək nəsillər üçün örnəkdir.
Konfransda AMEA-nın BotanikaCoğrafiya institutlarının alimləri, Gəncə Dövlət Universitetinin prorektoru Gülsüm Fətəliyeva və digərləri çıxış ediblər.

A scientific-theoretic conference “Hasan Aliyev and Azerbaijan nature” devoted to the 110th anniversary of notable scientist-naturalist, Republican State Prize Laureate, Honored Scientist Academician Hasan Aliyev was held at the Azerbaijan State Agrarian University.
Regarding the execution of duties stemming out particular order of the President of the Republic of Azerbaijan, the conference was organized in accordance with the Action Plan prepared with Ministry of Agriculture.
Opening the event rector of the university, corresponding member of ANAS Professor Ibrahim Jafarov informed about life and activity of Academician Hasan Aliyev. He stated that, scientist’s main research object is theory of soil elm, generally usage problems of ecology, botany, natural resources and natural condition etc.
Later on, director of the Institute of Soil Elm and Agro Chemistry, Doctor of Agrarian sciences, Professor Alovsat Guliyev delivered a lecture on “Hasan Aliyev and protection of nature in Nakhchivan”.
Conference was attended by scientists of ANAS Institutes of BotanyGeography, and pro-rector of Ganja State University Gulsum Fataliyeva.