Azərbaycanda qansoran ağcaqanadların mikrosporidilərinin öyrənilməsi perspektivləri istiqamətində elmi araşdırmalar aparılır
AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasında Parazitologiya laboratoriyasının e.i., b.ü.f.d. Fuad Rzayevin “Azərbaycanda qansoran ağcaqanadların mikrosporidilərinin öyrənilməsi perspektivləri” mövzusunda elmi seminarı keçirildi.
B.ü.f.d. Fuad Rzayev bildirdi ki, ağcaqanadlar ekosistemin vacib komponentlərindəndir və maddələrin trofik əlaqələrlə  yerdəyişməsində mühüm rol oynayır. Onların kütləvi şəkildə insan və heyvanlara hücumu həm qansorma cəhətdən, həm də bir çox xəstəliklərin daşıyıcıları baxımından mənfi qiymətləndirilir. Ağcaqanadların epidemioloji və epizootoloji əhəmiyyəti nisbətən böyükdür. Qansoran ağcaqanadlara qarşı mübarizədə ən səmərəli effekt verən üsullardan biri də insanların daha sıx məskunlaşdığı, işlədiyi və istirahət etdiyi ərazilərdə mikrosporidilərdən istifadə olunmasıdır. Mikrosporidilər hüceyrədaxili obliqat parazit olmaqla bütün sistematik qruplara aid canlılarında təsadüf olunur. Daha çox mikrosporidi növləri həşəratlarda rast gəlinir. Hazırda 140 cinsə daxil olan 1400 dən artıq növ mikrosporidi təsvir edilmişdir. Onlar bütün sistematik qruplara daxil olan canlılarda, ibtidailərdən insana qədər rast gəlinir. Mikrosporidi növlərinin miqdarı həşərat və xərçəngkimilərin ümumilikdə sayından daha artıq olacağı ehtimal olunur. Ona görə də ən məşhur mirosporidioloqlardan biri Spreq (1977) mikrosporidiləri XXI əsrin tədqiqat obyekti adlandırmışdır (Sprague, 1977).
Məruzəçi “Bir çox transmissiv xəstəliklərin daşıyıcılarının (qansoran ağcaqanadlar) sayının artmasının qarşısının alınması və mikrosporidilərlə malyariya plazmodilərinin qarşılıqlı münasibəti zamanı məlum olmuşdur ki, mikrosporidilərlə yoluxmuş malyariya ağcaqanadlarında ikincilərin inkişafı dayanır, immun çatışmamazlığı olan xəstələrdə (HİV-ə yoluxmuş insanlarada) 13 növ mikrosporidi qeyd olunduğununun tibbi əhəmiyyətini bildirdi.
Zooloji əhəmiyyəti olaraq qeyd etdi ki, bir çox onurğalı və onurğasız heyvanlarda xəstəlik törətməklə insanlar üçün qida məhsulunu yararsız edir, bioloji laboratoriyalarda bütün sistematik qruplarda parazitlik etməsi və genomunun ölçüsünün kiçik olması, parazit-sahib münasibətlərinin öyrənilməsində molekulyar biologiya, histologiya və sitologiya elmləri üçün çox maraqlı və geniş informasiya verə biləcək bioloji tədqiqat obyekti olduğunu və ekoloji və iqtisadi - biosenozun çirklənməsinin qarşısının alınması və kimyəvi preparatlardan imtinanı vurğuladı.
Gənc alim, həmçinin aparılan tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan ərazisində geniş yayılmış qansoran ağcaqanadlarda parazitlik edən mikrosporidi növləri aşkar və təsvir etmək, mikrosporidilərin təbii ocaqlıqlarını, qansoran ağcaqanad sürfələrinin mikrosporidilərlə fəsillər üzrə yoluxma dinamikasını müəyyənləşdirmək, mikrosporidilərin sahib orqanizmində yaratdığı dönməz patomorfoloji dəyişikliklər və onların təsvirinin vacibliyini qeyd etdi.

В Институте Зоологии НАНА ведутся научные исследования о перспективах изучения микроспоридийкровососущих комаров Азербайджана
На Научном Совете Института Зоологии НАНА был проведен семинар н. р., д. ф.н.п.б. Фуад Рзаева, на тему «Перспективы изучения микроспоридий кравососущих комаров Азербайджана».
Д. ф. н. п. б. Фуад Рзаево метил, что комары являются основными компонентами экосистемы и играют важную роль в перемещении веществ по трофическим связям. Их массовое нападение на людей и животных отрицательно оценивается, как с точки зрения кровососания, а также как переносчики заболеваний. Эпизоологическое и эпидемиологическое значение комаров относительно высокое. Одним из эффективных способов борьбы против кровососущих комаров является использование микроспоридиев в местах проживания, работы и отдыха людей. Микроспоридии являются внутриклеточными облигатными паразитами и встречаются у всех живых организмах. Большинство видов микроспоридиев паразитируют у насекомых. В данный момент было описано больше 1400 вида микроспоридиев в 140 родах. Данные патогены широко распространены среди живых организмов практически всех систематических групп, от простейших до человека.Предполагается, что количество видов микроспоридиев, больше численности насекомых и ракообразных вместе взятых. По этой причине известный микроспоридиолог Срег(1977)назвал микроспоридиев объектом исследования XXI века (Sprague, 1977).
Докладчик отметил, что « При изучении путей предотвращения увеличения численности переносчиков трансмиссивных заболеваний (кровососущий комар) и взаимных отношений микроспоридия и малярийного плазмодия, стало известно, что у малярийных комаров заряженных микроспоридиями, развитие первого останавливается», а также было отмечена медицинская важность микроспоридия, т.к.у больных СПИД-ом было обнаружено 13 вида микроспоридия.
Как зоологическая особенность было отмечено, что заражая большинство позвоночных и беспозвоночных животных они делают бесполезными продукты питания для человека, а также способность к паразитизму во всех систематических группах и малые размеры генома делают его хорошим и интересным объектом исследования в изучении взаимоотношений паразит-хозяин для таких наук как молекулярная биология, гистология и цитология. А также было отмечено, что при этом не происходит загрязнения экологического биоценоза и не используются химические препараты.
Молодой ученый также отметил важность обнаружения и описания видов микроспоридий паразитирующих на кровососущих комарах распрастраненных на территории Азербайджана, въявление природных очагов микроспоридиев, определение динамики заражения личинок кровососущих комаров по сезонам и необходимость изучения необратимых изменений созданных микроспоридиями у организма хозяина.