AMEA-nın dünyanın nüfuzlu elmi informasiya bazalarında göstəriciləri artıb
Martın 10-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binasında AMEA elmi müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Elmi-analitik şöbəsinin rəisi Fail Kazımov AMEA-nın "Web of Science", "Scimago Journal & Country Rank" kimi dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında əsas göstəriciləri, akademik sosial şəbəkələrdən istifadə vəziyyəti ilə bağlı çıxış edib. F.Kazımov Akademiyanın 2016-cı ildə "Web of Science" bazasında nəşr olunmuş elmi əsərləri, onlara olan istinadlar, bu bazada AMEA-nın respublikanın universitet və digər elmi tədqiqat müəssisələri, həmçinin xarici elmi qurumlarla birgə dərc olunmuş elmi əsərlər haqqında geniş məlumat verib: “Ötən il AMEA alimləri tərəfindən “Web of Science”  bazasında 427 elmi əsər işıq üzü görüb və bu əsərlərin 97 %-ni məqalələr təşkil edir. Bu, respublika üzrə “Web of Science” bazasına daxil olan elmi əsərlərin 56%-i deməkdir. Bazaya daxil olan elmi əsərlərin 25,3%-nin xarici ölkə alimləri ilə birgə nəşr olunması AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinin əsas göstəricilərindən biridir”.
Şöbə rəisi bildirib ki, AMEA “ScimagoInstitutionsRanking” bazasının araşdırmasına əsasən 5147 təşkilat arasında 672-ci, “RankingWeb of ResearchCenters” bazasının araşdırmasına görə isə 7953 təşkilat arasında 1872-ci yerdədir. F.Kazımov AMEA-nın əməkdaşlarının “ResearchGate” və “Academia.edu”  kimi dünyanın nüfuzlu akademik sosial şəbəkələrindən istifadə vəziyyəti, əsas üstünlükləri və akademik sosial şəbəkələrdə istifadəçi aktivliyinin artırılması zəruriliyini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Индексы НАНА растут в ведущих научно-информационных базах мира
10 марта в главном здании Национальной академии наук Азербайджана состоялось заседание Совета директоров научных учреждений НАНА.
На заседании руководитель Научно-аналитического отдела Управления науки и образования НАНА Фаил Казымов выступил с докладом о ключевых показателях ведущих научных баз таких, как  "Web of Science", "Scimago Journal & Country Rank", а также о состоянии использования академических социальных сетей.
Ф.Казымов дал подробную информацию о научных работах Академии, опубликованных на базе "Web of Science" в 2016 году, ссылках на них, а также о научных трудах НАНА, опубликованных совместно с университетами и прочими научно-исследовательскими учреждениями республики и иностранными научными структурами.
Было отмечено, что в прошлом году учеными НАНА на базе “Web of Science” были опубликованы 427 научных работ, из которых 97% - статьи. Это означает 56% научных публикаций, которые включены в базу “Web of Science” по республике. Публикация 25,3% включенных в базу научных трудов совместно с иностранными учеными является одним из основных показателей расширения международных связей.
Руководитель отдела отметил, что НАНА согласно исследованию базы «ScimagoInstitutionsRanking» среди 5147 организаций находится на 672-м месте, а по исследованию базы “RankingWeb of ResearchCenters” среди 7953 организаций – на 1872 месте.