AMEA-nın dünyanın nüfuzlu elmi informasiya bazalarında göstəriciləri artıb
Martın 10-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binasında AMEA elmi müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Elmi-analitik şöbəsinin rəisi Fail Kazımov AMEA-nın "Web of Science", "Scimago Journal & Country Rank" kimi dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında əsas göstəriciləri, akademik sosial şəbəkələrdən istifadə vəziyyəti ilə bağlı çıxış edib. F.Kazımov Akademiyanın 2016-cı ildə "Web of Science" bazasında nəşr olunmuş elmi əsərləri, onlara olan istinadlar, bu bazada AMEA-nın respublikanın universitet və digər elmi tədqiqat müəssisələri, həmçinin xarici elmi qurumlarla birgə dərc olunmuş elmi əsərlər haqqında geniş məlumat verib: “Ötən il AMEA alimləri tərəfindən “Web of Science”  bazasında 427 elmi əsər işıq üzü görüb və bu əsərlərin 97 %-ni məqalələr təşkil edir. Bu, respublika üzrə “Web of Science” bazasına daxil olan elmi əsərlərin 56%-i deməkdir. Bazaya daxil olan elmi əsərlərin 25,3%-nin xarici ölkə alimləri ilə birgə nəşr olunması AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinin əsas göstəricilərindən biridir”.
Şöbə rəisi bildirib ki, AMEA “ScimagoInstitutionsRanking” bazasının araşdırmasına əsasən 5147 təşkilat arasında 672-ci, “RankingWeb of ResearchCenters” bazasının araşdırmasına görə isə 7953 təşkilat arasında 1872-ci yerdədir. F.Kazımov AMEA-nın əməkdaşlarının “ResearchGate” və “Academia.edu”  kimi dünyanın nüfuzlu akademik sosial şəbəkələrindən istifadə vəziyyəti, əsas üstünlükləri və akademik sosial şəbəkələrdə istifadəçi aktivliyinin artırılması zəruriliyini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

The indices of ANAS grow in the leading scientific and information bases of the world
ANAS Science-Education Offise Fail Kazimov reported on key indicators of leading scientific databases such as "Web of Science", "Scimago Journal & Country Rank", and the status of using academic social networks.
F. Kazimov gave detailed information about scientific works of the Academy published on the basis of "Web of Science" in 2016, references to them, as well as scientific works of ANAS, published jointly with universities and other research institutions of the republic and foreign scientific structures.
It was noted that, last year scientists of ANAS on the basis of "Web of Science" published 427 scientific papers, of which 97% are articles. This means 56% of scientific publications that are included in the "Web of Science" database in the country. The publication of 25.3% of scientific works included in the database together with foreign scientists is one of the main indicators of the expansion of international relations.
The head of Department noted that, ANAS according to the research of the ScimagoInstitutionsRanking database among 5147 organizations is on the 672nd place, and on the research of the RankingWeb of ResearchCenters database among 7953 organizations - at 1872 places.