"İslam həmrəyliyi – zamanın çağırışı" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Martın 15-də Bakıda Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi (QMİ), Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Bakı Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə "İslam həmrəyliyi – zamanın çağırışı" mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
15 ölkədən 30-dək xarici qonaq, bir sıra müsəlman ölkələrinin səfirləri, din, elm və siyasət xadimlərinin iştirak etdiyi tədbir Azərbaycanın Dövlət himninin səsləndirilməsi, Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə başlayıb.
Konfransı açan QMİ sədri Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə çıxışında qeyd edib ki, tarixən çoxmillətli və çoxkonsepsiyalı dövlət olan Azərbaycanda sabitlik mövcuddur. Etnik və dini müxtəlifliyin ölkəmizin milli sərvəti olduğunu deyən QMİ sədri Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib: "İslam aləmində dünyəvi dövlətçiliyin nadir modellərindən biri kimi tanınan Azərbaycan müsəlman ölkələri arasında vəhdətin yaradılmasında, İslam həmrəyliyi proseslərində öndə getməyə qadirdir. Bu gün dünyada dini və milli zəmində ekstremizmin tüğyanı, ksenofobiya, islamofobiya və radikalizmin təzahürləri sivilizasiyalar arasında, dinlərarası və millətlərarası dialoqa vurulan ciddi zərbədir. Bu təhdidlərdən yalnız səyləri birləşdirməklə, dinlər arasında əməkdaşlıqla qurtulmaq olar".
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “İslam həmrəyliyinin Azərbaycan modeli və onun elmi-praktiki inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxış edərək İslam dininin elmə, elm öyrənməyə yüksək münasibətindən danışıb. İslam dininin bəşəriyyətə verdiyi töhfələrdən, dünyəvi elm sahələrində əldə olunan uğurlardan söz açan A.Əlizadə qeyd edib ki, çağdaş Avropa elminin bünövrəsini məhz orta əsrlər İslam elmi təşkil edir. Akademik Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci ili “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsinin çox müdrik qərar olduğunu vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirib ki, beynəlxalq miqyasda sülhə, əmin-amanlığa nail olmaq, müxtəlif yönümlü münaqişələri aradan qaldırmaq, milli, dini, irqi zəmində nifrət və qarşıdurmalara son qoymaq, bəşəriyyətin üzləşdiyi sosial, iqtisadi, ekoloji, demoqrafik və s. problemləri həll etmək üçün bu çağırışlara vaxtında cavab olduqca vacibdir.
Konfransda Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Birliyinin baş katibi Mahmud Erol Kılıç, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi Elmi-Dini Şurasının sədri, akademik Vasim Məmmədəliyev və başqaları konfransın əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bildirilib ki, bu konfransda dinlənilən məruzələr, aparılan müzakirələr, müxtəlif ölkələrdən olan nümayəndələrin dialoqu bir daha sübut etdi ki, planetimizin həm dinlərarası, həm də beynəlxalq münasibətlərdə həmrəyliyə sözün əsl mənasında böyük ehtiyacı var.

Начала работу международная конференция на тему «Исламская солидарность - призыв времени»
15 марта при совместной организационной поддержке Управления мусульман Кавказа в Баку, Госкомитета по работе с религиозными структурами, Национальной академии наук Азербайджана и Бакинского международного центра мультикультурализма начала работу международная конференция на тему «Исламская солидарность - призыв времени».
Мероприятие, в котором приняли участие около 30 иностранных гостей из 15 стран, послы ряда мусульманских стран, религиозные, политические деятели и деятели науки, началось с исполнения Государственного гимна Азербайджана, чтения аятов из Корана.
Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный религиозной толерантности в Азербайджане.
Открывая конференцию, председатель УМК Шейх Уль-ислам Гаджи Аллахшукюр Пашазаде в своем выступлении отметил, что в Азербайджане, исторически являющемся многонациональным и многоконцептуальным государством, господствует стабильность. Отметив, что этническое и религиозное разнообразие - национальное достояние нашей страны, председатель УМК подчеркнул, что отношения между религией и государством в Азербайджане находятся на высоком уровне: «Известный как одна из уникальных моделей светской государственности в Исламском мире Азербайджан способен идти впереди в создании единства среди мусульманских стран и процессах Исламской солидарности. Сегодня экстремизм, радикализм, исламофобия и ксенофобия, проявляющиеся в мире на религиозной и национальной почве, наносят серьезный ущерб межрелигиозному и межнациональному диалогу между цивилизациями. От этих угроз можно избавиться лишь, объединив усилия и укрепив сотрудничество между религиями».
Затем было зачитано поздравительное письмо Президента Ильхама Алиева, адресованное участникам конференции. Поздравительное письмо зачитал Государственный советник по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академик Камал Абдуллаев: «На древней земле Азербайджана люди, принадлежащие к различным религиям и культурам, на протяжении истории жили в условиях мира и спокойствия.В этом плане в Азербайджане состоялось очень много международных мероприятий. Как продолжение этого, в этом году пройдут Исламские игры солидарности. Исламская солидарность является очень важным фактором, и в связи с этим должны быть предприняты серьезные шаги. Надеюсь, что сегодняшняя конференция также внесет свой вклад в мир Ислама».